Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan Olumlu ama yeterli değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Olumlu ama yeterli değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay'da toplu açılış töreninde konuştu. ABD'nin Suriye'yi vurmasına ilişkin ilk kez konuşan Erdoğan "Esed rejiminin savaş suçlarına karşı yapılan bu adımı olumlu bulduğumuz buradan ifade etmek istiyorum ama yeterli değil" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay'da konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay'da konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hatay'da toplu açılış töreninde konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Çocukların kimyasal silahlarla nasıl katledildiğini gördünüz değil mi? Yüreğimizi dağladı. Allah onların ailelerine sabırlar verdin. Kimyasal silah saldırısında yaralananları vakit bulursam ziyaret edeceğim. Çocukların katledildiği dünyada kimsenin kendini huzur ve güvende hissetmeye hakkı yoktur. Herkesin bulunduğu yeri gözden geçirmesi gerekir. Suriye'de yaşananlar DAEŞ kılıfına sığmayacak kadar açıktır. Rejimin, rejim tarafından desteklenen terör örgütlerinin gerçekleştirdiği saldırıların hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Unutulmamalıdır ki Suriye'de ve Irak'ta katledilenlerle birlikte insanlığın ortak vicdanı da ölüyor.

  • Olumlu ama yeterli değil
  • O devlet terör estirenleri alınan ahlar yerinden indirecektir. Bu zamanın çok da uzak olmadığına inanıyorum. ABD'nin olumlu açıklamaları ve girişimleri olmuştur. Biz de destek vereceğimizi ifade etmiştik. Suriye'nin hava üssü bu gece vuruldu. Esed rejiminin savaş suçlarına karşı yapılan bu adımı olumlu bulduğumuz buradan ifade etmek istiyorum ama yeterli değil.

Yeterli mi? Hayır. Sadece mazlum Suriye halkını korumaya yönelik olarak ciddi netice alınan adımların atılması gerekmektedir. Terörden arındırılmış güvenli bölge oluşturulmasının ne kadar gerekli olduğunu ifade ediyoruz. ABD'nin İdlib saldırısına karşı yaptığı aktif tutumun bir başlangıç olmasını diliyorum. Uluslararası toplum "doğru söylüyorsunuz" dediler ama bu konuda adım atmadılar. Şimdi bölgede insanlık suçu işleyen tüm terör örgütlerini durdurma imkanının bulunduğunu vurgulamak istiyorum.

Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bize düşen görevin elimizdeki imkanları sonuna kadar mazlumların yanında yer almak olduğunu biliyoruz. Katliamlar son bulsun diye çalışıp çabalıyoruz. Suriye halkı karar versin diyoruz. İdlib'deki gibi katliamlardan kaçarak 3 milyon Suriye'liye kapımızı da gönlümüzü de soframızı da biz açtık. DAEŞ'in ülkemizi hedef almasının sebebi bizi Suriyeli vatandaşlara kapımızı açmamız değil mi? Reyhanlı saldırısı niye yapıldı? Cerablus, Rai operasyonunu niye gerçekleştirmek zorunda kaldık? Bizi tehdit edenlere yazıklar olsun! Türkiye kardeşlerinin can güvenliğini kendisi gibi görmektedir, siyasi hesabı yoktur ve olmayacaktır.

"Çözüm yönetim sistemini değiştirmek"

Büyük devlet olmak için büyük millet olmak lazım. Siz kendinizi 15 Temmuz'da ispat ettiniz. Türkiye'nin demokrasisine burun kıvıranlara, demokrasiye nasıl sahip çıkılacağını gösterdik.

  1. Şimdi sıra milletimizin büyüklüğüne layık bir devlet olmaya geldi. Koalisyonlar yüzünden çok büyük kayıplara uğradık. Türkiye son yıllarda olduğu gibi istikrarlı bir yönetime sahip bulunsaydı diğerleriyle aynı civarda bir milli gelire ulaşacaktı. Büyük devlet olmamızın önündeki en büyük engel istikrarın korunamamasıdır. Çözüm ortada. Çözüm sorunun kaynağı olan yönetim sistemini değiştirmek. Mesela Güney Kore bu teşhisi bizden çok önce yapmış, 1980'lerde yönetim sistemini değiştirmiştir. Portekiz de 1970'lerin sonuna doğru iki partili sistemle istikrarı yakalamıştır. Fransa'da istikrarsızlığı yarı başkanlıkla aşmıştır. Peki biz neden istikrarsızlık üreten bir sistemde ısrar ediyoruz. Çünkü Türkiye'yi darbelerle, krizlerle dizayn etmek isteyenler böyle istediler.

Hatay'a 21 katrilyonluk yatırım

Hataya 21 katrilyon yatırım yaptık. Hatay dış ticaret hacmi itibarıyla ülkemizin 11. şehri haline geldi. Eğitim, sağlık, ulaşım, toplu konutta yapılan yatırımların en yakın şahidi Hataylılardır. İskenderun'da 600 yataklı, Dörtyol'da 400 yataklı devlet hastanesi yapılıyor. Bir de yapılmakta olan dev şehir hastanesi var. Bu benim aşkım. Bu yola çıktığımızda Türkiye'yi büyükşehirlerde şehir hastaneleriyle donatacağız dedik. Bunlardan bir tanesi de Hatay'a yapılıyor.

  • Bugün burada toplam yatırım bedeli 530 trilyon olan 114 projenin toplu açılışını yapacağız. 750 yataklı Devlet Hastanesi, 150 yataklı Kırıkhan Devlet Hastanesi de bulunuyor.

Amanos Tüneli ve bağlantılı yol projeleri inşallah bu yıl yatırım programına alınıyor. Hatay bölgemizin en önemli havalimanına sahip. Sanayi kuruluşlarının demiryolu ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir yük merkezi için proje çalışmaları sürüyor.

"Biz İzmir'den denize dökenlerden değiliz"

Kandil hayır diyor mu, İmralı hayır diyor mu, Pensilvanya'daki Feto hayır diyor mu? Şimdi bunlar hayır diyorsa şöyle bir söz var: Söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu. Bir de sevgililer sevgilisi peygamberimizin bir sözü var: Kişi sevdikleriyle beraberdir diyor. Şimdi siz onlarla madem ki beraber aynı yoldasınız ne güzel? Ama Kılıçdaroğlu ne diyor? Bunlar hayır diyenlere terörist diyor. Bak Kandil'deki, İmralı'daki, Pensilvanya'daki terörist. Fakat biz burada bir uyarı yapmak durumundayız. Yoksa biz sandığa giden herkese hangi oyu verirse versin anlayışla karşılarız. Biz İzmir'den denize dökenlerden değiliz. Biz onlar gibi yapmayız. Biz onlara inşallah güzel bir demokrasi müzesi kuracağız. Orada bazı objelerle birlikte onları tarihe emanet edeceğiz. Farkımız bu.

"Her şeyi yalan!"

  1. Bölücü terör örgütü tüm imkanlarını seferber etmiş hayır kampanyası yapıyor. Bölücü terör örgütünün güdümündeki parti bizim Rabiamızdan rahatsız olmuşlar. Biz 80 milyon tek millet, tek bayrak değil miyiz? Bizim bayrağımızın dışında asılan paçavraları asla kabul etmeyiz. Pensilvanya da rahatsız. Bir kısım Batı bunlara destek veriyor. Kılıçdaroğlu "ben idama evet" diyorum diyor. Bakalım göreceğiz. Parlamentoya geldiğinde ben bunu onaylarım.

Kılıçdaroğlu çıkmış "Bu darbe girişimini örtbas etmek istiyorlar"diyor. Kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu kendinde misin? O hainleri cezaevine tıkan kim? Biziz. Şu anda yargılama süreci devam ediyor. Sen yargılamayı bizden mi bekliyorsun? Sen ki, 15 Temmuz gecesi, ben 1.30'da İstanbul'a indim. Bana dediler ki, "11.30'da buradaydı" dediler. Ben de "Nerede buralarda mı?" dedim. "Ayrıldı" dediler. Şimdi diyor ki, "Cumhurbaşkanı söyleseydi gelirdim" dedi. Ben haberi facetime'den verdim. Sen de bu milletin ferdi olarak bekleseydin. Ne yaptı Bakırköy Belediye Başkanı'nın evine gitti. "Darbe yapıldığında ilk tankın üzerine ben çıkarım" diyordu. Herşeyi yalan. Şimdi de eline bazı kağıtlar tutuşturuyorlar. Onunla ilgili de şu şöyleydi, bu şöyleydi diyor. MİT açıklamayı yaptı, bu kişilerin bizim teşkilatımızda alakası yok dedi.

16 Nisan Türkiye'nin ve Türk milletinin bir beka meselesidir.

Ana muhalefet partisinin yalan rüzgarı belki ilk zamanlar kafaları bulandırmıştı. Ama gerçek yeni sistemin ne olup, ne olmadığı ortaya çıktı. Parlamentoda 600 kişi olacak. Bu 600 kişinin içinde 18-24 kişi olacak. Bunlar bedelli askerliğe tabi tutulabilir. Sadece erkekler değil, kızlarımız da bu haktan istifade edecek. Bunlar askerliği yapmayabilir. İcabında bedelli askerliğe de tabi tutulabilir. Kılıçdaroğlu'nun derdi başka. Ben gençlerimle iftihar ediyorum. Bu tuzağa bu oyuna gelmiyoruz değil mi? Gençler daha çok çalışacağız.

Kılıçdaroğlu dürüst ol, dersini çalış ama çalışmamış ki! Kılıçdaroğlu diyor ki, Parlamentonun soru önergesi verme yetkisi yok. Kardeşim biz yazılı önerge vermeyi getiriyoruz. Yazılı önerge verilir, ilgili Bakan ya da Bakanlık yazılı cevabını verir. buna benzer yalanlar. Ama benim milletim bunları tabii ki yutmayacak. 16 Nisan'da milletim bağımsızlığına sahip çıkacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
FOTOĞRAF 6
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da İtfaiye Meydanında düzenlenen toplu açılış törenine katılmak üzere kente geldi.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da tören mangasıyla karşılandı ve tören mangasını selamladı.
Title
Erdoğan, yolda kendisini karşılayan vatandaşları selamlayarak, çocuklara hediye dağıttı.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan halkı selamladı.
Title
Vatandaşlar açılış törenine büyük ilgi gösterdi.
Title
Vatandaşlar açılış törenine büyük ilgi gösterdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay'da İtfaiye Meydanında düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.
İstediğimiz sonucu aldık

İstediğimiz sonucu aldık

Erdoğan dönüş yolculuğunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Uyuşturucu pınarları kurudu!

Uyuşturucu 'pınarları' kurudu!

Barış Pınarı Harekatı teröristlerin milyonlarca dolarlık kaçakçılık gelirine de darbe vurdu.
Rusya için PKK artık fiilen bir terör örgütü

Rusya için PKK artık fiilen bir terör örgütü

​Soçi'nin ardından gözler Rusya'nın atacağı adımlarda.
Trafiği kilitleyen kaza

Trafiği kilitleyen kaza

​İstanbul'da devrilen kamyonet trafiği felç etti.
Kazada ayak parmakları koptu!

Kazada ayak parmakları koptu!

Makas atan alkollü sürücünün ayak parmakları bariyerin içeri girmesiyle koptu.
Kazanan<br>Türkiye ve Rusya

Kazanan
Türkiye ve Rusya

​Dünya basını Soçi Zirvesi için ortak yorumda bulundu.
Soçi'de<br>verilen süre başladı

Soçi'de
verilen süre başladı

​Artık PKK'nın sınırdan çekilme dışında hiçbir seçeneği kalmadı.

Denetçi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz

Denetçi sayısını 2 bin 100'e çıkarıyoruz

​Bingöl'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.

Hangi bölgeyi<br>kim yönetecek

Hangi bölgeyi
kim yönetecek

​Suriye'nin kuzeyinde dengeler yeniden şekillendi.
Tel Abyad'a<br>mobil klinik

Tel Abyad'a
mobil klinik

​Kızılay bugün Tel Abyad'a seyyar klinik açacak.
İhanet ortaklığı

İhanet ortaklığı

​Ters kelepçe algısı Tanrıkulu'nun elinde patladı.
Hiç görmediği ablası için nöbette

Hiç görmediği ablası için nöbette

​​Diyarbakır annelerinin eyleminde 51.gün geride kaldı.
Piyasalar <br>indirimi satın aldı

Piyasalar
indirimi satın aldı

​Merkez Bankası'nın bugün faizlerde ciddi bir indirime gitmesi bekleniyor.
Yaptırımların<br>kaldırılması emrini verdim

Yaptırımların
kaldırılması emrini verdim

Trump, Türkiye'ye 14 Ekim'de getirilen yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.