Ekonomi Ekonomiye desteği 308 milyara ulaştı

Ekonomiye desteği 308 milyara ulaştı

Aktif büyüklüğü 353 milyar TL’yi aşan VakıfBank’ın ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile sağladığı destek 308 milyar TL’ye ulaştı. Banka, 2018’in ilk 9 ayında 3 milyar 110 milyon TL net kar da elde etti. Genel Müdür Mehmet Emin Özcan, “Tüm kredi segmentlerinde pazar payımızı artırdık” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
VakıfBank’ın ortalama özkaynak karlılığı yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.VakıfBank’ın ortalama özkaynak karlılığı ise yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.
VakıfBank’ın ortalama özkaynak karlılığı yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.VakıfBank’ın ortalama özkaynak karlılığı ise yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.

VakıfBank, bu yılın 9 ayında ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığı ile 308 milyar TL destek verdi. Söz konusu dönemde aktif büyüklük de 353 milyar TL’yi aştı. VakıfBank, konsolide olmayan finansal sonuçlara göre 2018'in 9 ayında ulaştığı 3 milyar 819 milyon TL brüt karından 709 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 3 milyar 110 milyon TL net kar elde etti. Bu dönemde VakıfBank’ın ortalama özkaynak karlılığı ise yüzde 16,6 seviyesinde gerçekleşti.

STRES TESTİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİK

VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, gelişmekte olan ülkelere yönelik risklerin ve piyasalarda dalgalanmaların yaşandığı bir dönemde Türk Bankacılık Sektörü'nün, son yıllardaki en büyük stres testlerinden birini başarıyla atlattığını kaydetti. Yılın dokuz ayını başarıyla tamamladıklarını ifade eden Özcan, “VakıfBank olarak bu zorlu dönemde mutlak müşteri memnuniyeti anlayışını, sağlam bilanço ve yüksek likidite ile birleştirdik. Eylül ayı sonu itibarıyla nakdi kredilerimiz yıllık bazda sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 35 büyüyerek 235 milyar TL’yi, toplam aktiflerimiz ise yüzde 43 büyüme ile 353 milyar TL’yi aştı” dedi.

Mehmet Emin Özcan

KREDİ PAZARI BÜYÜDÜ

Kredilerde pazar paylarını büyüttüklerine vurgu yapan Özcan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçmiş yıllarda olduğu gibi yılın 9 ayında da gerek hane halkının gerekse reel sektörün ‘yanındaki güç’ olarak tüm kredi segmentlerinde pazar payımızı artırdık. 950 şubemiz ve verimlilik odaklı çalışma anlayışımız ile milli ekonomimizin yanındaki güç olduk. Krediler aracılığıyla reel ekonominin ve hane halkının finansal ihtiyaçlarına en uygun çözümleri üretirken, pro-aktif bilanço yönetimi anlayışı kapsamında likidite ve sermaye tarafında önemli adımlar da attık.”

REKLAM
  • Sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 17,2
  • Banka, eylül ayında gerçekleştirdiği 5 milyar TL’lik ilave ana sermaye hükümlerini haiz tahvil ihracı sayesinde Sermaye Yeterliliği Rasyosu’nu yüzde 17,23 seviyesine ulaştırdı. Özcan, bu oranın, rakip bankalar arasında da en iyilerden biri olarak öne çıktığını aktardı. Eylül ayı sonunda seküritizasyon programı kapsamında 10 yıl vadeli 300 milyon dolar tutarında bir ihraç gerçekleştirdiklerini hatırlatan Özcan, “Türk bankalarının yurt dışı borçlanma kapasitelerine yönelik endişelerin arttığı bir dönemde yeni, uzun vadeli ve uygun maliyetli yurt dışı kaynaklar getirmemiz, yatırımcılar nezdinde Bankamızın itibar ve kredibilitesinin ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha göstermiştir” şeklinde konuştu. Özcan, VakıfBank olarak son dönemde öncelik verdikleri diğer bir önemli alanın da dijital bankacılık olduğunun, dönüşüm sürecinin merkezinde ise “müşteri deneyimi” ve “dijitalleşme”nin bulunduğunun bilgisini verdi. Bu yılın 9 ayında yapılan tüm bankacılık işlemlerinin yüzde 93’ünden fazlasının da şube dışı kanallardan gerçekleştiği ifade edildi.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.