Ekonomi En iyi ve en çok kazandıran meslekler

En iyi ve en çok kazandıran meslekler

İstihdam seferberliğiyle birlikte işsizliğin sonu geliyor. Hükümet istihdam için çeşitli çalışmalar yaparken, Türkiye’de en kolay iş bulunan meslekler veterinerlik, sağlık ve mühendislik geliyor. Araştırmalara göre eğitim seviyesi arttıkça istihdam da artıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Dünya ortalamasına bakıldığında da Tıp ve dişçilik bölümü mezunlarının %94.7’si mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabiliyor.
Dünya ortalamasına bakıldığında da Tıp ve dişçilik bölümü mezunlarının %94.7’si mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2017 yılı Şubat ayında geçen senenin aynı ayına göre istihdam 500 bin kişi artarak 26 milyon 956 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise yüzde 45.3. İşgücü 2017 yılı Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 175 bin kişi artarak 30 milyon 855 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 1 puan artarak yüzde 51,8 olarak gerçekleşti.

Eğitimin de istihdam için önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, “Mevcut durumda üniversite öğrenimi tamamlamış bir birey yaklaşık 16-17 yılını eğitim hayatında geçiriyor. Bireylerin eğitim alma nedenleri kişiden kişiye göre değişebilmekte fakat becerilerini geliştirerek ilgi ve yeteneklerine uygun bir iş bulmak herkes için ortak sayılabilecek nedenler arasında yer alır” diyor.

Eğitim artınca istihdam artıyor

TÜİK’in verilerine göre işgücü piyasasında büyük oranda ilkokul mezunları var. Ve yine TÜİK’e göre eğitim seviyesi arttıkça işgücüne katılma oranı ve istihdam oranının artıyor.

İŞKUR’dan aldığımız bilgilere göre de işsizlik oranı en yüksek meslekler arasında yüzde 24 ile sosyal hizmetler geliyor. İkinci sırada yüzde 23.5 ile iş sağlığı ve ulaştırma hizmetleri geliyor. Sanat yüzde 21.2 ile üçüncü sıradayken, yüzde 18.4 ile gazetecilik dördüncü oldu.

İş bulma konusunda en yüksek oran veterinerlikte. Yüzde 82.3 oranındaki veterinerliği, yüzde 79.5 ile mühendislik, onu da yüzde 77.8 ile sağlıkla ilgili meslekler takip ediyor.

REKLAM

12 aydan uzun süreli işsiz kalmayacak

Dünyada tıp ilk sırada

Dünya ortalamasına bakıldığında da Tıp ve dişçilik bölümü mezunlarının %94.7’si mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş bulabiliyor. Veterinerlik öğrencilerinin de yüzde 85.3'ü mezun olduktan 6 ay içinde iş bulabiliyor. Mimarlık, İnşaat ve Planlama bölüm mezunlarının %71.3’ü mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde iş hayatına atılabiliyor. İş sektöründe mühendislik bölümünden mezun uzman ihtiyacı üst seviyede olsa da mezun öğrenci çok olduğundan dolayı listede %62.8’lik iş bulma oranı var. İnsan kaynakları uzmanları da mühendislikten sonra işletme ya da ekonomi yüksek lisansının yapılmasının şansı artıracağına değiniyor. Sosyal bilimler; hukuk, tarih, sosyoloji, uluslararası ilişkiler gibi bölümler mezun olduktan sonra 6 ay içerisinde % 44.9 iş bulma oranıyla karşımıza çıkıyor.

Sağlık maaşlarında birinci

Dünya ortalamasında kardiyologlar yıllık 356 bin dolar kazanarak en çok kazanan meslek grubu. Cerrahlarsa 338 bin dolarla bir diğer çok kazandıran meslek grubunda. Bu ili iş de tıp alanına ait. Yani dünya ortalamasında hemen iş bulunabilen alanlar arasında. Yazılım mühendisleri ise 168 bin dolar kazanıyor. Şef mühendisler de yıllık 164 bin dolar kazanca sahip oluyor.

'İstihdam seferberliğinde verilen sözler için valileri görevlendirdim'

REKLAM

İŞKUR'dan açık iş ilanları

İŞKUR da istihdam konusunda işsiz olan vatandaşlara çeşitli imkanlar sağlıyor. İş arama rehberine girdiğimizde İstanbul'da grafiker, satış danışmanı, aşçı yardımcısı, operasyon yöneticisi, teknik ressam, makine mühendisi, bayan kuaförü, muhasebeci, müşteri hizmetleri görevlisi, satış destek elemanı, marangoz ilanları bulunuyor. Bir diğer büyük il İzmir'de de kasiyer, makine onarım teknisyeni, kamyon şoförü, metal işçisi, çocuk gelişimi uzmanı, ön muhasebeci, bilgisayar mühendisi, hemşire gibi ilanlar görünüyor. Başkent Ankara'da ise muhasebeci, reyon görevlisi, kasap, fizik mühendisi, kimya mühendisi, makine mühendisi, işyeri hekimi gibi ilanları görülebiliyor.

İşverene büyük destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı İstihdam Seferberliği kapsamında çalışan İŞKUR, vatandaşlara çok çeşitli imkanlar sağlıyor. İŞKUR'a bağlı işbaşı eğitimine katılanların net asgari ücret tutarındaki maaşı ile iş kazası, meslek hastalıkları ve genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Bunun yanında işverenlere çeşitli imkanlar sağlanıyor. 31.12.2017 tarihine kadar özel sektör işverenlerinin mevcut çalışanlarına ilave alacakları her bir sigortalı için sigorta ve vergi yükleri devlete ait. İşverenlerin ilave istihdam ettikleri her bir sigortalı için 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanıyor.

2 terörist etkisiz hale getirildi

2 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri bakanlığı, Hakkari'de yürütülen operasyonlara dair açıklama yaptı.
FED faiz kararını açıkladı

FED faiz kararını açıkladı

​Amerikan Merkez Bankası, faizi 25 baz puan indirdi.
Aslan 1 puanla başladı

Aslan '1' puanla başladı

Belçika'da akıllarda Babel'in kaçırdığı gol kaldı.
Erken seçim gündemde yok

Erken seçim gündemde yok

​AK Parti sözcüsü Çelik, MKYK'nın ardından konuştu.
Yurt dışına ilk kez Türkiye için çıktı

Yurt dışına ilk kez Türkiye için çıktı

​Dev uçak Teknofest'te yaptığı şovla büyük beğeni topladı.
Bolton'ın yerine geliyor

Bolton'ın yerine geliyor

ABD'nin yeni ulusal güvenlik danışmanı belli oldu.
Devlet ihalelerinde ‘son dakika’ oyunu

Devlet ihalelerinde ‘son dakika’ oyunu

Sistemdeki açıklar, milyonlarca liralık zarara neden oluyor.
Türkiye için<br>önemli dersler var

Türkiye için
önemli dersler var

​Aramco saldırısı, hava sistemlerimizi yeniden gündeme taşıdı.
İran'a<br> yaptırımları artırın

İran'a
yaptırımları artırın

​Trump, Aramco'ya yapılan saldırıda İran'ı suçlamıştı.
CENTCOM PKK<br>için toprak istedi

CENTCOM PKK
için toprak istedi

Kirli ittifak, zirve sırasında harekete geçti.
Binmeye kıyamıyormuş!

Binmeye kıyamıyormuş!

Erik çekirdeği dayağında 'Pes' dedirten savunma.
İlk yıkım başladı

İlk yıkım başladı

​İstanbul Valiliği belediyelere yazı göndermişti.
Patlama<br>meydana geldi

Patlama
meydana geldi

Yakıt tankındaki patlamada iki itfaiye eri yaralandı.
Türkiye'ye<br>has iyilik hareketi

Türkiye'ye
has iyilik hareketi

​Osmanlı geleneğini sürdüren fırıncılar Yeni Şafak'a anlattı.
Tutukluluğu<br>devam edecek

Tutukluluğu
devam edecek

​Casusluktan yargılanan konsolosluk çalışanı için yeni karar.
Dolandırıcıların<br>yeni numarası

Dolandırıcıların
yeni numarası

3500 dolar maaşlı işe başvurdular, dolandırıldılar.
Harekat planı hazır

Harekat planı hazır

​Erdoğan, Fırat'ın doğusu için ABD'ye iki hafta verdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.