Ekonomi Et fiyatlarında yaza kadar zam yok

Et fiyatlarında yaza kadar zam yok

TÜKETBİR Başkanı Tunç, Kurban Bayramı'nın piyasalardaki etkisinin en az 4-5 ay süreceğini belirterek, "Daha sonra da kış dönemine girileceği ve tüketim artmayacağı için yaza kadar kırmızı et fiyatlarında artış olmayacaktır" dedi.

Haber Merkezi AA
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Genel Başkanı Bülent Tunç, Kurban Bayramı'nın piyasalardaki etkisinin en az 4-5 ay süreceğini, tüketim artmayacağı için kırmızı et fiyatlarında artış olmayacağını bildirdi.

Tunç, birkaç ay önce kırmızı etin kilogram fiyatının 27 lirayla tarihinin en yüksek seviyesine çıktığını, Kurban Bayramı ile fiyat artışının da durduğunu söyledi.

Kırmızı et fiyatlarının arz talep dengesizliği nedeniyle dönemsel olarak yükselip düştüğüne dikkati çeken Tunç, şöyle konuştu:

"Kırmızı ette yaşanan ve hem besiciyi hem de tüketiciyi zor durumda bırakan fiyat krizi, Kurban Bayramı ile aşılmış oldu. Bayramdan önce fiyatlar üreticilerin de istemediği ve beklemediği kadar yükseldi. Bayram sonrası piyasada kırmızı ete olan talep azaldı. Bu da fiyatların daha fazla yükselmesinin önüne geçti. Et fiyatlarının bu kadar yükseldiği bir dönemde araya Kurban Bayramı girmemiş olsaydı piyasada ete olan talep artarak devam edeceği için fiyatlar da yükselecekti. Alınan kısa süreli önlemler de işe yaramayacaktı."

Karkas dana etinin kilogramının 24 liraya kadar gerilediğini, bunun bayramdan önce kasap ve marketlerde tüketiciye yansıtılmadığını belirten Tunç, fiyatların artık kasap ve marketlerde de düşmesini beklediklerini, Türkiye gibi tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu bir ülkede kilogramı 40-50 liraya hatta lüks semtlerde 100 liraya et satılmasına anlam veremediklerini vurguladı.

Mayısa kadar fiyat artışı beklenmiyor

Et fiyatlarının uzun bir süre artmayacağını hatta düşüş bile yaşanabileceğini ifade eden Tunç, şöyle devam etti:

"Kurban Bayramı'nın piyasalardaki etkisi en az 4-5 ay sürer. Daha sonra da kış dönemine girileceği ve tüketim artmayacağı için yaza kadar kırmızı et fiyatlarında artış olmayacaktır. Nisan-mayıs ayına kadar ekstra bir durum olmazsa piyasada kırmızı ete talep beklemiyoruz. Talep olmayınca da fiyatlar artmayacak. Şu anda vatandaşın evinde fazlaca kurban eti var. Kurban kesmeyen vatandaşlara da kurban kesenler verdi. Yani ülke genelinde hemen herkesin evinde et var. Bu da uzunca bir süre ihtiyacı giderecektir."

Tunç, ete talep olmayan dönemde üreticilerin de besilik hayvan alarak işletmelere koyacağını ve yeni dönem için kesime hazır hale geleceklerine işaret etti.

Et fiyatlarıyla ilgili, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Et ve Süt Kurumu yetkililerine, aldıkları önlemlerden dolayı teşekkür eden Tunç, "Kurban Bayramı bir anlamda besiciye de fırsat oldu. Gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından alınacak besilik hayvanlar işletmelere konularak yetiştirilecek. Piyasada talebin arttığı dönemde üreticinin elinde fazlasıyla hayvan olacağı için fiyat krizinin tekrar yaşanmasının önüne geçilecek. Bu dönemde besilik hayvan ithalatına izin veriliyor olması üreticinin de elini güçlendirdi. Besicinin elinde yeterli hayvan olması ülkedeki kırmızı et piyasasını da rahatlatıyor" diye konuştu.
Abone Ol Google News
Trump Erdoğanı örnek almalı

Trump Erdoğan'ı örnek almalı

​Matthew Bryza Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesini değerlendirdi...
Gelinden görümceye şok plan

Gelinden görümceye şok plan

​İçinde 160 bin TL bulunan para kasasını çaldırdı.
Koronanın kaçma ihtimali yok

Koronanın kaçma ihtimali yok

Antikor testi yapılmaya başlandı: Sonuçlar aynı gün çıkıyor.
CHP'li Öztrak'a 'sosyete' cevabı

CHP'li Öztrak'a 'sosyete' cevabı

Köyden gelen ben mi sosyeteyim, tüm ailesi bakan olan o mu?
Köprüler 'gardaş'<br>için aydınlandı

Köprüler 'gardaş'
için aydınlandı

Haliç ve boğaz ​Azerbaycan bayrağının renklerine boyandı.
30 bin çift<br>tarih bekliyor!

30 bin çift
tarih bekliyor!

​Koronavirüs nedeniyle düğünlerini ertelediler.
1 Haziran'da başlıyor

1 Haziran'da başlıyor

​Bir ay sonra da yabancı turistler akın edebilir.
Göreve başlıyorlar

Göreve başlıyorlar

​Stok yapıp fiyatları fahiş şekilde artıran yandı.
Hızlı tren seferleri yeniden başladı

Hızlı tren seferleri yeniden başladı

Bakan Karaismailoğlu'dan bilet açıklaması: Artış söz konusu değil.
Narenciyede<br>büyük zarar

Narenciyede
büyük zarar

​Ani sıcaklıklar meyvelerin yüzde 70'ini döktü.
Engellemiyor

Engellemiyor

Koronavirüs ile ilgili çarpıcı rapor yayımlandı.
400 kişi karantinadan kaçtı

400 kişi karantinadan kaçtı

​Sokaklarda alarm verildi, her yer aranıyorlar.
Hızlandırılmasını talep ettim

Hızlandırılmasını talep ettim

​Trump'tan ABD'yi ayağa kaldıran cinayet hakkında yeni açıklama.
Burası artık Demokrasi Adası

Burası artık Demokrasi Adası

​Türkiye'deki bütün darbeciler için bir ibret sembolü.
27 Mayıs'ın<br>gizlenen şehitleri

27 Mayıs'ın
gizlenen şehitleri

​Darbeci sadistlerin Yassıada cinayetleri.
Kısıtlamalar görüşülecek

Kısıtlamalar görüşülecek

​Sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamaları hakkında kritik gün.
Yeni hayata<br>yeni kurallar

Yeni hayata
yeni kurallar

​Kozmetikten, oto yıkamaya kadar çok sayıda yenilik kapıda.
Yat turizmi 1 Haziran'da başlıyor: Bir ay sonra da yabancı turistler akın edebilir
Ekonomi

Yat turizmi 1 Haziran'da başlıyor: Bir ay sonra da yabancı turistler akın edebilir

İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamada "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü’nden, İMEAK Deniz Ticaret Odası’na gönderilen resmi yazıda, ticari yatların faaliyetlerinin, turun kapalı grupla yapılması durumunda mevcut kapasiteleriyle, farklı kişilerden oluşan grupla yapılması durumunda ise sosyal mesafe planına uygun olarak yürütüleceği kaydedildi" ifadeleri kullanıldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, "Hava yolu ile yurt dışına geliş ve gidişlerin tam anlamıyla açılmasının ardından 1 Temmuz itibarıyla yat turizminin yabancılar tarafından da rağbet göreceğini tahmin ediyorum" dedi.
Yok olma tehlikesinde: Laboratuvarda çoğaltılıyor
Gündem

Yok olma tehlikesinde: Laboratuvarda çoğaltılıyor

Edirne'de 1988'de keşfedilen, Balkan coğrafyasına özel endemik bitki olan ve kritik derecede yok olma tehdidi altında bulunan 'Edirne sümbülü', Trakya Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından koruma amaçlı çoğaltılmaya başlandı. Çoğaltma işlemi bitip, çiçeklenme gerçekleştiğinde bitkinin doğal ortama aktarılacağını söyleyen Trakya Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğretim üyesi Dr. Sergun Dayan, "Hem popülasyonun zarar gördüğü yerlere bu bitkileri aktaracağız hem de Edirne'nin önemli alanlarında turizm amacıyla sergilemeyi düşünüyoruz" dedi.
Gözü yaşlı annenin tek isteği oğlunun ilaçlarına ulaşabilmek: Sadece bir aylık ilaçları kaldı
Hayat

Gözü yaşlı annenin tek isteği oğlunun ilaçlarına ulaşabilmek: Sadece bir aylık ilaçları kaldı

Bursa’daki 25 yaşındaki gözü yaşlı anne, serebral palsi hastası olan 5 yaşındaki oğlunun sadece rahat uyuması ve kendine zarar vermemesi için kullandığı ilaçlara rahat ulaşabilmek istiyor. Kimseden maddi bir destek beklemediğini sadece çocuğunun ilaçlarına istenildiği zaman erişilmesinin kendilerine yeteceğini belirten Büşra Taş, ellerinde sadece bir ay yetecek kadar ilaç kaldığını ve bulamadıklarını söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.