Ekonomi Faizli finansman müşteriyi rakip görüyor Nimet külfet paylaşımı yok

Faizli finansman müşteriyi rakip görüyor: Nimet külfet paylaşımı yok

Faizli finansman modelinin reel sektör ile finans sektörünü karşı karşıya getirdiğini söyleyen Prof. Dr. Servet Bayındır, “Faizli finansmanda, bütün risk reel sektörün omuzlarına yüklenmektedir. Bu sistemde reel sektör ile finans sektörü adeta birbirinin rakibidir” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Bayındır, faizli finansmanda bütün riskin reel sektörün omuzlarına yüklendiğini belirterek, "Faizli sistemde, reel sektör ile finans sektörü adeta birbirinin rakibidir, nimet-külfet paylaşımı yoktur" diye konuştu.

Bayındır, İslam'ın risk ve menfaat paylaşımı temelli, karşılıklı rızaya dayalı ticari karakterli bir iktisadi sistemi esas aldığını belirtti. Bayındır, “İslam'a göre, faiz ve kumar başta olmak üzere risk transferi temelli, yapay karakterli, katma değer üretici nitelik taşımayan sıfır toplamlı işlemler haram kabul edilir” dedi.

RAKİP DEĞİL KADER ORTAĞI OLMALILAR

Bayındır, koronavirüsün bir pandemi olarak ortaya çıkmasına rağmen kısa sürede ekonomik krize dönüştüğünü söyledi. Krizin çözümünün ekonomi çarkının sağlıklı dönmesine bağlı olduğuna işaret eden Bayındır, şunları kaydetti: “Hakim finans sistemi bunu adeta imkansız kılmaktadır. Çünkü finansal sektör genelde elini taşın altına koymak istememektedir. Sermaye ya faizli yöntemle reel sektöre ya da spekülatif yolla türev piyasalarla plase edilir. Türev piyasaların insanlık yararına ekonomik çıktısı yoktur; sıfır toplamlıdır. Faizli finansmanda ise bütün risk reel sektörün omuzlarına yüklenmektedir. Bu sistemde reel sektör ile finans sektörü adeta birbirinin rakibidir, nimet külfet paylaşımı yoktur.”

Bayındır, İslami finansın ilkelerinin geçerli olduğu sistemde ise reel sektörle finansal sektör arasındaki bağ kopmayacağını belirterek, taraflar birbirlerinin rakibi değil kader ortağı olduğunu dile getirdi.

EN BÜYÜK RİSK FAİZ VE KUMAR

Servet Bayındır

Bayındır, “Seküler iktisadi ve finansal sistemler ilkeleri önemsemez. Bu sistemlerde varlıkların mutlak sahibi insandır.Faiz ve türev işlemlerden oluşan kumar günümüz hukuk sistemleri tarafından meşru görülür. Oysa iktisadi ve finansal krizlerin başlıca sebebinin faiz ve kumar içerikli işlemler olduğu iktisat tarihçilerinin ortak kabulüdür” dedi.

Türkiye son 5 ayda 68 binden fazla otomotivi 'Made in Sakarya' damgalı ihraç etti
EKONOMİ
Türkiye son 5 ayda 68 binden fazla otomotivi 'Made in Sakarya' damgalı ihraç etti
Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Srebrenitsa katliamı tarihin acı ve utanç verici sayfalarından biridir
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Srebrenitsa katliamı tarihin acı ve utanç verici sayfalarından biridir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Srebrenitsa soykırımının 25. yıl dönümünde önemli açıklamalarda bulundu. Bugünün tarihin acı ve utanç verici sayfalarından biri olduğunu belirten Erdoğan, "Bosnalı kardeşlerimize karşı işlenen cinayet ve katliamların takipçisi olacak, hak ve adalet arayışınızda sizleri asla yalnız bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

Almanya'ya giden Mehmet Ekici Fenerbahçe'ye dönmek istemiyor: Galatasaray devrede
Spor

Almanya'ya giden Mehmet Ekici Fenerbahçe'ye dönmek istemiyor: Galatasaray devrede

Fenerbahçe'de Mehmet Ekici belirsizliği devam ediyor. Sakatlığından dolayı sezonu kapatan Mehmet Ekici, tedavi olmak üzere Almanya'ya gitti. Tedavisine devam edilen Mehmet Ekici'nin sözleşmesi sezon sonunda bitiyor. Fenerbahçe'de yönetim Mehmet Ekici'nin kadroda kalmasını isterken, 30 yaşındaki oyuncu yeni sözleşmeye sıcak bakmıyor. Edinilen bilgiye göre oyuncuya hem yurt içinden hem de yurt dışından teklifler var.
Türkler Çinliler’den sonra dünyada en çok çitleyen millet oldu
Ekonomi

Türkler Çinliler’den sonra dünyada en çok çitleyen millet oldu

Türkiye dünyada kuruyemiş üretiminin büüyk bir bölümünü elinde bulunduruyor. Ürettiği yirmiden fazla çeşit ile kuruyemiş üretiminde dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alan Türkiye’de en çok tüketilen kuruyemiş ay çekirdeği olurken, onu yer fıstığı takip ediyor. Türkiye, kişi başı kuruyemiş tüketiminde ise Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.