Ekonomi İSTAC, seri tahkimle dava avına çıktı

İSTAC, seri tahkim’le  dava avına çıktı

Ticari davaların uzun yıllar sürmesi İstanbul Tahkim Merkezi ISTAC’ı harekete geçirdi. Kurum, olarak ‘seri tahkim’ denilen bir yöntemi Türkiye’ye getirdi. ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, “Dava trafiği arttıkça, dışarıya giden milyonlarca dolarlık dava harcaması Türkiye’de kalır” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
‘Seri tahkim’ yöntemini Türkiye’de uygulamaya başlandı.
‘Seri tahkim’ yöntemini Türkiye’de uygulamaya başlandı.

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), iş adamlarının davalarına hızlı çözüm sunan ‘seri tahkim’ yöntemini Türkiye’de uygulamaya başladı. Sözkonusu yöntemle küçük uyuşmazlıklar 3 ayda karara bağlanıyor. Bu yöntemle uzun yıllar süren davalar kısa bir sürede sonuçlanıyor. Ancak ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, yöntemden Türk iş adamlarının yeterince yararlanmadığını söyledi.

Yetkilendirme Lazım

Uluslararası tahkimin yarattığı ekonomik ve ticari potansiyelin çok yüksek olduğunu belirten Akıncı, ““ISTAC’ta dava trafiği arttıkça, tahkim yargılama harçları, hakem-bilirkişi ücretleri, konaklama ve ulaşım giderlerinden oluşan milyonlarca dolarlık dava harcaması Türkiye’de kalır. Bunun için gerek küçük ve orta ölçekli şirketlerin, gerekse yerli-yabancı çok ortaklı dev şirketlerin ISTAC’ı yetkilendirmesi gerekiyor” talebinde bulundu.

25 ayda 15’inci dava

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile düzenledikleri ortak basın toplantısında Akıncı, kurumun faaliyetleri hakkında da bilgi verdi. ISTAC’ın İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin bir parçası olarak kurulduğuna işaret eden Akıncı, “Faaliyete başladığımız 25 ayda 15’inci dava aşamasına geldik. Şu anda derdest olan (devam eden) davalarımızdan bir tanesi 800 milyon lira mertebesinde. Almanya, Fransa, Orta Doğu ve Afrika’dan ihtilaflar geldi. Bu aşamada haliyle taraflardan birinin Türk olduğu ihtilaflar bize geliyor. En düşük davamız 10 bin liralık. Bugün en basit ticari dava dahi 4 sene 5 sene sürebiliyor. Halbuki ISTAC kuralları uyarınca yargılamanın 6 ay içinde bitmesi gerekiyor. Bizim uygulamada da biten davalarımızın ortalama süresi 6 ay” bilgisini verdi. Akıncı ‘Seri Tahkim’ yoluyla küçük uyuşmazlıklarda bu sürenin 3 aya indiğini ve kararların nihai ve bağlayıcı olduğunu söyledi.

REKLAM

Alanının Ronaldo ve Messi'si kadroda

ISTAC’ta uyuşmazlığı çözecek hakemin daima konunun uzmanı olduğunu da aktaran Akıncı, “Finans uyuşmazlığına finans uzmanı, inşaat alanındaki uyuşmazlığa inşaat uzmanı, leasing alanındaki uyuşmazlığa leasing uzmanı hakem olarak atanıyor. ISTAC, devlet mahkemelerinin altındaki bütçelerle davaları çözmeye başladı. Tahkim alanının “Ronaldo’su ve Messi’si” olarak görülen ünlü ticari hakemler ve tahkim uzmanları ISTAC kadrosuna katıldı” dedi. Akıncı, dolaylı olarak Milletlerarası Tahkim Divanı’na (ICC) destek oluklarını, muhatabını ikna edemeyen Türk şirketinin ICC’ye gittiğini de belirtti.

  • TİM’den tam destek sözü
  • TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi alın terini akıl teriyle birleştiren ihracatçıların, ticarette karşılaştığı anlaşmazlığın hızlı çözümünün önemli olduğunu söyledi. Büyükekşi, “Ülkemizde gerek iş, gerekse ticaret mahkemelerinde çok ciddi bir iş yükü mevcut. Dünya ticareti hızla gelişirken, ticarete konu hukuki işlemlerde çok daha hızlı bir şekilde çözüm üretmemiz gerekiyor. İşte bu noktadan hareketle, bugün İstanbul Tahkim Merkezi ve TİM olarak aynı masada oturuyoruz. ISTAC tarafından sunulan tahkim hizmetinin, firmalarımıza ne denli faydalı olacağını ortaya koymalıyız. Gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında, firmalarımızın ISTAC’ı kullanım oranlarını artırarak Tahkim Merkezimizin bilinirliğini desteklemeliyiz. Türk ihracatçılara yurt dışı merkezler yerine ISTAC’ı kullanmaları konusunda çağrılar yapacağız” şeklinde konuştu.
Yüz binler sokağa indi

Yüz binler sokağa indi

Eli kanlı Sisi karşıtı gösterilere katılım her geçen saniye daha da artıyor.
TEKNOFEST daveti

TEKNOFEST daveti

Erdoğan yarın TEKNOFEST'e katılacağını ve tüm vatandaşları da beklediğini açıkladı.
6-7 Ekim kararı

6-7 Ekim kararı

​Demirtaş ve Yüksekdağ'ın yaşanan olaylarla ilgili olarak tutuklanmalarına karar verildi.
74 sivil yaralandı

74 sivil yaralandı

​İşgalci İsrail, Gazze'de yine barışçıl göstericileri hedef aldı.
Zorunlu<br>karşılık kararı

Zorunlu
karşılık kararı

Yabancı para mevduat/katılım fonlarına uygulanan oran artırıldı.
BM toplantısına katılacak

BM toplantısına katılacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan BM görüşmeleri nedeniyle 21-25 Eylül'de ABD'de olacak.
Yakalandı!

Yakalandı!

HDP il başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan anneleri tehdit etmişti.
Geri adım yok

Geri adım yok

​Yavuz'un Mersin ziyaretinin neden netleşti.
Babasının kararı kafaları karıştırdı

Babasının kararı kafaları karıştırdı

Baba Aydemir, avukatına "Şikayetçi olmayacağız sen gelme" dedi.
Darbeci panikte

Darbeci panikte

Sokak eylemleri korkusuyla BM'ye gitme planını iptal ediyor.
Yargı paketi Meclis'te

Yargı paketi Meclis'te

​AK Parti yargı paketi taslak metnini MHP'ye sundu.
Sınırda izinler iptal

Sınırda izinler iptal

Fırat'ın doğusuna yönelik olası operasyon öncesi gözler sınırda.
İdmana katılmadı

İdmana katılmadı

​Başakşehir maçı öncesi Beşiktaş'a kötü haber.
Marka şehirler kurulacak

Marka şehirler kurulacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar.
PKK'ya<br> bir darbe daha

PKK'ya
bir darbe daha

​Irak'ın kuzeyinde 15 terörist etkisiz hale getirildi.
Milyarderlere<br>yatırım tehdidi

Milyarderlere
yatırım tehdidi

​Aileleri ikna için özel ekip kuruldu.
Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Karşılarında kararlılığımızı bulacaklar

Erdoğan, 'Kıbrıs'ta Son Söz Paneli'ne mesaj yolladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.