|

Japon Toshiba'dan Türkiye'ye flaş teklif

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Akkuyu Nükleer Santrali'ni Ruslar yapmazsa başkası yapar, doğalgazı çok farklı yerlerden temin edebiliriz" açıklamasının ardından Toshiba İş Geliştirme Yöneticisi Fujita, Türkiye'nin istemesi durumunda yeni bir nükleer santral projesinde söz sahibi olmak istediklerini bildirdi.

Yeni Şafak
11:49 - 8/10/2015 Perşembe
Güncelleme: 14:08 - 8/10/2015 Perşembe
AA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'ni Ruslar yapmazsa başkasının yapabileceğini ve gerekmesi halinde Türkiye'nin doğalgazı çok farklı yerlerden temin edebileceğini söyledi.Japon elektronik üretim şirketi Toshiba'nın İş Geliştirme Yöneticisi Toyoaki Fujita, Türkiye'nin istemesi halinde, yeni bir nükleer santral projesinde söz sahibi olmak istediklerini bildirdi.Fujita, Avrupa'nın enerji piyasasında büyük bir rekabetin söz konusu olduğunu ve Türkiye'nin Avrupa'da çok özel bir yeri olduğunu söyledi.Japon Mitsubishi şirketinin, Türkiye'de kurulacak Sinop Nükleer Enerji Santrali'nde yetkili şirket olduğunu hatırlatan Fujita, "Türkiye'de kurulacak nükleer enerjinin bir parçası olmak istiyoruz. Şu anda Sinop için çalışmaları Mitsubishi yapıyor, bu nedenle yeni bir proje olursa bundan bahsedebiliriz. Türkiye'nin istemesi durumunda yeni bir nükleer santral projesinde söz sahibi olmak isteriz. Türkiye'de nükleer enerjiyi destekliyoruz. Türkiye'nin nükleere enerjiye ihtiyacı var ve biz de bu yolda yürümeye hazırız" diye konuştu.Avrupa'da genel olarak bilgisayar ve elektronik teknolojisiyle bilindiklerini söyleyen Fujita, aynı zamanda enerji piyasasında da yer aldıklarını, bunun çok bilinmediğini ancak teknik çalışmalar için hazır bir şirket olduklarını vurguladı.Fujita, yatırımcı ülkelere teknoloji tedariki sağladıklarını belirterek, Türkiye'de jeotermal, hidroelektrik ve kömürle çalışan santraller için de birçok yatırım fırsatı olduğunu ifade etti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gittiği Japonya'da yaptığı açıklamada, 2023 yılında Türkiye'yi kişi başına 25 bin dolar, toplamda 2 trilyon dolar milli gelire, 500 milyar dolar ihracat yapan, dünyanın sayılı deniz ve havalimanlarına sahip, 3 nükleer santral inşa etmiş bir ülke haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetmişti.Erdoğan, enerjide ithalat bağımlılığını azaltmak için diğer çalışmalarla nükleer güç santrallerini de devreye almayı hedeflediklerini belirtmiş, "Bu kapsamda Japonya ile birlikte hayata geçirmeyi öngördüğümüz Sinop Nükleer Güç Santrali projesine büyük önem veriyoruz" ifadelerini kullanmıştı."Ruslar yapmazsa başkası yapar"


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'ni Ruslar yapmazsa başkasının yapabileceğini ve gerekmesi halinde Türkiye'nin doğalgazı çok farklı yerlerden temin edebileceğini söyledi.Belçika'dan Japonya'ya geçişi sırasında açıklamalarda bulunan Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'nin hava sahasını ihlali için, "Mevcut durumu bu haliyle kabullenemeyiz. Hava ihlalleri konusunda Rusya'nın izahatları inandırıcı değil" derken, bu konuda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i tekrar aramayı düşünmediğini söyledi.Rusya ile Türkiye'nin önemli ticari ortak olduğu ve yaşananların doğalgaz ve nükleer santral gibi projeleri nasıl etkileyeceği sorusuna Erdoğan, "Bunlar aynı zamanda Rusya'nın da düşünmesi gereken meseleler. Mersin Akkuyu'yu Ruslar yapmaz ise bir başkası gelir yapar. Oraya 3 milyar dolarlık bir yatırım yaptılar zaten" dedi ve şöyle devam etti:"Biz Rusya'nın bir numaralı doğalgaz tüketicisiyiz. Türkiye'yi kaybetmek, Rusya için ciddi kayıp olur. Türkiye gerektiğinde doğalgazı çok farklı yerlerden temin edebilir."Rusya 20 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'nin ilk nükleer santralini Mersin Akkuyu'ya yapacak.Türkiye en iyi tedarikçisi konumundaki Rusya'dan yıllık 50 milyar metreküp olan doğalgaz ihtiyacının 28-30 milyar metreküplük bölümünü alıyor.Rusya'nın geçen hafta Suriye'de hava operasyonlarına başlaması ve hafta sonunda iki defa Türk hava sahasını ihlal etmesinin ardından sınır hattında yaşanan gerilimde son günlerde bir artış gözleniyor.
#Toshiba
#Nükleer
#japonya
9 yıl önce