Ekonomi Nükleerde sınav heyecanı

Nükleerde sınav heyecanı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çalışmak üzere Rusya'da eğitim almak isteyen 600 öğrenci için sınav yapıldı. Sınava giren 600 öğrenciden başarılı olan ilk 300'ü mülakat listesine alınacak. Mülakattan sonra 80 öğrenci Rusya'ya eğitime gönderilmek üzere seçilecek.

Haber Merkezi AA
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesindeki sınavda, temel matematik ve fizik soruları ağırlıklı yer aldı. 6 bin 100 kişilik başvuru içerisinden seçilen 600 öğrenci, sınav sorularını yanıtladı.

Sorularını hazırlayan Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dmitry Samarchenko, eğitim sistemi farklılıklarından kaynaklanabilecek problemleri engellemek için Türkiye'deki uzmanlarla birlikte çalıştıklarını söyledi.

Türk hocalar ve uzmanların soruları hem dil bilgisi hem de eğitim sistemi açısından incelediğini anlatan Samarchenko, "Nükleer fizik ve termo dinamik soruları öğrenciler için zor gelebilir çünkü Türkiye'deki eğitim sisteminde nükleer fizik ve termo dinamik konusu çok fazla işlenmiyor fakat bu sorular çoğunluğu kapsamıyor" diye konuştu.

Hacettepe Nükleer Fizik Mühendisliği bölümü öğrencisi Tuğba Erdoğan, nükleer mühendisliği bölümünde okuduğu için Rusya'ya gitmek istediğini belirterek, "Sınavdan iyi bir derece alırsak St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi ve Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsünden birisini kendimiz tercih edebileceğiz ama ben daha köklü olduğu için Moskova'yı tercih etmek istiyorum" dedi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Melis Seke, sınavda bazı soruların kendisini zorladığını fakat genel itibarıyla soruların müfredat konularını kapsadığını ifade etti.

Sınava giren 600 öğrenciden başarılı olan ilk 300'ü mülakat listesine alınacak. Mülakattan sonra 80 öğrenci Rusya'ya eğitime gönderilmek üzere seçilecek. 2015 sonbahar döneminde başlayacak eğitime giden 80 öğrencinin 50'si Moskova'daki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Fizik Mühendisliği Enstitüsünde, kalan 30 öğrenci ise Saint Petersburg'daki Politeknik Devlet Üniversitesinde eğitim alacak.

Rusya'da ücretsiz nükleer mühendislik ve eğitim süresince aylık 500 dolar burs alacak öğrenciler, eğitim programlarına göre Rusya'da nükleer güç santrallerinde staj yapma şansı da elde edecek. Öğrenciler, eğitimlerini tamamladıktan sonra ise Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde eğitim sürelerinin iki katı kadar mecburi hizmet yapacaklar.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü yayalara açılmadı
Gündem

15 Temmuz Şehitler Köprüsü yayalara açılmadı

FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümüne Türkiye'nin dört bir yanında anma programları düzenlendi. İstanbul'daki törenlerin merkezinde yer alan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yüz binlerce vatandaş akın etti. Programın ardından köprüden yaya olarak geçmek isteyenlere Emniyet güçleri izin vermedi. Emniyet kaynaklarından konuyla ilgili edinilen bilgide 'köprünün statiği' vurgusu yapıldı.
Hilal ile ay gökyüzünde Türk bayrağını simgeledi
Gündem

Hilal ile ay gökyüzünde Türk bayrağını simgeledi

Gökyüzünde hilal ile yıldızın buluşması tüyleri diken diken eden bir görüntü oluşturdu. Türk bayrağını simgeleyen kareler, objektiflere böyle yansıdı.
A101’den bu hafta çifte telefon kampanyası
Teknoloji

A101’den bu hafta çifte telefon kampanyası

A101, 19 Temmuz aktüel ürünler listesinde müşterilerine çifte telefon kampanyası sunacak. Nokia 2 cep telefonu ve Samsung Galaxy J7 Duo cep telefonlarını 19 Temmuzda satışa sunacak A101, bu ürünlerin yanında A4TECH kablosuz fare ve SEG marka LED TV’de piyasa fiyatının çok altında bir fiyat etiketi ile satışa sunacak. Lakin A101'in 19 Temmuz'da yapacağı kampanya, telefon sahibi olmak isteyen veya yenilemek isteyenlere büyük bir fırsat olacak. Çifte telefon kampanyası ile bu hafta seçeneklerini arttıran A101, cep telefonu satışlarına önümüzdeki haftalarda da devam edecek gibi görünüyor. İşte A101 19 Temmuz aktüel ürünler listesinde yer alan ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.