Ekonomi Otomobil devinden çok önemli arıza açıklaması Bir milyon aracını geri çağırıyor

Otomobil devinden çok önemli arıza açıklaması: Bir milyon aracını geri çağırıyor

Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz’in, fren sistemini etkiyebilecek bir sorun nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 1 milyon aracını geri çağıracağı bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Otomobil devinden çok önemli arıza açıklaması: Bir milyon aracını geri çağırıyor
Mercedes, dünya çapında yaklaşık 1 milyon aracını geri çağıracak.

Mercedes-Benz tarafından yapılan açıklamada, 2004-2015 yıllarında üretilen ML, GL ve R-Class serilerinde (SUV) “fren güçlendiricinin işlevinin” “korozyondan etkilenebileceği belirtildi.

  • Açıklamada, potansiyel olarak etkilenen araçların sahipleriyle iletişime geçilerek, araçların hemen geri çağırmaya başlanacağı belirtildi.

Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi'ne (KBA) göre, Mercedes-Benz, 70 bini Almanya'da olmak üzere dünya çapında 993 bin 407 aracını geri çağıracak.

KBA’dan yapılan açıklamada, Mercedes-Benz’in söz konusu araçlarında korozyonun en kötü durumda, fren pedalı ile fren sistemi arasındaki bağlantının kesilmesine yol açabileceği belirtildi.

  • Açıklamada, "Sonuç olarak, ayak freni çalışamaz duruma gelebilir.” ifadesi kullanıldı.

Alman basınında yer alan haberlerde ise söz konusu araçlarda yüksek korozyon durumunda özellikle güçlü veya sert bir frenlemenin fren servosunda mekanik hasara yol açmasının mümkün olabileceği, bu nedenle fren pedalı ile fren sistemi arasındaki bağlantının kopabileceği ve ayak freninin çalışmayabileceği belirtildi.

Bu arada, Mercedes-Benz, 13 Mayıs’ta ABD’de 2006'dan 2012 model yıllarına kadar belirli ML, GL ve R-Class araçlarını nadir durumlarda sert frenlemenin hidroforda mekanik hasara yol açabileceği ve araçların fren pedalıyla durdurulmasının mümkün olamayabileceği gerekçesiyle 292 binden fazla aracını geri çağırma kararı almıştı.

Film tarihine geçen araba: Geleceğe Dönüş filminin ikon otomobili tanıtıldı
FOTOĞRAF 25
Title
Geleceğe Dönüş serisiyle birlikte bir neslin rüyalarını süsleyen DeLorean DMC-12, Alpha5 adıyla ve tamamen yenilenen tasarımıyla ortaya çıktı.<br>
Title
Tasarımı daha modern hale gelen araçla özdeşleşen 'martı kanat' kapılar ve arka camdaki panjurlar DMC-12'den esinlenilmiş.<br><br>
Title
Alpha5'in önü ve arkasında boydan boya uzanan LED farlar yer alıyor.<br>
Title
241 kms hızla sınırlandırılmış olan araç 0'dan 100'e hızlanmasını 3 saniye gibi bir sürede tamamlarken, 480 km civarında menzil vadediyor.<br><br>
Title
DeLorean Alpha5, özellikleriyle neler sunuyor? <br><br>Donanımhaber'de yer alan habere göre Italdesign tarafından tasarlanan yeni Alpha5, coupe stili gövdesi, martı kanat kapıları ve arka camındaki panjurlarla ikonik DMC-12'nin DNA'sını taşıdığını belli etse de genel tasarım olarak çok daha modern bir görünüme sahip.
Title
Eski modelin aksine daha yuvarlak ve kaslı hatlara sahip olan Alpha5'in ön bölümünde çizgi şeklindeki ince farlar dikkat çekiyor.
Title
Profilden bakıldığında türbine benzeyen büyük tekerlekleriyle oldukça dinamik görünen modelin şarj girişi sürücü tarafındaki ön çamurluk üzerine konumlandırılmış.
Title
Siyah sütunlar, yan aynalar ve tavanın gövde rengiyle kontrast oluşturduğu otomobilin arka tarafı da boydan boya uzanan LED stoplar, dikey hava kanalları ve arka difüzör ile sportif bir görünüm sunuyor.
Title
DeLorean Alpha5 ölçüleri<br><br>Uzunluk: 4995mm<br><br>Genişlik: 2044mm<br><br>Yükseklik: 1370mm<br><br>Aks mesafesi: 2300mm
Title
İç mekan<br><br>Aerodinamik gövde ve arka kanat gibi aktif parçalar sayesinde hava sürtünme katsayısı 0.23 olan DeLorean Alpha5, martı kanat kapıların yukarı kalkmasıyla erişilen kabinde dört kişilik geniş bir yaşam alanı sunuluyor.
Title
Konsol ve kapı içlerinin bir bütün gibi göründüğü alanda üç kollu direksiyonun hemen arkasında büyük bir dijital gösterge ekranına yer verilmiş. Çift katlı orta konsolun üst kısmında multimedya ekranı ve diğer kontrollere yer verilirken, alt kısım da kablosuz şarj ünitesi gibi özelliklere ayrılmış.
Title
Üretimin 2024'te başlaması planlanıyor.
Title
Üstelik DeLorean'ın planları bununla sınırlı değil. Ardından V8 motorlu bir coupe gelecek.
Title
İşler planlandığı gibi giderse bir elektrikli sedan ve hidrojen yakıtlı SUV da listede.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Film tarihine geçen araba: Geleceğe Dönüş filminin ikon otomobili tanıtıldı
Coupe stili gövdesi ve martı kanat kapılarıyla Geleceğe Dönüş filminin ikonik modele selam gönderen yeni Alpha5, modern tasarımı ve elektrikli güç aktarma sistemiyle günümüze ayak uyduruyor.

Kahramanmaraş'ta akılalmaz olay: Satın aldığı otomobilden iki araç çıktı
FOTOĞRAF 9
Title
Kahramanmaraş'ta yaşayan Mücahit Yılmaz, 2020'de M.Y.'den 75 bin liraya otomobil aldı. Tanıdık aracılığıyla aldığı otomobilini ekspere de göstermeyen Yılmaz, kısa süre önce satmaya karar verdi.
Title
Araca talipli olan kişi, Yılmaz ile temas kurduktan sonra otomobili ekspertiz için götürdü. Burada yapılan incelemede, otomobilin arka kısmının füme, önünün ise gri renk 2 aracın birleştirilerek oluşturulduğu belirlendi.
Title
Duyduklarına çok şaşıran Yılmaz, M.Y. ile görüşüp 'orijinal' dediği aracın 2 araçtan birleştirme olduğunu belirtip, zararının karşılanmasını istedi.
Title
Olumsuz yanıt aldığı M.Y. hakkında dava açan Mücahit Yılmaz, otomobilini almasına aracı olan tanıdığa güvenip, ekspere götürmediği için pişman olduğunu vurgulayarak, \"2020 yılında 75 bin liraya aldığım otomobilimin önünün başka arkasının başka olduğunu acı bir tecrübeyle öğrendim. Aracımı tanıdıktan aldığım için sadece kaporta ustalarına göstermiştim. 2 kaporta, 1 motor ustası gördü lakin fark edemediler. Bana sadece ön 3 parçasının değişik olduğunu, arka tarafından tavanı dahil komple orijinal olduğunu söylediler. Aracı satacağım kişi ekspere götürdüğünde durumun böyle olmadığı, 2 farklı arabadan 1 araba oluşturulduğu ortaya çıktı\" diye konuştu.
Title
KAYNAK YERİ 'PÜTÜR BOYA' İLE KAPATILMIŞ<br><br>Aracı inceleyen firmanın yetkilisi Alper Öksüz ise satış işleminden önce otomobilin kesinlikle ekspere gösterilmesi gerektiğini, aksi taktirde bir araca değerinden çok daha fazla ödeme yapılabileceğini söyledi.
Title
Mücahit Yılmaz'ın otomobilindeki kaynak yerinin ise fark edilmemesi için özel boya ile kapatıldığını dile getiren Öksüz, \"2 araçtan 1 tane araç çıkarılmış. Bir aracın önü, diğer farklı aracın da arka tarafı alınmış. Arabamızın ön kısmını 1, arka kısmını 2 numaralı araba olarak değerlendirdiğimizde farklı renkte bir arabanın ön kısmı, şu an gövde kısmına sahip olan arabanın arka kısmı birleştirilmiş...
Title
Normal prosedürde işin resmiyetine baktığımızda ise ön taraftaki arabanın resmi evrakı kullanılmış, arka taraftaki gövde rengine sahip olan aracın da ana gövdesi getirilip kullanılmış. Buradaki hatayı kapatabilme adına normalde fabrikanın gerçekleştirmediği 'pütür boya' dediğimiz boya ile koruma altına alınmış. Araç, kaportanın şasisini koruma maksadıyla değil sadece burada yapılan kesip biçme işlemini kamufle etmek için yapılmış bir boya\" dedi.
Title
Satmak istediği otomobilin 2 aracın birleşimiyle yapıldığı ortaya çıktı
Title
Satmak istediği otomobilin 2 aracın birleşimiyle yapıldığı ortaya çıktı
Kahramanmaraş'ta akılalmaz olay: Satın aldığı otomobilden iki araç çıktı
Kahramanmaraş'ta Mücahit Yılmaz (27), 2 yıl önce aldığı otomobilini satışa çıkardı. Alıcı tarafından ekspere götürülen aracın arkasının füme, ön tarafının ise gri olan 2 otomobilin birleşmesiyle yapıldığı ortaya çıktı. Yılmaz, otomobili satın aldığı kişiye dava açtı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.