Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Rusya zeytin dalı uzattı

Rusya zeytin dalı uzattı

Rusya, uçak krizi ile başlayan süreçte yeni bir adım attı. Moskova yönetimi; sebze ve meyve konularını görüşmek için Türk yetkililerini Rusya'ya davet etti. Türk heyeti bu haftaya gidecek. Daveti doğrulayan Tarım Bakanı Faruk Çelik, ilişkilerin yeniden eski duruma dönmesini istediklerini kaydetti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Rusya zeytin dalı uzattı
Uçak krizi sonrası Rusya'dan zeytin dalı geldi. Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseyenko, Türk temsilcileri, yaş sebze ve meyve ihracatındaki teknik konuların görüşülmesi amacıyla davet ettiklerini açıkladı. Rus yetkili, 26 Nisan'da yapılması planlanan görüşmeyi Türk tarafının kabul ettiğini kaydetti.

BİRÇOK ÜRÜNÜYASAKLAMIŞTI

Uçak krizi sonrasında Türkiye menşeli tarım ürünlerine ambargo uygulayan Moskova yönetimi; domates, soğan, salatalık, portakal, mandalina gibi ürünlerin Rusya'ya girişine yasak getirmişti. Son olarak Rusya, Türkiye'den ithal edilen patlıcana geçici olarak yasak getirdi. Türkiye, daha önce Rusya tarafından yaş meyve ve sebze ihracatındaki konuların görüşülmesi için yapılan davetleri yazılı olmadığı için kabul etmemişti. Moskova'dan yapılan son davetin yazılı olarak iletilmesi üzerine Türkiye bu daveti kabul etti.

Bakan Faruk Çelik
Bakan Faruk Çelik


RUS HABER AJANSINA KONUŞTU


Bu hafta Rusya'da yapılması planlanan ortak toplantıda; iki ülke temsilcilerinin Türk tarım ürünlerinin insan sağlığıyla ilgili olarak denetim ve bazı teknik tahliller üzerine görüşmeler yapılacağı belirtiliyor. Rus uzmanların Türk üreticileri denetlemesi konusunun gündemde olmadığı belirtiliyor.

BAKAN ÇELİK TALEBİ DOĞRULADI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, davetin yazılı iletildiğini belirtti. Çelik “Biz de olumlu cevap verdik, 'olabilir görüşürüz' diye. Teknik heyetimiz bugünlerde Moskova'ya gidiyor, orada bir değerlendirme yapacaklar. Hangi konular gündeme gelecek, bunları göreceğiz” dedi. EXPO 2016 Antalya kapsamında kentte bulunan Çelik, açıklamasında, Rusya ile zirai ürünlerle ilgili yoğun ithalat ve ihracatlarının olduğunu belirterek, Türkiye'nin hububat ithalatını gerçekleştirdiğini, Rusya'nın da ağırlıklı olarak yaş sebze meyve ithal ettiğini ifade etti.

Daha ne kadar dargın kalabiliriz ki!Bu kadar dargınlık yakışmıyor. Aynı bölgede komşuluk ilişkimiz olan bir ülke Rusya. Daha ne kadar dargın kalabilirki. Türkiye Rusya'sız, Rusya ise Türkiyesiz yapamaz. Bir bağımız var. Siz kapı komşunuzla ne kadar dargın olabilirsiniz. Kapıyı ilk açtığınızda göreceğiniz kişi komşunuz olur. Sebze ve meyve üreticileri oalrak barış olmasını istiyoruz. Rusya'ya gidecek heyet sanırım Tarım Bakanlığı'ndan olacak. Biz bu sorunun hızla çözülmesi beklentisi içindeyiz. İnşallah sorun çözülür gerekli adımlar hızla atılır.

Çiftçimiz kurtulurSon aldığımız bilgiye göre iki ülke bakanlıkları arasında görüşmelerin devam ettiğini öğrendik. Umarım sorun çözülür. Bize gelen ilk bilgiler olumlu yönde. İnşallah sorunumuz giderilir Rusya ile. Fiyatların dip yaptığı dönemde yapılacak yeni bir anlaşma çiftçimizi kurtarır. Çiftimiz zor durumda. Bu haberin alınca çok mutlu oldum. Bugünün en mutlu insanı inanın benim.Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.