Ekonomi Sosyal medya uygulamaları Türkiyede 1 milyar dolar kazandı

Sosyal medya uygulamaları Türkiye’de 1 milyar dolar kazandı

Sosyal medya uygulamalarını aktif şekilde kullanan Türkiye, bu platformlar için önemli bir gelir kapısı da oldu. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının iç piyasadan elde ettiği gelir 1 milyar doları aşarken başı Instagram çekiyor

Abone Ol Google News
Merve Safa Akıntürk Yeni Şafak
Sosyal medya uygulamaları Türkiye’de 1 milyar dolar kazandı
Arşiv

Sosyal medya uygulamalarını aktif şekilde kullanan Türkiye, bu platformlar için önemli bir gelir kapısı da oldu. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının iç piyasadan elde ettiği gelir 1 milyar doları aşarken başı Instagram çekiyor. Edinilen bilgiye göre, iç piyasadan elde ettiği gelirlere bakıldığında ilk sırada 684 milyon dolar ile Instagram yer alıyor.

Diğer platformlarda ise gelirler azımsanamayacak kadar yüksek. Facebook 277,5 milyon dolar, WhatsApp 175 milyon dolar, TikTok 62,5 milyon dolar ve Twitter 12 milyon dolar gelir elde ediyor. Sadece 5 uygulamanın yıllık Türkiye geliri tahmini 1,21 milyar dolar.

YERLİ UYGULAMA VURGUSU

Uzman ekonomistler mevcut ekonomik değerin Türkiye iç piyasasında kalması ve yeni uygulamaların türevleri ile küresel arenada rekabet edebilmesinin birçok açıdan yararlı olduğunu söylüyor. Uzmanlara göre, finans, reklam, pazarlama, satış, online ödeme ve daha birçok alanda yeni iş sahalarının oluşturulmasına ve devlete farklı vergi kaynaklarının sağlanmasına katkı sunabilecek yerli uygulamalar, Türkiye’nin ekonomik, finansal, siyasi ve toplumsal güvenliği açısından kritik bir konuma sahip.

DÜNYADA HACMİ 12 TRİLYON DOLAR

Dünya ekonomisinden yüzde 10-15 arasında pay alan sosyal medya piyasası son 20 yıl içerisinde milyarların hayatını etkiler hale geldi. Küresel ekonomide 10-12 trilyon dolarlık hacmi ile ciddi konuma sahip olan dijital sektörler, sosyal medya platformlarının ivme kazanmasıyla kritik bir noktaya geldi.

Talep firmaları Türkiye’ye çekiyor

WhatsApp, Facebook, TikTok, Twitter, Instagram ve diğer sosyal medya uygulamalarını aktif şekilde kullanan Türkiye, 50 milyonun üzerinde internet kullanıcısına sahip. Özellikle günlük kullanıcı sayısının çokluğu ve yeni platformlara olan talebin canlılığı Türkiye’yi sosyal medya uygulamalarında hedef ülke haline getiriyor. Talebin yüksek olması firmaları ülkeye çekerken, oluşan ekonomik hareketlilik yeni yasal süreçleri de zorunlu kılıyor.

Türkler sosyal medyada ne kadar zaman geçiriyor
FOTOĞRAF 8
Title
Medya takip kurumu Ajans Press'in, We Are Social verilerinden elde ettiği bilgilere göre, Türkiye'nin sosyal medyada harcadığı günlük süre 2 saat 57 dakika olarak kayıtlara geçti.
Title
Listede birçok ülke yer alırken, Filipinler 4 saat 15 dakika ile yine en çok sosyal medyada vakit geçiren ülke konumunda yer aldı.
Title
Sosyal medyada en çok vakit geçirip ilk 3'e giren diğer ülkeler ise 3 saat 45 dakika ile Kolombiya, 3 saat 42 dakika ile de Brezilya ve Kenya olarak görüldü.
Title
Bu yıl 14'üncü sırada yer alan Türkiye'nin 2019 yılına kıyasla sosyal medyada geçirdiği sürenin 11 dakika daha arttığı gözlendi.
Title
Raporda dünya üzerindeki 47 farklı ülke yer alırken, listenin son sırasında günde sadece 51 dakikasını sosyal medyada geçiren Japonların yer aldığı görüldü.
Title
Ajans Press, sosyal medya ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press'in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl sosyal medya ile alakalı basına 182 bin 618 haber yansıdığı tespit edildi.
Title
Sosyal medyanın Türkiye'nin gündeminde her yıl yoğun olarak konuşulduğu görülürken, sosyal medya üzerinden yayılan başlıkların da gündem belirlemede çok etkin olduğu tespit edildi.
Title
Türkler sosyal medyada ne kadar zaman geçiriyor?
Türkler sosyal medyada ne kadar zaman geçiriyor
2021 verilerine göre, Türkiye'de günlük sosyal medyada harcanılan süre 2 saat 57 dakika olurken, 2 saat 25 dakika olan dünya ortalamasının üzerinde bir süre olarak görüldü. Sosyal medya mecralarının, Türkiye gündeminde her yıl yoğun olarak konuşulduğu görülürken, sosyal medya üzerinden yayılan başlıkların da gündem belirlemede çok etkin olduğu tespit edildi.

Sadece Türkiye'deki kullanıcılara sunulacak: Instagram'dan iki sürpriz özellik
FOTOĞRAF 15
Title
Instagram, yeni özellikleri bünyesine kazandırmaya devam ediyor. Bu yenilikler, ilk olarak kısıtlı bir kullanıcı kitlesi ile test edildikten sonra, tüm dünyada kullanıma açılıyor.
Title
ShiftDelete'de yer alan habere göre, son olarak şirketin yakın zamanda yayınlamayı planladığı iki özellik ortaya çıktı. Söz konusu yeniliklerden biri ise sadece Türkiye'de test edilmesi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. İşte ayrıntılar...
Title
INSTAGRAM, HİKAYELER İÇİN 'GERİ AL' BUTONU GETİRİYOR


Platformun en popüler özelliklerinin başında kuşkusuz hikayeler geliyor. Pek çoğumuz gün içerisinde yaptıklarımızı bu şekilde paylaşıyoruz. Ancak, bazen bir yeri veya kişiyi etiketlemeyi unutup, yanlış bir şey yazabiliyoruz.
Title
Gelen bilgilere göre Instagram, bu tip durumlarda işimize yarayacak 'Geri Al' butonu üzerinde çalışıyor.
Title
Instagram Türkiye'deki bazı kullanıcılarda 'Geri Al' özelliğini test etmeye başladı. Bu yenilik özetle Hikaye paylaşımlarında düzenleme için kullanılıyor.
Title
Şimdilik sadece ülkemizde test aşamasında olan fonksiyon sayesinde paylaşımlarımızı tamamen silmeden geri al butonu ile düzenleyebileceğiz.
Title
INSTAGRAM'A TWİTTER BENZERİ BİR GÖNDERİ SABİTLEME ÖZELLİĞİ GELİYOR


Bir diğer yeni özellik ise aslında uzun süredir beklenenler arasında. Bazen çok iyi bir fotoğraf paylaşıyoruz ve onun sürekli ön planda kalmasını istiyoruz.
Title
akat yeni gönderiler paylaşınca en iyi gönderimiz alt sıralara geriliyor. Gönderi Sabitleme sayesinde profil düzenimizi tarihe göre değil isteğimize göre ayarlayacağız.
Title
Yeni fonksiyon Instagram ile ilgili sık sık sızıntı haberi yapan mobil Alessandro Paluzzi duyurdu.
Title
Bu yeni Gönderi Sabitleme özelliği sayesinde herkesin daha düzenli ve estetik bir profil düzeni olacak.
Title
Title
Title
Title
Title
Sadece Türkiye'deki kullanıcılara sunulacak: Instagram'dan iki sürpriz özellik
Dünyanın en popüler sosyal medya platformalarından Instagram, iki yeni özelliğini test etmeye başladı. Söz konusu yeniliklerden biri ise sadece Türkiye'deki kullanıcılar tarafından test edilecek.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.