EkonomiTeknogirişimciye 58 milyon lira

Teknogirişimciye 58 milyon lira

Hükümet, 580 gence 58 milyon liralık teknogişirim bütçesi ayırdı. Bakan Fikri Işık, “Hedeflediğimizden daha çok proje geçerse bu rakamı daha da artırabiliriz” dedi.

Yeni Şafak

Türkiye’de teknolojiye yatırım arttıkça bu alana ilgi duyan gençlerin sayısı da hızla yükseliyor. Bu amaçla, hükümet her yıl teknolojiye yatırım yapanları teşvik için hazırladığı ‘Teknogirişim bütçesi’ni artırıyor. Bu amaçla, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu yıl 580 gence destek vermek istediklerini belirterek, “Program için bu yıl 58 milyon lira bütçe ayırdık. Yapılacak değerlendirmeden, hedeflediğimizden daha çok proje geçerse bu rakamı daha da artırabiliriz” dedi. 

TÜBİTAK DESTEKLİ

Gençlerin, nitelikli proje hazırlamayı ve kendi işlerini yönetmeyi öğrendiklerini anlatan Işık, programdan yararlanarak kendi işini kuranları, daha sonra TÜBİTAK’ın desteğiyle ABD’deki Silikon Vadisi’ne gönderdiklerini ifade etti. 

Bilişim projeleri ilk sırada

Işık, geçen yıl bin 747 başvuru olduğunu ancak sayının bu yıl bin 931’e yükseldiğini bildirdi.  Bakan Işık, başvuruların en çok elektronik, bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon alanında yapıldığını aktardı.

Başbakan: İlgi toplumu da olmalıyız
Gündem

Başbakan: İlgi toplumu da olmalıyız

Başbakan Yıldırım İzmir'de Bahar Yıldırım İlkokulu ve Havva Yıldırım Anaokulu açılış töreninde konuşuyor. Başbakan, bilgi toplumu olmanın yetmeyeceğini vurgulayarak, "Aynı zamanda ilgi toplamı da olmalıyız. Çekirdek ailemizden başlayarak çevremizdekilerle daha çok ilgileneceğiz. Empati yeteneğimiz güçlü olacak" ifadesini kullandı. Başbakan, düğün davetiyesini sosyal medyadan paylaşanlarla ilgili de konuştu...
Deniz Çoban: Derbi kaldığı yerden devam edecek
Spor

Deniz Çoban: Derbi kaldığı yerden devam edecek

Eski hakem Deniz Çoban, derbi maçının geleceğiyle ilgili yakın geçmişten bir örnek gösterdi ve çarpıcı bir yorum yaptı. Çoban, mücadelenin kaldığı yerden devam edeceğini savundu.
Almanya’da savaştan kalma sığınaklar satışa çıkartıldı
Dünya

Almanya’da savaştan kalma sığınaklar satışa çıkartıldı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde savaş döneminde yapılan 69 sığınak satışa çıkartıldı. Bugüne kadar Almanya genelinde 260’dan fazla sığınak satıldı.
Fırtına Akdeniz’dekopacak
Gündem

Fırtına Akdeniz’de kopacak

Türkiye kıyıları ve Doğu Akdeniz, DEAŞ ile Esed’i bahane edenlerin cephaneliğine dönüştü. Doğalgaz yatakları ve enerji hatlarının kilit noktası şu an en az 33 savaş gemisiyle çevrelenmiş durumda. ABD’nin uçak gemisi filosu da geldiğinde bu sayı 40’ı geçecek. Bu kadar çok savaş aracıyla hedeflenen ülkenin Suriye olmadığı ise çok açık...
AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın
Dünya

AB'den İsrail'e tepki: Ölümcül güç kullanmayın

Brüksel, işgalci İsrail askerlerine silahsız göstericilere karşı ölümcül güç kullanmaması çağrısında bulundu. AB Dışilişkiler Servisi sözcülüğünden yapılan açıklamada, 15 yaşındaki Filistinli bir çocuğun İsrail askerleri tarafından vurulmasından dolayı üzüntü duyulduğu belirtildi.