|

'Türkiye ile adım adım STA'nın imzasına ilerliyoruz'

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv, Türkiye ile ilgili olarak, "Artık adım adım Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzasına doğru ilerliyoruz" dedi.

Yeni Şafak
13:16 - 23/05/2017 Salı
Güncelleme: 13:21 - 23/05/2017 Salı
AA
​​​Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv
​​​Ukrayna Başbakan Yardımcısı Stepan Kubiv

Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, Türkiye ile artık adım adım Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) imzasına doğru ilerlediklerini söyledi.

Anadolu Ajansı'nın (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün (KEİ) 25. Yıldönümü Zirvesi'ne katılan Kubiv, oturumun ardından değerlendirmelerde bulundu.

  • Ukrayna ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttığını ifade eden Kubiv, ilişkilerin sadece ekonomik boyutta değil aynı zamanda siyasi olarak ve iki ülke iş adamları seviyesinde de geliştiğini anlattı.
"Adım adım STA'nın imzasına ilerliyoruz"

Kubiv, "Artık adım adım Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzasına doğru ilerliyoruz" dedi.

Son iki aydır sektörel gruplarla daha verimli çalışmaya başladıklarını dile getiren Kubiv, "Zirve sırasında Ekonomi Bakanı'nı Ukrayna'ya davet ettim, kendisi de bu talebimi kabul etti" açıklamasında bulundu.

Türkiye ile imzalanan çifte vergilendirmeyi önleme, yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki anlaşmalarına da değinen Kubiv, her büyük işin küçük adımlardan oluştuğunun altını çizdi.

Kubiv, "Ukrayna'nın KEİ dönem başkanlığı sırasında özellikle ekonomi, tarım ve makine endüstrisi, altyapı, havacılık, bilişim teknolojileri konularında da ikili ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bu alanlar, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin itici gücü haline gelecektir" diye konuştu.

"Nüfus cüzdanıyla seyahat ilişkileri daha da gelişecek"

İki ülke vatandaşlarının nüfus cüzdanıyla vizesiz seyahat edebilmelerine yönelik anlaşmada son aşamaya geldiklerini belirten Kubiv, "Bu adım bizim ne kadar açık, şeffaf olduğumuzu ve her iki tarafın menfaatine uygun şekilde turizmden büyük ekonomi projelerine kadar ilişkilerimizin daha da gelişeceğini gösteriyor." ifadelerini kullandı.


#Türkiye
#Ukrayna
#STA
#KEİ
7 yıl önce