Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi TÜRSABda panik havası

TÜRSAB Başkanı kim olacak?

TÜRSAB’da panik havası

20 yıldır TÜRSAB Başkanı olan Başaran Ulusoy, yarıştan çekildi ancak genel kurulu erteleme girişimi, tartışmaları da beraberinde getirdi. Suların durulmadığı yarışta Ulusoy’un bu yöntemi daha önceki dönemlerde de denediği iddia edildi. TÜRSAB Başkan adayı Firuz Bağlıkaya; mevcut yönetimin erteleme kararı girişiminin tamamıyla kafa karıştırmak için yapıldığına dikkati çekti.

Arzu Kurum Yeni Şafak
TÜRSAB Başkanı kim olacak?
​Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Genel Kurul’una sayılı günler kala; seçim yarışında gerginlik her geçen gün biraz daha tırmanıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Genel Kurul’una sayılı günler kala; seçim yarışında gerginlik her geçen gün biraz daha tırmanıyor. Birliğin yaklaşık 20 yıldır başkanlık görevini üstlenen Başaran Ulusoy geçtiğimiz gün adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. TÜRSAB yönetimi ise önceki gün aldığı kararla; 23. Olağan Genel Kurulu’nu başka bir tarihe ertelediğini duyurdu. TÜRSAB tarafından yapılan yazılı açıklamada; “Genel Kurula katılacak üyeler arasında önemli bir kutuplaşmanın meydana gelmesi, dolayısıyla Genel Kurul salonunda ciddi bir kaos yaşanacağı öngörüldüğünden, 23. Olağan Genel Kurulun ertelenmesine, oy birliği ile karar verildiği” ifadelerine yer verildi. Ancak mevcut yönetimin seçimi erteleme girişimine dair Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunuldu. Seçim kurulu davalarına bakan 9. Asliye Ceza Mahkeme Hâkimi Ahmet Duymaz, söz konusu itirazı karara bağlayarak, “TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulun 2-3 Aralık 2017’de yapılmasında bir engel yoktur” dedi.

Firuz Bağlıkaya
Firuz Bağlıkaya

İPTAL SÖZ KONUSU DEĞİL

Gündemde şok etkisi yaratan durum gözlerin yarışan diğer adaylara çevrilmesine neden oldu. Sorularımızı yanıtlayan TÜRSAB Başkan Adayı Firuz Bağlıkaya; TÜRSAB seçimlerinin ertelenmediğini söyledi. Aday Bağlıkaya, seçimlerin ertelenmesi için Başaran Ulusoy’la birlikte Yönetim Kurulu’nun bir dilekçe yazarak bakanlığa müracaat ettiğini iddia etti. Bakanlığın kongreyi ertelemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığına dikkati çeken Bağlıkaya, “Pazar günü kongrenin ilki yapıldı. Yeterli çoğunluk sağlanamadığı için önümüzdeki hafta ikinci kongre için tarih verildi. Kongre süreci devam ediyor” diye konuştu. Asıl hedefin kafa karıştırmak olduğunu aktaran Bağlıkaya, şunları söyledi: “Onlar kaybetme paniğiyle her türlü yola başvuruyorlar. Bu başvurulacak en çirkin yoldu. Buna dahi başvurdular. Yapılan güvenlik güçlerine, emniyet birimlerine saygısızlık.”

Hasan Erdem
Hasan Erdem

KAYBEDECEKLERİNİ ANLADILAR

Seyahat Acentaları Birliği’nin kurulun ertelenmesi için elinden gelen bütün çabayı sarf ettiğine işaret eden Bağlıkaya, “Beyefendiler kaybedeceğini anladığı için kongre sürecini ertelemeye çalışıyorlar. Sebepleri de çok can yakıcı” değerlendirmesinde bulundu. TÜRSAB’ın gerekçe olarak güvenlik sorunu yaşanacağını gösterdiğini anlatan Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Memlekette güvenlik sorunu varda bu yetki TURSAB’a mı kalmış? Böyle komik bir şey olabilir mi? Biz memlekette güven, huzur var diyoruz. Adamalar çıkıyor İstanbul’da kongre yapamayız güvenlik yok diyor.”

AMAÇ KAFA KARIŞTIRMAK

Memlekette güven, huzur yok söyleminin memleketin düşmanlarının söylemi olduğuna vurgu yapan Bağlıkaya; TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve ekibinin kafa karışıklığına yol açmak istediğini belirtti. Bağlıkaya; “Hangi kongrede adaylar arasında gerginlik olmaz. Şuanda 2 tane aday var, ne gerginliği olacak. Üstelik biz hiçbir şekilde gergin bir söylemin içinde değiliz. Hepimiz kardeşiz, gelin bayram, şenlik havasında bir kongre yapalım diyoruz” dedi.

  • İTİRAZ KABUL EDİLDİ
  • TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem de, Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. Yapmış olduğu itirazda 5362 sayılı kanunun 49. maddesine göre vurgu yapan Erdem dilekçesinde, “Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının seçim tarihleri, Bakanlar kurulu tarafından 1 yılı geçmemek üzere ertelenebilir” ifadesine yer verilerek TÜRSAB Yönetim Kurulu’nun aldığı genel kurul erteleme kararının yok hükmünde olduğunu belirtti. TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem’in yazılı itiraz dilekçesini değerlendiren Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu, seçim kurulu davalarına bakan 9.Asliye Ceza Mahkeme Hâkimi Ahmet Duymaz konuyu değerlendirdi. Hakim Ahmet Duymaz, TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem’in itiraz başvurusunu haklı bularak, “TÜRSAB 23. Olağan Genel Kurulu'nun 2-3 Aralık 2017’de yapılmasında herhangi bir engel yoktur” görüşünde bulundu.
Abone Ol Google News
Prens Philip’in yarınki cenaze töreninin hazırlıkları sürüyor: Her detayını ölmeden önce kendi belirledi
Dünya

Prens Philip’in yarınki cenaze töreninin hazırlıkları sürüyor: Her detayını ölmeden önce kendi belirledi

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in eşi Prens Philip için yarın düzenlenecek cenaze törenine ilişkin detaylar belli oldu. Prens Philip'in ölmeden önce her detayını planladığı törende Covid-19 önlemleri gereğince Kraliçe'nin yalnız oturacağı açıklandı. Törende, Prens Harry ve Prens William yan yana yürümeyeceği bildirildi. Ayrıca İngiliz basını, Sussex Dükü Prens Harry’nin, unvanlarından feragat etmesi nedeniyle cenaze törenine üniforma ile katılamayacak olmasının gerilime neden olduğunu aktardı.
AK Partili Turan'dan '128 milyar dolar' açıklaması: CHP bu konularda eleştirecek en son parti
Gündem

AK Partili Turan'dan '128 milyar dolar' açıklaması: CHP bu konularda eleştirecek en son parti

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP yönetiminin 128 milyar doların akıbetine ilişkin propagandasına yanıt verdi. CHP'nin bu konularda AK Parti'yi eleştirecek en son parti olduğunu vurgulayan Turan, "Daha dün CHP'nin hesaplarını inceleyen Anayasa Mahkemesi, toplam 3,5 milyon lira civarından usulsüzlük olduğundan partiye ceza kesti." dedi.
Müslümanların okullarını
Dünya

Müslümanların okullarını "ayrılıkçılıkla" suçlayan Fransa'nın yurt dışında 539 okulu bulunuyor

Fransa'da Müslümanların açmak istediği okullar, "ayrılıkçılık" ve yabancı ülkelerle bağlantılı olmakla" suçlanırken dünyada 539 Fransız okulu bulunuyor. Fransa yönetimi, yabancı okullara "Cumhuriyet değerlerinin" korunması adı altında kendi müfredatlarını uygulamayı yasaklarken yurt dışındaki Fransız okullarında ise kendi milli müfredatlarını takip ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.