Ekonomi Uluslararası Helal Turizm Derneğinden Endonezya çıkarması

Uluslararası Helal Turizm Derneği'nden Endonezya çıkarması

Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO) Başkanı Yusuf Geçerler, IHATO Başkan vekili Taner Aydın( Tatilal Yönetim Kurulu Başkanı )ve genel sekreter Emrullah Ahmet Turhan, Indonesia Halal Lifestyle Center (IHLC) misafiri olarak Cakarta'ya gitti. Halal Tourism Benchmarking Workshop adında yapılan çalıştayda Türkiye'nin helal turizm konusunda yaptıkları, otel uygulamaları, acenta uygulamaları ve Helal turizm turist profili raporunun sunumları yapıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Uluslararası Helal Turizm Derneği
​Uluslararası Helal Turizm Derneği

Program Jakarta Valisi Dadang SOLIHIN, IHLC Başkanı Sapta NIRWANDER ve Endonezya Türkiye Başkonsolosu Prof. Dr. Mahmut Erol KILIÇ’ın konuşmaları ile başladı ve akabinde sunumlara geçildi.

Program sonunda basın önünde IHLC ve IHATO arasında iş birliği ve ortak çalışmalar adına bir protokol imzalandı. Program basın toplantısının ardından akşam yemeği ile sona erdi. Yemekte IHATO heyetine IHLC Başkanı Sapta, Endonezya Oteller ve Restoranlar Derneği Başkanı Mualana YUSRAN, IHLC’den Tetra TIAFANI, Türk Hava Yolları Endonezya satış müdürü Sn. Ömer ÖZGÜN ve Başkonsolos Prof. Dr. Mahmut Erol KILIÇ eşlik etti. Endonezya Başkonsolosu KILIÇ, Endonezya da yaşayan türk sayısı yaklaşık 300 kişiden ibaret. İkili ilişkilerimizi çoğaltmak adına yatırımcılarımız bu toprakları fırsat olarak görebilir dedi. THY Satış müdür ÖZGÜN ise Türkiye’den her gün karşılıklı seferler olduğunu ancak iki ülke arasında ki ilişkiler ve turizm satışı artırılırsa bizlerde elimizden gelen gayreti gösterebiliriz dedi.

  • IHATO heyeti akabinde Endonezya da helal belgelendirme faaliyetleri yapan Bogor Üniversitesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Heyeti okul dekanı Prof. Dr. Noer Azamn ACHSANI ve heyeti karşıladı.
  • Burada ne gibi çalışmalar yapılabileceği konusunda görüşmeler yapan heyet, Endonezya ulema heyeti hakkında da bilgi aldı. 3. Helal turizm kongresinde ortak çalışmalar yapmak adına karşılıklı sözler alındı.

IHATO heyeti son olarak Ancol Eco Park olarak bilinen Okyanus kenarında ki rekreasyon alanında yerinde incelemelerde bulundu. Burada Endonezya seyahat acenteleri birliği (ASITA) başkanı Dr. N. Rusmiati, M.SI ile bir toplantı gerçekleşti. ASITA hakkında bilgi alan IHATO heyeti acentelere Türkiye’de ki oteller ve uygulanabilecek paketler hakkında bilgi verildi.

Onların neler yaptığı ve ortak neler yapabiliriz konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. IHATO heyeti ile ASITA heyeti program akabinde yemek yedikten sonra ziyaret sona erdi.

Yapılan ziyaret hakkında IHATO Başkanı Yusuf GERÇEKER “İki ülke arasında ki ilişkilerin gelişmemesi için ortada hiçbir sebep yok. Birbirlerini seven iki milletten ve bambaşka iki kültürden bahsediyoruz. Aramızda ki turizm potansiyeli çok güçlü olsa da mevcut durumda turistik hareketlilik neredeyse yok. Bu görüşmeler ülkemiz adına çok hayırlı sonuçlar doğuracağını düşünüyorum. Buraya helal turizmi konuşmak için geldik ancak sadece helal turizmi konuşmadık. Turizmin her alanında iş birliği yapabileceğimizi gördük. Biz bugün burada ülkemiz adına bir fidan diktik, umarım bu fidan iki ülke arasında köklü bir ağaç olacak” dedi.

IHATO Başkan Vekili Sn. Taner AYDIN, “Bizler buradan çok istifade ettik. Bir seyahat acentesi sahibi olarak burada bu insanlarla tanışmaktan büyük memnuniyet duydum. İki ülke arasında karşılıklı atılabilecek çok adım var. Eğer iki ülke devlet olarak birbirine çeşitli teşvikler verirse bu iki ülke arasında ki turizm ticaretinin son derece artabileceğine hem ülkemiz için hem de dünya ticareti için önemli katkılar sunabileceğini düşünüyorum. Bugün Endonezyalıların ülkemize turist olarak daha fazla insan göndermesi demek ilerleyen süreçte Malezya, Singapur gibi ülkelerden de daha fazla turist çekebileceğimiz anlamına gelir. Bu görüşmelerinin neticesini 2020 sezonunda yeni hiç ulaşılmamış Endonezyalı turistlerin ülkemize gelmesiyle ekonomiye vereceği katkıyla göreceğiz" dedi.

IHATO Genel Sekreteri Emrullah Ahmet Turhan “İmzalamış olduğumu protokol bu ülkeyle daha çok birliği yapacağımızın ve birlikte ülkemiz adına güzel işler çıkacağının göstergesidir. Endonezya karşılıklı turist alışverişi yapabileceğimiz güzel bir ülke. Atılması gereken önemli adımlar var başta Endonezya da TL-IDR değişim ofisleri olmalı. Endonezya turistik ürün olarak çekici olsa da henüz turizmde gelişmemiş olduğunu gözlemledik. Karşılıklı bilgi alışverişi ile iki ülke de kazanacak” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.