Ekonomi Yeni konut seferberliği ile fiyatlar yüzde 25 inecek

Yeni konut seferberliği ile fiyatlar yüzde 25 inecek

Emlak Konut GYO’nun şubat ayında başlayacak 2. konut seferberliğinde konut kredisi faizi 0.50’ye düşürülüp vade 240 aya çıkarılacak. Konut kredisi faizinin yüzde 1’den 0.50 düzeyine inmesinin, konut fiyatında yüzde 25’lik indirime denk geldiği hesaplandı.

Haber Merkezi Diğer
Şubat ayında başlayacak 2. konut seferberliğinde konut kredisi faizi 0.50’ye düşürülüp vade 240 aya çıkarılacak.
Şubat ayında başlayacak 2. konut seferberliğinde konut kredisi faizi 0.50’ye düşürülüp vade 240 aya çıkarılacak.
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hem konut satışlarının etkilenmemesi hem de ekonominin çarklarının dönmeye devam etmesi için 0.70 faiz ve 120 ay vade ile konut sahibi olma imkânı veren kampanyasında ikinci dönem başlıyor.

  • Emlak Konut GYO, markalı konut geliştiricileri ve bankalar konut satışlarını hareketlendirmek amacıyla bir konsorsiyum içersine girdi. Habertürk'te yer alan habere göre, bankalarla anlaşma sağlanarak şubat ayında başlayacak yeni kampanyada konutlar 240 ay vade ile satılacak. Yaklaşık 0.90 düzeyinde seyreden konut kredisi faizleri de Emlak Konut'un başlatacağı kampanyada 0.50 düzeyine çekilecek. Faizlerin yaklaşık 0.40 oranında azalması ise konut fiyatlarında yüzde 25'lik bir indirime denk geliyor. Bu da ev fiyatının 4'te 1'inin markalı konut firmaları tarafından karşılanacağı anlamına geliyor.

50 milyar TL bekleniyor

Şimdilik Emlak Konut ile gelir paylaşımı modeliyle yapılan projeleri kapsayacak kampanyada yaklaşık 15 bin konut ve işyerinin satılması planlanıyor. Bu da 15 milyarlık bir proje hacmini kapsıyor. Fakat bir önceki kampanyada olduğu gibi, firmaların satacağı konutlar sınırlı tutulacak. Ayrıntılar henüz netleşmese de bir önceki kampanyada olduğu gibi firmalara yüzde 20'lik kontenjan ayrılacağı öngörülüyor. Kampanyaya Emlak Konut dışındaki firmalar da katılırsa, satılacak konut sayısının 50 bini bulması öngörülüyor. Bu satıştan da yaklaşık 50 milyar TL'lik bir gelir elde edileceği öngörülüyor.

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, “Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz kampanyasıyla ağustos ayında 2 bin 547 adet bağımsız bölüm karşılığı 1 milyar 960 milyon TL değerinde satış gerçekleşti. Bir ayda ilk 7 ayın toplamı kadar satış yaptık” demişti.

2016'da 7.3 milyarlık satış yaptı

Emlak Konut'un 2016'da sattığı bağımsız bölüm sayısı 10.053 oldu. Bu satışlardan elde edilen hasılat tutarı 7 milyar 329 milyon lira. Şirketin 2017 yılı için belirlediği hedef 8 milyar liralık satış.

"Finansman maliyeti önemli"

GYODER'in Başkanı Aziz Torun: "Emlak Konut'un başlatacağı kampanyaya Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) olarak olumlu bakıyoruz. 2005'lerde konut sahibi olmak isteyenler ortalama 5 yıllık vadelerle konut alıyorlardı. Son dönemde konutta vade süresi 10 yıla kadar çıktı. Avrupa'da konut almak isteyenler ise 30 yıla varan vadelerle konut sahibi olabiliyor. 10 yıl içerisinde hem enflasyon nedeniyle hem de projelerin değerinin artmasıyla konut fiyatları yükseldi. Fakat ödeme gücü aynı oranda yükselemedi. Planlanan kampanya yeni bir model olarak gözüküyor. Kampanyayla ödeme alternatiflerinin artırılması planlanıyor. Fakat burada önemli olan finansman maliyetinin ne olacağı. Üyelerimizle bu konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor."

"Orta gelirli vatandaşa ulaşılır"

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik: "Sektör konut kredilerinde vadenin 20 yıla kadar uzatılmasını temenni ediyordu. Fakat bu finansmanı, firmaların tek başına karşılaması mümkün değil. Şu anda bankalarla görüşmeler devam ediyor. Bankalar konut kredilerinde vadeyi 20 yıla çekerse orta ve dar gelirli vatandaşlar borçlarını uzun vadeye yayarak daha kolay ev sahibi olabilecek. Bankacılık sektörüyle anlaşma sağlanırsa piyasa canlanır."

"Konutta 2017'nin ilk müjdeli haberi"

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım: "Vatandaşlar, yurtdışında olduğu gibi küçük taksitlerle ev sahibi olmak istiyorlar. Eğer planlanan kampanya hayata geçerse, sektörde çok büyük canlılık yaşanır. Emlak Konut'un planladığı bu kampanyayı konut sektörü açısından 2017 yılının ilk müjdeli haberi olarak değerlendiriyorum."

"Elinde döviz tutan konuta yönelir"

ARTAŞ İnşaat Başkanı Süleyman Çetinsaya: "20 yıl vadeyle konut satışının mümkün olduğunu düşünüyorum fakat firmalar bu finansmanı tek başına kaldıramazlar. Bu kampanya ev alma planlarını erteleyenleri harekete geçirecektir. Kampanya ile yatırımlarını yastık altında bekleten ya da elinde döviz tutan vatandaşlar konut alımına yönelecektir."

Konut kredi maliyeti yüzde 9 azaldı

Konut kredisi faiz oranlarının son 1 yılda yüzde 1.07'lerden yüzde 0.88'lere gerilemesi, ev almak isteyen tüketicilerin kredi maliyetini yüzde 9 düşürdü. Halihazırda yüzde 0.88 oranla 10 yıl vadeli konut kredisi kullanmak mümkün. Faiz oranlarındaki düşüş nedeniyle 100 bin lira kredi çeken bir vatandaş, 1 yıl önceye kıyasla 15 bin lira daha az ödüyor. 2016 yılının ocak ayında alacağı konut için 10 yıl vadeli 100 bin lira tutarında kredi çeken bir tüketici toplamda 178 bin lira öderken, 2017 Ocak'ta rakam 162 bin liraya geriledi.

Faizlerin inmesi konut kredisi maliyetini yüzde 9 düşürdü
EKONOMİ
Faizlerin inmesi konut kredisi maliyetini yüzde 9 düşürdü

Evlenene 42 bin TL
EKONOMİ
Evlenene 42 bin TL

Dönüşen evlere faiz desteği
EKONOMİ
Dönüşen evlere faiz desteği

Ev hayali kuran 7 bin kişi konut hesabı açtırdı
EKONOMİ
Ev hayali kuran 7 bin kişi konut hesabı açtırdı
TÜRSAB ve Biletix'e soruşturma
Ekonomi

TÜRSAB ve Biletix'e soruşturma

Rekabet Kurulunca, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ile Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildi. Soruşturma kararlarının Biletix'in sözleşmelere eklediği ekstra masraflardan, TÜRSAB'ın ise hac kontenjanlarına ilişkin uygulamaları üzerine alındığı belirtildi.
İstanbul Valiliği: Kaydı bulunmayan Suriyeler 20 Ağustos'a kadar başka illere gönderilecek
Gündem

İstanbul Valiliği: Kaydı bulunmayan Suriyeler 20 Ağustos'a kadar başka illere gönderilecek

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada "Ülkemize yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir. Geçici koruma kapsamında olmayan Suriye uyruklu yabancılar, İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir. İstanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır. Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir" denildi.
İstanbul’da tarihin en büyük sahte dolar operasyonu: FETÖ bağlantısı dikkat çekti
Gündem

İstanbul’da tarihin en büyük sahte dolar operasyonu: FETÖ bağlantısı dikkat çekti

Esenyurt'ta tarihin en büyük sahte dolar operasyonu gerçekleştirildi. Matbaaya düzenlenen baskında ilk başta herhangi bir suç unsuruna rastlanmazken, polisin dikkatini “Dikkat yüksek gerilim” panosu yazan dolap dikkat çekti. Aramalarını bu yönde yoğunlaştıran polis, panonun arka kısmına tahta paletler üzerinde 100’erlik banknotlar halinde 271 milyon 150 bin sahte Amerikan doları (1 trilyon 530 milyon Türk lirası) ele geçirdi. Operasyonda biri FETÖ bağlantısı sebebiyle ihraç edilen B.Ç. isimli komiser olmak üzere 5 şüpheli yakalandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.