Ekonomi Yumurtadaki ayrımlar yanıltıcı olabilir

Yumurtadaki kodlar ne anlama geliyor! Yumurtadaki ayrımlar yanıltıcı olabilir

'Yumurtadaki ayrımlar yanıltıcı olabilir'

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, 'organik', 'kafes' ve 'gezen tavuk' yumurtası ayrımlarının yanıltıcı olabileceğine dikkat çekerek, "Çocuklarını hafta sonu doğaya çıkarmak yerine AVM'lere götürenler, onların gezen tavuk yumurtası sayesinde daha sağlıklı besleneceğini düşünüyor. Bu ciddi bir ironidir. Yumurtanın besin değerinde herhangi bir farklılık bulunmaz" dedi.

Haber Merkezi DHA
Protein değeri açısından ne organiğin ne gezen tavuk yumurtasının ne de kafeste yetişen tavuğun yumurtasının birbirinden hiçbir farkı yok.
Protein değeri açısından ne organiğin ne gezen tavuk yumurtasının ne de kafeste yetişen tavuğun yumurtasının birbirinden hiçbir farkı yok.

Tüketicinin sağlıklı beslenme ve organik ürünlere olan merakının kötüye kullanıldığını öne süren YUM-BİR Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, organik yemlerle beslenen, kafeste yetişen ya da gezen olarak adlandırılan tavuklardan alınan yumurtaların birbirinden hiçbir farkı bulunmadığını söyleyerek, satın alırken üzerinde yazan işletme kodu ve üretim tarihine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Pala, "Gezen tavuk yumurtası, kümeste ve kafeste olmayan tavuğa aittir. Nedense insanlar kendilerinin refah şartlarını tavuğun da refah şartları olarak düşünüyorlar ve doğada olan tavuğun yumurtasının daha sağlıklı olduğunu sanıyorlar. Bu yüzden böyle bir pazarlama anlayışı ciddi prim yaptı. En can sıkıcısı da hem tüketici açısından kandırılmak hem de bizler açısından haksız rekabete uğramak" dedi.

DHA
Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala açıklamada bulundu.

Kafeste üretilen yumurtaların da yanlış numaralandırılarak gezen tavuk yumurtası gibi satılabildiğini savunan Pala, şunları söyledi:

"Protein değeri açısından ne organiğin ne gezen tavuk yumurtasının ne de kafeste yetişen tavuğun yumurtasının birbirinden hiçbir farkı yok. Besleyici değeri, proteini tamamen tavuğun yumurtayı yapmasıyla ilgili birşey. En iyi yemi yiyen tavuk 24-25 saatte, kuru ekmeği yiyen tavuk ise 4-5 günde bir yumurtlar. Ama yumurtasının içeriğindeki vitamin, protein, enerji ve aminoasit değişmez. Dolayısıyla tüketici organik yumurta almak için 3 kat fazla para veriyorsa neye para verdiğinden emin olmalı. Tavuğun refah koşullarıyla insanın refah koşullarını karıştırmamak lazım. Çocuklarını haftasonu doğaya çıkarmak yerine AVM'lere götürenler, onların gezen tavuk yumurtası sayesinde daha sağlıklı besleneceğini düşünüyor. Bu ciddi bir ironidir. Yumurtanın besin değerinde herhangi bir farklılık bulunmaz."

REKLAM

DHA
Yumurtaların içeriğindeki vitamin, protein, enerji ve aminoasitin değişmediği belirtildi.

TAZELİĞİ İÇİN TUZLU SU YÖNTEMİ

Yapay yumurta olmadığını dile getiren Pala, tüm tavukların son derece doğal ve sağlıklı yemlerle beslendiğini belirterek, "Tavukları beslediğimiz mısır, soya, ayçiçeği ve vitamin içeriğinde hiçbir değişiklik yok. Organik yumurtaları aldığımız tavuklar da organik soyayla beslenmiş oluyor" dedi. Yumurta gibi önemli bir protein kaynağını daha fazla tüketmek için en ucuz ve en tazesine ulaşmaya çalışmanın önemli olduğunu anlatan Derya Pala, yumurta alırken dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili şöyle konuştu:

"Yumurtanın Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denetlenen kontrollü işletmelerden alındığına emin olunması gerekir. Yumurta üzerinde işletme kodu ve yetiştirme modelinin kodunun olması lazım. Yetiştirme modeli en başta TR'nin önünde yazılı bulunan ve 0'dan 3'e kadar değişen bir numaradır. 0 organik yumurta, 1 serbest dolaşan tavuk yumurtasıdır. 2 kümestedir ama kafeste değildir. 3 de hem kümeste hem kafeste üretilmiştir. Tüketici bunu gördüğü anda işletmenin Bakanlık tarafından denetlendiğini ve yediği yumurtanın sağlıklı olduğunu anlayabilir. Üzerinde numara yoksa bu bir soru işaretidir. Paketin üzerinde üretim ve son kullanma tarihi yazar. Eve geldiğimizde yumurtanın tazeliğinden emin olmak istiyorsak tuzlu suya koyabiliriz. Eğer yumurta dibine çöküyorsa ya da yatay duruyorsa tazedir. Yüzeye çıkıyorsa hava boşluğu artmıştır ve bayatlamaya başlamıştır. Tamamen yukarıdaysa bayattır. Kırdığınızda sarısı dağılıyorsa üretiminden 28 gün geçmiştir."

REKLAM

SOĞUK ZİNCİRE DİKKAT

Yumurtanın saklanma koşullarıyla ilgili bilgiler de veren Pala, soğuk zincirin kırılmaması gerektiğini dikkat çekti. Pala, "Yumurtanın, üreticiden tüketicinin evine kadar, soğuk zincirin kırılıp kırılmadığından emin olamayacağımız için dolaba girmemesi önerilir ama satın alındıktan sonra tüketici dolaba koyarsa daha uzun süre taze saklamış olur" dedi.

Kadın girişimci devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
FOTOĞRAF 23
Title
Mardinli Serhat ve Sibel Daş çifti, evlenip yeni bir hayata adım attıktan sonra Malatya'daki şehir yaşantılarını geride bırakıp ilçenin kırsal mahallelerinden Tavuklu'ya yerleşti.
Title
Daş çifti, bir süre sonra yaşadıkları mahallenin isminden esinlenerek tavuk çiftliği kurmaya karar verdi.
Title
İki katlı evlerinin alt katını kümese dönüştüren Daş çifti, ilk etapta 300 tavuk satın alarak ürettikleri organik yumurtaları ilçe pazarında satışa sundu.
Title
Talebin fazla olması üzerine üretimi artırmak isteyen çift, Sibel Daş adına hazırladıkları Tavuklu Kanatlanıyor projesiyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nca uygulanan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına başvurdu.
Title
Projelerinin kabul edilmesinin ardından 30 bin lira hibe desteği alan Sibel Daş ve eşi, tavuk sayını bine çıkarıp günlük 600 yumurta üretiyor.
Title
Üretici Sibel Daş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk etapta kendi imkanlarıyla ürettikleri yumurtaların satışıyla işe başladıklarını söyledi.
Title
Vatandaşların talepte bulunması üzerine hazırladıkları projeyi bakanlığa sunduklarını ve aldıkları destekle çiftliklerindeki tavuk sayısının bine yükseldiğini anlatan Daş, halen günlük 600 gezen tavuk yumurtası ürettiklerini ifade etti.
Title
Daş, eşiyle çiftliği büyütmenin çabası içinde olduklarına değinerek Tavuk sayısını zamanla 2-3 bine çıkarmayı hedefliyoruz.
Title
Gezen tavuk yumurtasına talep çok yüksek.
Title
Üretimi artırıp Mardin ve bölgedeki il pazarlarında satışa sunmayı hedefliyoruz. dedi.
Title
Şehir hayatından sonra geldikleri Tavuklu'ya ilk etapta alışamadığını, iş hayatına atıldıktan sonra köyü sevmeye başladığını vurgulayan Daş, Burayı kurduk ve üretime geçtik. Üretmek insanların hoşuna gidiyor.
Title
Benim de hoşuma gitmeye başladı. Şehirde yaşamaktansa köyde yaşamak daha mantıklı.
Title
Buraya gelmeseydik belki bu köyün ismi hiç duyulmayacaktı. Tavuklu köyünde tavuk bizim kaderimiz oldu.
Title
Bütün kadınlara tavsiye ediyoruz. Kendi ekmeğinizi kendiniz üretin. diye konuştu.
Title
Serhat Daş da tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretiminde hem kendisinin hem de eşinin bir süre zorlandığını ancak gün geçtikçe iş temposuna ayak uydurduklarını aktararak ürettikleri organik yumurtaların talep görmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Title
Kadın girişimci, devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Kadın girişimci devlet desteğiyle organik yumurta üretiyor
Mardin'in Ömerli ilçesine bağlı Tavuklu Mahallesi'nde devlet desteğiyle tavuk çiftliği kuran Sibel Daş, günlük 600 yumurta üretiyor.

Tavuklarına
FOTOĞRAF 18
Title
Doğal yumurta hedefiyle çiftliğini kuran ve okuduğu bir haberden sonra verimi artırmak amacıyla hayvanlarına her gün besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın eserlerini dinleten 22 yaşındaki girişimcinin sattığı yumurtalar, kentte talep görüyor.
Title
Çiftlik sahibi Özgür Adıyaman, 2,5 yıl önce Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Elektrik Programı'ndan mezun olduğunu ve iş arayışına girdiğini, bulamayınca da kendi işini kurmaya karar verdiğini anlattı.
Title
Doğayı ve hayvanları çok sevdiğini söyleyen Adıyaman, şöyle devam etti: Ne yapabilirim, diye düşündüm. Son zamanlarda her şey doğallığını yitirdi. Doğallık arayışa girince benim aklıma yumurta geldi. Sonra tavuklarımızı temin ettik. Arsamızı ayarladık ve üretime başladık...
Title
'Tepkiler nasıl olur' diye korkuyorduk ama insanların doğala yönelmesi sayesinde bizim yumurtalarımız da tutuldu. Şu an işlerimiz iyi, vatandaşlar doğal ortamımızı gördüğü için yumurtalarımıza talep gösteriyor.
Title
Doğayı ve hayvanları çok sevdiğini söyleyen Adıyaman, şöyle devam etti: 'Tepkiler nasıl olur' diye korkuyorduk ama insanların doğala yönelmesi sayesinde bizim yumurtalarımız da tutuldu. Şu an işlerimiz iyi, vatandaşlar doğal ortamımızı gördüğü için yumurtalarımıza talep gösteriyor.
Title
Çiftliğinde hayvanlarına klasik müzik dinlettiğini belirten Adıyaman, şöyle devam etti: Yumurta yemi kullanmıyoruz, tavuklara doğal besinler veriyoruz. Doğal ortamda özgürce geziyorlar ve tavuklarıma her gün Mozart dinletiyorum. Bu fikir de aklıma okuduğum bir haberden sonra geldi...
Title
Süt ineklerine klasik müzik dinletildiğini ve bunun süt verimini ciddi anlamda artırdığını okudum. Biraz araştırma sonrasında ben de yapmaya karar verdim. 'Tavuklarda da işe yarar mı acaba' diye düşündüm.
Title
Sonuçta müzik ruhun gıdasıdır. Tavuklar akşamları tüneklere çıkıyor ve kısık bir ışık veriyoruz. Gün içinde çok fazla gezdikleri için dinlenmeleri gerekiyor. Akşamları başta Mozart olmak üzere yaklaşık 2 saat klasik müzik dinletiyoruz...
Title
Güneşli günlerde dışarıda yemlerken de klasik müzik açıyoruz. Tavuklar sabah yumurtluyor ve müzik dinledikleri daha sağlıklı, verimli yumurtladıklarını düşünüyorum.''
Title
Adıyaman, satışları sosyal medya hesabı üzerinden aldığı siparişlerle yaptığını, şehir içi her yere teslimat yaptıklarını aktardı.
Title
Çiftlikte de satış yaptıklarını belirten Adıyaman, yumurtaların 30'lu kolisini çiftliğe gelindiğinde 25 liraya, teslimatı kendileri yaptıkları takdirde ise 30 liraya sattıklarını ifade etti.
Title
Adıyaman, çiftlikte yaklaşık bin 200 tavuk olduğunu belirterek, Günde 800-900 yumurta alıyoruz. Açıkçası bu da bize yetmiyor çünkü talep çok. Taleplere yetişebilmek için yakın zamanda kapasitemizi artırmayı düşünüyoruz. ifadelerini kullandı.
Title
OLUMLU ETKİSİNİN OLDUĞU SÖYLENEBİLİR: Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölüm BaşkanıProf. Dr. Mehmet Mustafa Oğan, bilimsel olmayan ancak müziğin tavuklar üzerindeki olumlu etkilerinden bahseden bildirimler bulunduğunu ancak müziğin tavuklar üzerinde verimlere yansıyabilecek olumlu etkilerinin olduğu konusunun netlik kazanmadığını ifade etti.
Title
Oğan, müziğin bıldırcınlarda yumurta verimi, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma gibi parametreleri olumlu yönde etkilediğini bildiren daha fazla bilimsel kaynak bulunduğunu vurguladı.
Title
Oğan Genel olarak çiftlik hayvanlarında verimler hava sıcaklığı, nem, besleme, yem kalitesi, bakıcı, yaş, ırk gibi pek çok faktörden etkilenmektedir. Bu nedenle müziğin verimlere doğrudan tek başına etkisi belirgin olmasa da hayvanlarda genel stres düzeyini azaltarak olumlu etkisinin olduğu söylenebilir. dedi.
Title
Tavuklarına 'Mozart' dinleten girişimci yumurta taleplerinden memnun
Title
Tavuklarına 'Mozart' dinleten girişimci yumurta taleplerinden memnun
Title
Tavuklarına 'Mozart' dinleten girişimci yumurta taleplerinden memnun
Tavuklarına "Mozart" dinleten girişimci yumurta taleplerinden memnun
Bursa'da Uludağ eteklerinde tavuk çiftliği kuran Özgür Adıyaman, gezen tavuklarına her gün Mozart'ın eserleri başta olmak üzere klasik müzik dinletiyor.


İdlibe saldırılar devam ediyor

İdlib'e saldırılar devam ediyor

Esed ve Rusya'nın saldırısında ölü sayısı 17'ye yükseldi.
Yeniden sokaktalar

Yeniden sokaktalar

Hong Konglular, Çin'e iade yasasını protesto ediyor.
Acı bilanço

Acı bilanço

​Edirne'deki kazada aynı aileden 4 kişi öldü.
Kararlılıkla sürdüreceğiz

Kararlılıkla sürdüreceğiz

Oktay'dan dikkat çeken Doğu Akdeniz ve Deniz Kuvvetleri mesajı.
Kimsenin yanına kar kalmayacak

Kimsenin yanına kar kalmayacak

MHP lideri Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki.
150 yıllık rüya proje

150 yıllık rüya proje

​Tamamlandığında 10 bin kişiye iş kapısı açılacak.
Bayram önlemi

Bayram önlemi

Ağustosun 7'sinde başlayıp 20'sinde sona erecek.
Şişli'de <br>korku dolu anlar

Şişli'de
korku dolu anlar

​İki otobüsün arasına girdi, ölümden döndü.
Johnson başbakan<br>olursa istifa edecek

Johnson başbakan
olursa istifa edecek

İngiltere Maliye Bakanı Hammond canlı yayında açıkladı.
Düzce'den acı haber

Düzce'den acı haber

​Aramalara bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı.
23 yıl sonra hayatını karartan telefon

23 yıl sonra hayatını karartan telefon

Okuduğu okul, yaptığı askerlik hatta ehliyeti dahil hiçbir şey kimlik bilgilerinde yer almıyor.
Göçü<br>önleyen yatırım

Göçü
önleyen yatırım

Çoğu kadın 300 kişiye ekmek kapısı oldu.
Yalanlarını<br> ses kaydı çürüttü

Yalanlarını
ses kaydı çürüttü

​Darbeci yarbayın talimatları tek tek çözüldü.
Dünyanın<br>konuştuğu çocuk

Dünyanın
konuştuğu çocuk

13 yaşında hangardan uçak çalmaya çalıştı.
Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı

90 mm topla kargo uçaklarında da taşınabilecek.
Başının üstünde<br>taşıyarak kaçtı

Başının üstünde
taşıyarak kaçtı

​10 gün arayla aynı işyerini soyan hırsızlar yakalandı.
Evde<br>1 terörist öldürüldü

Evde
1 terörist öldürüldü

Operasyon sonrası ev sahipleri de gözaltına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.