|

Konutta fiyatlar daha aşağı inecek

Yapı Kredi Koray GYO Genel Müdürü Hakan Kodal, emlak sektörünün krizlerden bir yıl daha geç etkilendiğini belirterek, fiyatların düşebileceğini söyledi

İstanbul
00:00 - 6/04/2008 Pazar
Güncelleme: 01:53 - 6/04/2008 Pazar
Yeni Şafak
Konutta fiyatlar daha aşağı inecek
Konutta fiyatlar daha aşağı inecek

Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Hakan Kodal, emlak sektörünün krizlerden daha geç etkilendiğini belirterek, konut fiyatlarının biraz daha aşağıya inaeceğini söyledi. Bir televizyon programın küresel krizin ve Türkiye'deki siyasi gelişmelerin sektöre etkisini değerlendiren Kodal, 'Konut almanın tam zamanı değil, fiyatlar daha da düşecek. Çünkü inşaat sektörü krizleri 1 yıl sonradan takip ediyor. Dünya piyasaları da kötüye gidiyor' dedi. 2001 krizi sonrasında konut fiyatlarıın dip yaptığı tarihin 2003 olduğunu hatırlatan Kodal, ekonomide sağlanan istikrar neticesinden fiyatların tekrar tavan yapmasının 2004-2005'i bulduğunu kaydetti.

YÜZDE 15 DÜŞEBİLİR

Gayrimenkulün likidite olmayan, hemen satılıp elden çıkarılamayan bir değer olduğunu ifade eden Kodal, 'Zaten geçen yıldan gelen talep durgunluğu nedeniyle yüzde 10-15'lik bir fiyat gerilemesi var. Dünya piyasalarının kötü gitmesi durumunda ve sektörde Nisan dönemi kötü geçerse 6 ay içerisinde bir yüzde 15 daha geri gitme ihtimali var' diye konuştu.


Döviz kredisi kullanmayın

Sektörde eski konutların fiyatlarının yüksek olduğunu vurgulayan Kodal, önemüzdeki dönemde yeni yapılan konutlara doğru bir geçiş yaşanacağını ve eski yapıların dönüşümünün hızlanacağını dil getirdi. Döviz fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Kodal, 'Geliriniz döviz ise dövizle borçlanın, YTL ise YTL ile borçlanın.Ödeyeceğiniz taksit gelirinizin üçte birini geçmesin" dedi.
16 yıl önce