Gündem15 Temmuz duvarlarda

15 Temmuz duvarlarda

Osmaniye'de görevli olan resim öğretmeni Mehmet Ağcadağ, 15 Temmuz hain darbe gecesinde yaşananları öğrencilerine unutturmamak için okul duvarlarına çizimler yapıyor. Çevre okul duvarlarına da bu amaç doğrultusunda şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in resimlerini çizen Ağcadağ, "İstanbul ve Ankara'daki gibi direniş bize nasip olmadığı için ben de 15 Temmuz'u gençlere unutturmamayı görev edindim" diyor.

Fatma ÇelikYeni Şafak
15 Temmuz duvarlarda
15 Temmuz duvarlarda

Temmuz hain darbe girişiminin gerçekleşmesinden sonra yaşanılanların unutulmaması için birçok çalışma yapılıyor. Hem hükümet hem de sivil toplum kuruluşların yürütmüş oldukları farklı proje çalışmaları 15 Temmuz ruhunu diri tutarak o gün kaybettiklerimizin anısını yaşatıyor. Osmaniye'de görevli olan resim öğretmeni Mehmet Ağcadağ da o gece yaşananları öğrencilerine unutturmamak için okul duvarlarına çizimler yapıyor. Türk gençliğinin yaşanılanları unutmaması gerektiğine inanan 15 yıllık resim öğretmeni Ağcadağ, "İstanbul ve Ankara'daki gibi direniş bize nasip olmadığı için ben de 15 Temmuz'u gençlere unutturmamayı görev edindim. Bu gençleri diri tutmalıyız. Onları her şeye hazırlıklı hale getirmeliyiz." diyor.

DİRENİŞ BİZE NASİP OLMADI

Osmaniye 80. yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde görevli olan 40 yaşındaki Ağcadağ, evli ve 2 çocuk babası. 15 Temmuz darbe girişimi haberini bulunduğu bir arkadaş ortamındayken aldığını söyleyen Ağcadağ, "Aynı düşüncelere sahip arkadaşlarla neler olduğunu isimlendirmeye çalışırken ilk olarak hemen Ak Parti il binasına gittik. Bizden sonra sayı yüzleri, binleri buldu. Burada herhangi bir çatışma olmadı. İstanbul'daki gibi bir direniş bize nasip olmadı. Biz de nöbetlerimizi tuttuk. Alanları boş bırakmamaya gayret ettik. 15 Temmuz'u yaşayanları ikiye ayırıyorum. Bir Ankara ve İstanbul'da iliklerine kadar 15 Temmuz'u yaşayanlar. Koluyla, bacağıyla, canıyla, anasıyla, babasıyla, kardeşiyle, eşiyle sınav verenler. Bir de Osmaniye gibi çoğu şehirde yediği önünde yemediği arkasında bizim gibi nöbet tutanlar. 'Acaba biz meselenin neresindeyiz?' diye düşününce her şeyin nasip işi olduğunu anlıyorum" ifadelerini kullanıyor.

UNUTTURMAMAK İÇİN ÇİZİYORUM

Ankara ya da İstanbul'da yaşasaydı korkusuzca o şanlı direnişin bir parçası olacağını vurgulayan Ağcadağ, "Biz de burada kendi safımızı belli ettik. O gece şanlı bir direnişin gösteremedik ama 15 Temmuz sonrasında yaşanılanları kendime görev üstlendim. Bir resim öğretmeni olarak, safını belli etmiş biri olarak, İslami kaygıları olan biri olarak söylemek istediklerim vardı. Bunu çizerek, sanatımla, duvarlara anlatarak söyledim. Terör olaylarının arttığı zamanlar en çok Türk bayrağı ve Türkiye haritasını çizerdim okul duvarlarına. Şimdi de 15 Temmuz'u unutturmamak için çiziyorum" şeklinde konuşuyor.

GENÇLERİ DİRİ TUTMALIYIZ

İlk olarak kendi okuluna şehit Ömer Halisdemir'in resmini çizen Ağcadağ, 15 Temmuz'da Ankara'da şehit olan Osmaniyeli polis memuru Mehmet Karacatilki'yi de onunla bütünleştiren çalışmalar yapıyor. Çalışmaları çevre okul ve kurumlar tarafından beğenilince Osmaniye'de 30'a yakın okul, yurt ve devlet kurumlarının duvarlarına çizimler yapan Ağcadağ, "Burada en büyük görev de biz öğretmenlere düşüyor. Gençlere bol bol yükleme yapmamız lazım. Bugün 15 Temmuz'u yaşadık yarın başka bir şey yaşamama ihtimaliz yok değil. O kadar çok düşmanımız varki ayağımıza tutuşan. Bu gençleri diri tutmalıyız. Onları her şeye hazırlıklı hale getirmeliyiz. Allah bir daha 15 Temmuz'u yaşatmasın. Bizleri de rehavete kaptırmasın. Şu an zafer bizim ama rehavete kapılırsak zafer başkalarının olabilir" diye anlatıyor.

  • Yerimiz milletin ve ümmetin yanı
  • Gençlerin 1980 darbesini ya da 28 Şubat'ı yaşamamalarına rağmen 15 Temmuz'la birlikte bu ülkeye neler yapılmak istendiğini anladıklarını açıklayan Mehmet Ağcadağ, "Biz öğretmenler elimizden geldiği sürece gençlerebunu unutturmamalıyız. Bir şekilde 15 Temmuz'u canlı tutmalıyız. 'Boş bir gençlik yetişiyor' söylemlerini 15 Temmuz boşa çıkarttı çok şükür. Ben gençlerimiz ve geleceğimizden umut varım. Ömrü yettikçe bu çalışmalarıma da devam edeceğim. Çizimlerimle 15 Temmuz'u unutturmayacağım. Yerimiz belli. Milletin ve ümmetin yanındayız" diyor.

Tarih sahnesi duvarlara yansıyacak

15 Temmuz'dan sonra insanların saflarını sıklaştırdığını söyleyen resim öğretmeni Ağcadağ, "Şer görünen bu olaydan böyle bir hayır çıktı. İnsanların birlik beraberliği kenetlendi. İlerleyen süreçte Osmaniye'nin kurtuluşunda isim yapmış olan Rahime Hatun, Seyit Onbaşı, Sütçü İmam gibi tarihi karakterleri Ömer Halisdemir'i birlikte kompozisyonlayacağım. Çocuklara ders niteliğinde anlattığımız isimler okul duvarlarında karşılarında olacak böylece" şeklinde konuşuyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Akhisarspor Dany Nounkeu ile anlaştı
Spor

Akhisarspor Dany Nounkeu ile anlaştı

Akhisarspor, Seleznyov ve Bilal Kısa transferlerinin ardından Karabükspor'dan Danny Nounkeu ile de anlaşmaya vardı.
19 Ocak Cuma mesajları
Gündem

19 Ocak Cuma mesajları

İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde Müslümanlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için 19 Ocak'a özel güzel, anlamlı, resimli, özlü, güzel ve güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İlk Amerika'da görülmüştü: Kayseri'de şaşırtan olay
Gündem

İlk Amerika'da görülmüştü: Kayseri'de şaşırtan olay

ABD’nin Kaliforniya ile Nevada eyaletlerinin sınırında bulunan Death Valley'de bulunan ve "hareket eden taşları" olarak adlandırılan doğa olayı bu kez farklı bir şekilde Kayseri'de ortaya çıktı. Şehir merkezine 87 kilometre uzaklıktaki İnliören köyünde sabah saatlerinde ortaya çıkan gizemli silindir şeklindeki kar topları görenleri şaşırttı.
Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti
Hayat

Diriliş Ertuğrul rakip gösterilen o diziyi ezdi geçti

Star TV'nin merakla beklenen dizisi Babamın Günahları reytingde 26. sırada yer aldı. Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte ekrana gelen Babamın Günahları dizisi Diriliş'e rakip gösterilmişti. TRT'nin fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul, Total'de yüzde, izlenme ile birinci oldu.
20 yıldır görünmüyordu: Bir anda ortaya çıktılar
Gündem

20 yıldır görünmüyordu: Bir anda ortaya çıktılar

Türkiye'nin 5'inci büyük gölü olan İznik Gölü'nde, kerevit (tatlı su ıstakozu) bolluğu yaşanıyor. 15 yıl önce İznik Gölü'nde bir tür mantar hastalığı nedeniyle neredeyse yok olan kerevit, bugün yeniden ortaya çıktı.