Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem 15 Temmuzun hatırası paralarda yaşayacak

15 Temmuz'un hatırası paralarda yaşayacak

Darphane, 15 Temmuz gecesi milli iradeye karşı yapılan hain saldırı girişimini engelleyerek, bu uğurda şehit ve gazi olanların anısına özel 2 madeni para bastı. Hatıra paralardan biri yaklaşık 80 milyon adet basılması planlanan ve piyasaya sürülecek olan 1 lira, diğeri de üzerinde 20 lira yazan gümüş hatıra para olacak. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Parmaksız, "Paraları bugün itibarıyla piyasaya vereceğiz" dedi.

Haber Merkezi AA
15 Temmuzun hatırası paralarda yaşayacak
80 milyon adet basılması planlanan ve piyasaya sürülecek olan 1 lira yanı sıra, 20 lira yazan gümüş hatıra para da basılacak.
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit ve gazi olanların hatırası, Darphane tarafından basılan özel paralarda yaşayacak.

Darphane, 15 Temmuz gecesi milli iradeye karşı yapılan hain saldırı girişimini engelleyerek, bu uğurda şehit ve gazi olanların anısına özel 2 madeni para hazırladı.

Madeni paralar, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısı öncesinde Hazine Müsteşarı Osman Çelik tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a sunuldu.

Paralardan biri aynı zamanda piyasaya sürülecek olan 1 liradan, diğeri de üzerinde 20 lira yazan gümüş hatıra paradan oluşuyor.

Süreç nasıl başladı?

Darphane'nin 15 Temmuz Derneği ile yaptığı çalışmalar kapsamında hatıra paraların yapılmasına karar verilirken, öncelikle paralarda kullanılacak görsel belirlendi.

Onlarca görsel arasında yapılan değerlendirme sonucu 2 görsel belirlendi. "Olur alan" görsellerden biri tedavüle verilecek para, diğeri de gümüşten yapılacak olan hatıra para için seçildi.

2 ay süren çalışmalar sonucu basıma başlayan Darphane, 2 çeşit paradan birini 1 lira olarak tedavüle sunacak. 1 liralar, herkesin cebine girecek şekilde yaklaşık 80 milyon adet basılacak.

Diğer hatıra paranın üzerinde ise nominal değer olarak 20 lira yazacak. Gümüşten üretilmesi dolayısıyla satış fiyatı 100 lira olarak belirlenen bu paradan da 5 bin adet üretilecek. Bu paralar, Darphane'den temin edilebilecek.

  • Madeni paraların özellikleri
  • Madeni paralardan 1 liralık olanın bir yüzünde dolaşımdaki madeni parada olduğu gibi 1 lira yazacak. 1 liranın diğer yüzünde ise ortada Türk bayrağını tutan eller sembolize ediliyor. Resmin etrafında "Türkiye Cumhuriyeti" ile "15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına" ifadesi yer alıyor.
  • Gümüş olarak basılan hatıra paranın ise bir yüzünde yıldızlardan oluşan bir tepenin üzerinde Türk bayrağı ile "15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına" yazısı bulunuyor. Diğer yüzünde ise "Türkiye Cumhuriyeti" ve "Republic of Turkey" yazıları arasında "20 Türk Lirası" ifadesi yer alıyor.
"Çalışmaları 2 ay önce başladı"

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, 1264 sayılı kanun çerçevesinde Darphane'nin hatıra para basımı yaptığını anımsattı.

Hatıra paraların milli ve milletler arası ile anmaya değer önemli günlerle ilgili basıldığını belirten Parmaksız, "Bu çerçevede Darphane olarak 15 Temmuz şehitleri ve gazileri anısına hatıra para yapılması çalışmaları 2 ay önce başladı." dedi.

Parmaksız, 2 hatıra paradan bir tanesinin tedavül para şeklinde, miktarının da Türkiye'de yaşayan vatandaşların sayısı kadar olacağını belirterek, diğerinin de daha sınırlı sayıda, 5 bin adet basılacağını ve gümüş olacağını anlattı.

Parmaksız, madeni paraları bugün itibarıyla piyasaya vereceklerini bildirdi.

15 Temmuz şehit ve gazileri için hatıra para basıldı
FOTOĞRAF 27
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi, Başbakan Binali Yıldırım, Hazine Müsteşarı Osman Çelik (sağda) ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız'ı kabul etti. Kabulde Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına basılan hatıra parayı takdim etti.
Title
Hazine Müsteşarı Osman Çelik Başbakan Yıldırım'a, 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına basılan hatıra parayı takdim etti.
Title
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından, 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına hatıra para basıldı.
Title
Madeni paranın takdim edildiği kutu içinde yer alan notta, şu ifadeler yer aldı:
Title
Milli iradeye karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde başlatılan hain darbe girişimi, namluların ve tankların karşısına dikilen kahraman Türk milletinin cesareti ve dirayeti sayesinde engellenmişti. O gece istiklaline ve istikbaline sahip çıkan bu asil milletin evlatları, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' umdesine canları pahasına bağlı olduklarını, dost, düşman herkese göstermişler ve isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmışlardır.
Title
15 Temmuz gecesi hain darbe girişimini önlemek için sokaklara dökülen yüz binlerce, milyonlarca vatandaşımızdan bir kısmı şehadet mertebesine bir kısmı da gazilik şerefine ulaşmışlardır. Şehitlerimizin aziz hatıraları, gazilerimizin fedakarlıkları asla unutulmayacaktır. Bu hatıra para, Türk milletinin darbecilere karşı verdiği onurlu direnişi yaşatmak ve şükranlarımızı ifade etmek üzere, '15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anısına' basılmıştır.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
15 Temmuz şehit ve gazileri için hatıra para basıldı
Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından, 15 Temmuz şehit ve gazileri anısına hatıra para basıldı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.