Gündem28 Şubat mahkumlarıserbest bırakılsın

STK'lar 28 Şubat mağdurları için biraraya geldi

28 Şubat mahkumları serbest bırakılsın

Mazlumder üyeleri, 28 Şubat dönemi mağdurları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ‘28 Şubat siyasi yargı kararları iptal edilsin’ talebiyle Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi önünde bir araya geldi. Mazlumder Genel Başkanı Ramazan Beyhan, sözün TBMM, hükumet ve Cumhurbaşkanı'nda olduğunu ifade ederek “Yapılan hatalar düzeltilmeli” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Diyarbakır, Batman ve Sivas’ta da Mazlumder üyeleri, 28 Şubat mağdurları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesi talebinde bulunarak cezaevi önlerinde toplandı.
Diyarbakır, Batman ve Sivas’ta da Mazlumder üyeleri, 28 Şubat mağdurları ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesi talebinde bulunarak cezaevi önlerinde toplandı.

MUSTAFA İLHAN / BOLU

Mazlumder (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği) üyeleri, 28 Şubat dönemi mahkumları ve mağdurlarıyla bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve gazeteciler “28 Şubat siyasi yargı kararları iptal edilsin” talebiyle Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi önünde bir araya geldi. Ellerinde “28 Şubat son olsun”, “Yeter artık”, “28 Şubat mahpuslarına özgürlük” yazan dövizler taşıyan gruptakiler, cezaevi önünde bir süre bekleyerek 28 Şubat kararlarının iptal edilmesi yönünde slogan attı. Mazlumder Genel Başkanı Ramazan Beyhan, söylenecek bir sözün kalmadığını ve artık sözün TBMM, hükümet ve Cumhurbaşkanı’nda olduğunu ifade ederek, “Bundan 20 yıl önce bu ülkede gerçekleşen darbeyle yüzlerce gencimiz Müslüman kimliklerinden dolayı brifingle talimat alan yargıçlar tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılmış, ancak soruşturma, yargılama ve temyiz aşamalarında hukukun ilkeleri yok sayılmıştır” dedi. 28 Şubat Türkiye’sinin faili meçhullerini, yolsuzluklarını ve emperyalist güçlerin planlarını uygulayan kötü niyetli yöneticiler, ihanetlerini örtmek için Müslümanları hayali suçlarla itham ederek zindanlara attıklarını ifade eden Beyhan, “Yapılan hatalar düzeltilmeli, 28 Şubat mahkumları derhal serbest bırakılmalıdır” diye konuştu.

REKLAM

28 ŞUBAT HAYAT ÇALMAYA DEVAM EDİYOR

Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Ali Öner de cezaevi önündeki konuşmasında, aradan gecen 21 yılda 28 Şubat’ın çaldığı hayatların hesabının sorulamadığını söyledi. Öner, 28 Şubat’ın, 20 yıldır yakınları cezaevinde tutulan 600’e yakın mahkum ailesinin hayatlarını çalmaya devam ettiğini vurguladı. Batman'da da Mazlum-Der ve Mustazaflar Cemiyeti üyeleri M Tipi Kapalı Cezaevi önündeki Özgürlük Parkı’nda bir araya geldi. Mazlum-Der Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, aradan geçen sürece rağmen 28 Şubat'ın neden olduğu mağduriyetlerin tam anlamıyla giderilmediğini belirtti. Açıklamaya HÜDA PAR üyeleri de katıldı.

REKLAM
  • Anaları ağlatmayın
  • 17 yaşındaki oğlu Salih Baytap’ın 28 Şubat sürecinde İzmir’de yaşayan ağabeyini ziyaret etmeye gittiğinde gözaltına alındığını ve 22 yıldır da tutuklu bulunduğunu anlatan 73 yaşındaki Cevair Baytap, “Cumhurbaşkanımız'dan, suçsuz yere Bolu ve diğer illerde yatan çocuklarımızın yeniden yargılanıp, serbest bırakılmasını istiyorum. Biz anaları artık ağlatmayın” dedi. Salih Baytap’ın annesi 73 yaşındaki Cevair Baytap ise, “17 yaşındaki bir çocuğu nasıl içeri alıyorlar. Ben adalet istiyorum. Sadece kendi oğlumun değil, tüm mağdurların çıkmasını istiyorum” şeklinde konuştu.
Şehadete böyle yürüdü
Gündem

Şehadete böyle yürüdü

Cuntacı general Semih Terzi’yi vurarak 15 Temmuz darbesinin seyrini değiştiren Ömer Halisdemir’in şehadete yürüdüğü anlar ortaya çıktı. Görüntülerde şehit Halisdemir, FETÖ’cü generali vurma emrini aldığı telefon görüşmesinden sonra bina dışına çıkıyor, ardından da Terzi, sedye üzerinde içeri getiriliyor.
Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı
Dünya

Irak 36 T90s tankını Rusya'dan teslim aldı

Irak, DEAŞ sonrası askeri gücünü artırmak için Rusya'dan sipariş ettiği 73 T90s tankından 36'sının teslim aldı.
Tüneldeacı son
Gündem

Tünelde acı son

Tokat’ta define aramak için 30 metrelik tünele giren 4 kişi, içerideki suyu tahliye ederken çıkan gazdan zehirlendi. Zekai Ak tünelden çıkmayı başarırken Halis Kaya ile Olcay Kaya hayatını kaybetti. Fatih Danışık ise hastaneye kaldırıldı.
Diriliş Ertuğrul'un rakibi dünyada altıncı oldu
Hayat

Diriliş Ertuğrul'un rakibi dünyada altıncı oldu

Diriliş Ertuğrul ile aynı gün ve saatte yayınlanan, en yakın rakibi olarak görülen Sen Anlat Karadeniz, 'dünya genelinde en çok tweet atılan dizi listesinde' tek Türk dizisi olarak büyük bir başarı elde etti. Sen Anlat Karadeniz, listede ilk 10'a girerek altıncı sırada yer aldı.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.