Gündem Afrikaya diplomat yerinde yetişecek

Afrika’ya diplomat yerinde yetişecek

Afrika Vakfı Başkanı Cemalettin Kani Torun, “Öğrenciler hangi Afrika ülkesiyle ilgili çalışıyorsa o ülkelere giderek eğitim alacak, yerel dilleri öğrenecek. Böylece Türkiye, Afrika’nın her metrekaresiyle ilgili konuşabilecek uzmanlara sahip olacak” dedi. Torun, bu öğrencilere, master ve doktora süreçlerinde kesintisiz burs imkanı sunulacağını söyledi.

Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Torun, “Öğrencilere kesintisiz burs sunulacak. Hangi Afrika ülkesiyle ilgili çalışıyorsa o ülkelere giderek eğitim alacak, yerel dilleri öğrenecek” dedi
Torun, “Öğrencilere kesintisiz burs sunulacak. Hangi Afrika ülkesiyle ilgili çalışıyorsa o ülkelere giderek eğitim alacak, yerel dilleri öğrenecek” dedi

Afrika Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Kani Torun, Afrika’yı yakından tanıyacak Türk diplomat seferberliği başlatacaklarını açıkladı. Uluslararası ilişkiler ve tarih bölümünde okuyan öğrencilerin Afrika özelinde çalışmaya yönlendirilmesi için proje başlattıklarını anlatan Torun, “Bu öğrencilere master ve doktora süreleri boyunca kesintisiz burs imkanı sağlayacağız. Öğrenciler hangi Afrika ülkesiyle ilgili çalışıyorsa o ülkelere giderek eğitim alacak, yerel dilleri öğrenecek. Böylece Türkiye Afrika’nın her metrekaresiyle ilgili konuşabilecek uzmanlara sahip olacak” diye konuştu.

VAKIFTAN BURS TEŞVİĞİ VERİLECEK

Türkiye’nin kara kıtaya yönelik çalışma yapmasını teşvik etmek, yapılan çalışmaları da koordine etmek üzere Afrika Vakfı’nı kurduklarını anlatan Torun, “Vakfımızın en temel çalışma alanlarından biri de insan yetiştirmek. Ülkemizde Afrika’yı bilen ve Afrika’da herhangi bir olay olduğunda bu konuda konuşabilecek insan çok az. Biz Afrika’yı ülke bazlı çalışan uzmanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Halihazırda üniversitelerde uluslararası ilişkiler, tarih gibi bölümler okuyan master ve doktora okuyan kişilere, Afrika alanında çalışma yapması için burs teşviği vereceğiz” şeklinde konuştu.

AMAÇ AFRİKA’YI BİLEN İŞ GÜCÜ

Herhangi bir Afrika ülkesi özelinde çalışmak isteyen öğrencilerin vakfa yönlendirilmesini isteyen Torun, “Öğrencilerin en az 1 yıl ilgili ülkede kalmasını temin edeceğiz ve o ülkenin yerel dilini öğrenmelerini sağlayacağız” dedi. İlk etapta kara kıtayı oluşturan ana 30-40 ülkeyi inceleyen uzmanların yetişmesini sağlayacaklarını aktaran Torun, “Böylece Afrika ülkeleriyle ilgili herhangi bir olay olduğunda bizim başvuracağımız uzman insan kaynağı yetişmiş olacak. Afrika’nın tamamını kapsayan bir insan kaynağı envanteri olacak. Bu insan kaynağı TİKA, Yurtdışı Türkler, Maarif Vakfı, Yunus Emre Enstitüsü gibi oluşumların yanısıra devletin çeşitli kademelerinde değerlendirilebilir” dedi.

REKLAM

ÖĞRENCİLERE 6 AYLIK EĞİTİM FIRSATI

Afrika Vakfı’nın Güney Afrika’da faaliyet gösteren Thabo Mbeki Foundation ile bir sözleşme imzaladığını anlatan Başkan Torun, “Bu vakfın Afrika’yı tanıtan 6 aylık bir eğitim programı var. Bu programa öğrenci göndereceğiz” dedi. Başkan Torun, uluslararası ilişkiler bölümünde görevli hocalardan Afrika özelinde çalışmak isteyen öğrencileri vakfa yönlendirmelerini istedi.

  • Kendi geleceklerini konuşmak istiyorlar
  • * Başkan Torun, Afrika Vakfı’nın Somali’nin tek düşünce kuruluşu The Heritage Institute ile Cibuti’de organize ettiği Forum For Ideas’ın perde arkasını da Yeni Şafak’a anlattı. Somali’nin gelecek 25 yıl içinde yaşayacağı değişim ve dönüşüme ışık tutan toplantının 18-22 Aralık 2017'de Cibuti’de düzenlendiğini belirten Torun, “Forum’a dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Somali diasporası mensubu 100’ü aşkın akademisyen, siyasetçi, kanaat önderi ve gençlik temsilcisi katıldı.
  • SİYASİ DURUM ELE ALINDI
  • Somalilerin Durumu İstikrar, Barış ve Refaha Doğru alt başlığıyla yapılan toplantı Afrika boynuzu bölgesi ve diasporada yaşayan Somalililerin sosyo-ekonomik ve siyasi durumları incelemeyi amaçladı.
  • ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK
  • Somalilerin artık kendi gelecekleri hakkında konuşmak istediğini anlatan Afrika Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Kani Torun, “De-facto bölünen Somaliland yetkilileri de toplantıdaydı. Oldukça olgun bir ortamda gerçekleşen toplantıya Cibuti Cumhurbaşkanı Ömer Gülle de katıldı. Somalilerin ilk kez böyle bir çalışma yaptığını belirten Gülle, çalışmalarını sürdürülmesini istedi" dedi.

Türkiye'deki öğrencilerle ilişkiler güç kazanacak

Türkiye’de yaşayan Afrikalı öğrencilerle kurulan bağın kopmamasını sağlamayı hedefleyen vakıf, çalışma alanına bu öğrencileri de dahil etti. Cemalettin Kani Torun, Türkiye’de eğitim alıp kendi memleketine dönen öğrencilerle irtibatların güçlü tutulacağına dikkat çekerek, “Bu öğrencilerin kendi ülkelerinde örgütlenmelerini sağlayacağız. Böylece Afrika’ya yatırım yapmak isteyen bir Türk işadamı, bölgeye gittiğinde sahayı bilen Türkçe konuşan insanlarla irtibat kurabilecek” ifadelerini kullandı. Torun, vakfın önümüzdeki 10 yıllık süreçte en az 100 Afrika uzmanı yetiştirmeyi hedeflediğini aktardı.

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

Kılıçdaroğlu saldırıya uğradı

CHP Lideri güvenlik amacıyla bir evde tutuluyor.
Küresel terördeyeni kabus

Küresel terörde
yeni kabus

Sri Lanka'daki saldırı 4. nesil savaşın son halkası.
Sri Lankada eş zamanlı patlamalar

Sri Lanka'da eş zamanlı patlamalar

8 ayrı patlamada 2'si Türk 190 kişi öldü, 450'den fazla yaralı var.
İtiraz yarın görüşülebilir

İtiraz yarın görüşülebilir

​AK Partili Yavuz, itiraz sürecini değerlendirdi.
FETÖ kataloğu<br>dijitale de taşımış

FETÖ kataloğu
dijitale de taşımış

Örgütün dijital evlilik kataloğu ele geçirildi.

​Bahçeli, MHP kampının kapanışında konuşuyor.
Şimdiki hali<br>herkesi şaşırttı

Şimdiki hali
herkesi şaşırttı

​5 yıl sonra aynı yeri yeniden fotoğrafladılar.
24 cumhurbaşkanı adayı

24 cumhurbaşkanı adayı

​Cezayir'de Buteflika'nın istifasının ardından cumhurbaşkanlığı seçimi.
En çok 5 kuruş <br>en az 1 kuruş var

En çok 5 kuruş
en az 1 kuruş var

Tedavüle sunulan paraların değeri açıklandı.
NATO lojmanına <br>'Irak' kurşunu

NATO lojmanına
'Irak' kurşunu

​Saldırıyı yapan iki kişi kısa sürede yakalandı.
Fransa sokakları yanıyor

Fransa sokakları yanıyor

Sarı Yelekliler, gösterilerin 23. haftasında.
Bit pazarından çıkan hazin bir öykü<br>

Bit pazarından çıkan hazin bir öykü

Altıparmak dağlarında hayatını kaybeden Kazım Küçükalp'in mektuplarından belgesel çekildi.
Hamile kadın<br>arabada sıkıştı

Hamile kadın
arabada sıkıştı

​Aracı kullanan kocası gözyaşlarına boğuldu.
Kime suikast yapacaklardı

Kime suikast yapacaklardı

​Yeni Şafak, İstanbul'da yakalanan BAE ajanları hakkında önemli bilgilere ulaştı.
Nisan'da kar uyarısı

Nisan'da kar uyarısı

Yurdun büyük bir bölümünde havalar soğuyacak.
Yabancıların<br>gözdesi İstanbul

Yabancıların
gözdesi İstanbul

​Avrupalı, Amerikalı, Körfezli konut alma yarışında.
Tarıma yeni model

Tarıma yeni model

​Yeni Şafak, Tarımda Milli Birlik Projesi'nin detaylarına ulaştı.
En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı
Gündem

İki BAE casusu İstanbul'da yakalandı

İstanbul'da iki Birleşik Arap Emirlikleri ajanı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak operasyonuyla yakalandı. Yakalanan ajanlardan birinin Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgisi olabileceği üzerinde durulduğu kaydedildi. Casusluk faaliyetinde bulunan iki ismin Pazartesi günü gözaltına alındığı, söz konusu ajanların, BAE adına casusluk yaptıklarını itiraf ettikleri bildirildi. İstanbul'da gözaltına alınan iki BAE ajanının, siyasi, askeri ve uluslararası casusluk suçlamasıyla tutuklanmaları talebiyle İstanbul 2. Sulh Mahkemesi'ne sevk edildi. Mahkeme iki ajanın tutuklanmasına karar verdi.
MİT ve Jandarma DEAŞ’ın kritik ismini yakaladı
Gündem

MİT ve Jandarma DEAŞ’ın kritik ismini yakaladı

MİT ve Jandarma yaptıkları ortak operasyon sonucunda DEAŞ’ın İstanbul ve Bursa sorumlusu olduğu tespit edilen E.Y.'yi kıskıvrak yakaladı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.