GündemAlmanya 15 Temmuz üzüntüsünü yaşadı ve paylaştı

Almanya 15 Temmuz üzüntüsünü paylaştı

'Almanya 15 Temmuz üzüntüsünü yaşadı ve paylaştı'

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Benli ile görüşen, Almanya Federal Cumhuriyet Devlet Bakanı Böhmer "15 Temmuz'da demokrasiye yapılan bu saldır bizi çok etkiledi" dedi.

Haber MerkeziAA
​Almanya Federal Cumhuriyet Devlet Bakanı Böhmer
​Almanya Federal Cumhuriyet Devlet Bakanı Böhmer

Almanya Federal Cumhuriyeti Devlet Bakanı Maria Böhmer, AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Fatma Benli ile ayrı ayrı görüştü.

Böhmer ve beraberindeki heyet, ilk olarak Kılıç ile bir araya geldi. Görüntü alınmasının ardından görüşme basına kapalı devam etti.

Daha sonra Böhmer ve beraberindekiler, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili Fatma Benli ile görüştü.

Komisyonun en önemli çalışma alanı terörle mücadele

İnsan Hakları Komisyonunun olabildiğince çoğulculuk ilkesini önemseyen bir yapıya sahip olduğunu aktaran Benli, şöyle devam etti:

  • "Bize gönderilen yasaların insan haklarına uygunluğunun denetimini yapmak dışında fiili anlamda da denetim yapıyoruz. Haklarının ihlal edildiğini düşünen kişilerin bireysel başvurularını alıyoruz. Bunun dışında da resen çalışma yapıyoruz. Örneğin İnsan Hakları Komisyonu 99 suç duyurusunda bulundu. Bunlardan 22'si basın yoluyla takibi yapılan hak ihlallerine ilişkindir. Komisyonumuzun çalışma alanlarından en önemlisi PKK, DHKP/C, DEAŞ gibi çok ağır, terör tehlikesi altında olan Türkiye'nin; ayrıca bunlardan en sinsisi olan FETÖ'ye karşı mücadelesinde hukukun üstünlüğünü ve insan hakları ilkesine tamamen riayet etmesini sağlamaktır."

Benli, bu anlamda Böhmer ve beraberindekilerin ziyaretini çok fazla önemsediklerini bildirdi.

Almanya'nın Türkiye ile çok uzun tarihi ilişkilere sahip bir ülke olduğuna dikkati çeken Benli, "15 Temmuz'dan sonra FETÖ ile mücadelede belki Almanya'dan daha fazla yardım beklentisi içerisinde olsak bile son dönem gelişmeleri bunun artacağına ilişkin. Nitekim son dönemde Düseldorf'da Alman polisinin PKK'ya karşı gerçekleştirdiği müdahaleler bizim için önemli." ifadesini kullandı.

"Demokrasiye yapılan bu saldır bizi oradan da izlerken çok etkiledi"

Böhmer ise görüşmeden dolayı memnuniyet duyduğunu, kadın haklarının şüphesiz aynı zamanda insan hakları olduğunu söyledi.

"Almanya 15 Temmuz üzüntüsünü yaşadı ve paylaştı"

Türkiye'ye seyahatlerinde son derece cesur, son derece angaje ve büyük çabalar harcayan kadınlarla tanıştığını, Benli'nin de bunlardan birisi olduğunu belirten Böhmer, "Demokrasinin kalbi olan bu mekanın uğradığı saldırıyı görmek gerçekten beni çok etkiledi. Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanımızla Uruguay'da resmi ziyaretteydim. Oradan takip ettik olayları. Demokrasiye yapılan bu saldırı bizi oradan da izlerken çok etkiledi. Türkiye'de bu durum yeterince algılanmamış olabilir, fakat Almanya'nın bu üzüntüyü ve olayda yaşananların üzüntüsünü paylaştığını ifade etmek istiyorum. Algılanmamış olsa bile Almanya bu üzüntüyü yaşadı ve paylaştı." dedi.

Böhmer, FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında, olayların açıklığa kavuşturulması sırasında ve suçluların bulunması konusunda insan haklarına riayet edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Benli'nin de bu konuya atıfta bulunduğunu anladığına işaret eden Böhmer, şu görüşlere yer verdi:

"Burada zannediyorum ki orantılılık ilkesi çok önemli. Bunu da söylemek durumundayım; biz sonrasındaki olaylarda insan haklarının yeterince korunmadığı endişesini taşıyoruz. Bu vesileyle açık sözlülükle ifade etmek istiyorum; Alman vatandaşlarının uzun süre burada gözaltında bulundurulup herhangi bir iddianame yayınlanmaması bizi endişelendiriyor, üzüyor. Bunun yanı sıra tutukluluk koşullarının, cezaevi koşullarının da çok yakından incelenmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bay Peter Steudtner'in serbest bırakılmış olmasını büyük bir memnuniyetle karşıladık ve bunun olumlu bir adım olduğu kanaatindeyiz. Bu gelişmelerin devam etmesini arzu ediyoruz ve sizin de bunun üzerinde durduğunuz bilincindeyim."

Böhmer, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının takdir edilmesi ve öneminin her zaman göz önünde bulundurulması gerektiğini düşündüğünü aktardı. Almanya'da da sivil toplum örgütlerinin demokrasinin önemli unsurları olduğuna değinen Böhmer, güçlü bir toplumda güçlü sivil toplum örgütlerinin son derece önemli olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

"İnsan haklarını kağıt üzerinde sağlamanızın bir anlamı olmaz"

Böhmer'in açıklamaları üzerine yeniden söz alan Benli, AB'nin ilerleme raporlarından ifade edildiği üzere Türkiye'nin 2007 yılı sonrası kadın ve erkek arasındaki eşitliği sağlayan bir ülke olduğunu, bunun da AK Parti hükümetleri ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu konuda birçok yasanın değiştirildiğini anımsatan Benli, yasal çerçevenin sağlanmasına rağmen kadın örgütlerinin çalışmalarını bırakmadığını vurguladı.

"Tek bir zaman diliminde 4 farklı terör örgütüyle mücadele ediyoruz"

Benli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İnsan hakları sadece metinlerde yer alan kavramlar değildir. Fiilen hayatın içerisinde yer alması gerekir. Aynı durum terörle mücadele için söz konusudur. Eğer vatandaşlarınızın güvenliğini sağlayamazsanız, çocuklarını okula gönderen insanlar 'acaba çocuğum geri dönebilecek mi?' diye düşünüyorlarsa sizin yasalarda, anayasalarda, uluslararası sözleşmelerde insan haklarını kağıt üzerinde sağlamanızın bir anlamı olmaz. İnsan hakları fiilen uygulanması gereken alanlardır. O yüzden insanların güvenliğini sağlamak zorundayız. Türkiye güvenlik ve insan hakları arasındaki dengeyi sağlayarak terörle mücadelesini sürdürüyor. Tek bir zaman diliminde 4 farklı terör örgütüyle mücadele ediyoruz."

Fransa'nın iki yıldır sürdürdüğü OHAL'i daha yakın bir zamanda sona erdirdiğini, ancak terörle mücadele yasası içerisine yerleştirdiği ağır hükümler nedeniyle OHAL'i devam ettirdiğini belirten Benli, şunları ifade etti:

"FETÖ şuan sadece Türkiye için tehdit gibi görünse bile aslında bölge için, Avrupa ve dünya için bir tehdit"

"PKK Haziran 2015'de son 30 senedir dağlarda yaptığı terör saldırılarını artık şehirlerde yapmaya başladı. Binlerce çukur kazdı ve bombalar yerleştirdiği için çoğu kolluk kuvveti bin 389 insanımızı katletti ama Türkiye yine de anayasasında yer alan OHAL'i ilan etmedi. Ancak Türkiye içinde milletvekilleri varken Meclisinin bombalandığı, insanlarının tanklarla ezildiği, gerçekte darbe görünümlü bir işgal girişimi ile karşı karşıya kaldığında OHAL ilan etmek durumunda kaldı. Çünkü darbe görünümlü işgal girişimi sadece cuntacı askerler tarafından yapılmadı bizatihi sivillerin destek verdiği bir girişimdi. Bunun için tankların içinden emniyet müdürleri ya da askeri üslerden öğretim görevlileri çıktı. FETÖ özellikle dışarıda bir eğitim kurumu, bir yardım kuruluşu ya da dinler arası diyalog gibi kendisini farklı gösterebilen ancak Türkiye'de gerçek bir Türk polisine polis silahı kullanarak Rus büyükelçisini vurdurtabilecek kadar tehlikeli bir örgüt. FETÖ şuan sadece Türkiye için tehdit gibi görünse bile aslında bölge için, Avrupa ve dünya için bir tehdit. Bu yüzden Türkiye OHAL'i devam ettirdi."

İnsan haklarındaki orantılılık ilkesine azami ölçüde dikkat edildiğine değinen Benli, özellikle ilk dönem yayımlanan KHK'larda yaşanan olumsuz durumun sonrasında yayımlanan KHK'larda düzeltildiğini söyledi.

Türkiye'nin ağır bir saldırı ile karşı karşıya kaldığını, misafir ettiği 4,5 milyon insanın haklarını savunduğu gibi kendi ülkesinde yaşayan insanlar için de aynı çabayı gösterdiğini vurgulayan Benli, fiili hak ihlallerinin ortadan kaldırılması için çaba harcandığını kaydetti.

Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...