GündemAnnem en iyisini bilir

Annem en iyisini bilir

Anneler her zaman her şeyin en iyisini bilir! Çünkü onlar geleceğin büyük insanlarını yetiştirmek için canlarını dişine takarcasına savaşıyorlar. Biz de tüm annelere kolaylık sağlayacak okul alışveriş listesini onlarla birlikte hazırladık.

Ayşe Begüm ÇelikkolYeni Şafak
Annem en iyisini bilir
Annem en iyisini bilir

Okullar açılıyor. Yarın itibariyle yeni eğitim ve öğretim yılı başlıyor. Çocuklar kadar veliler de çok heyecanlı. Dile kolay onlar geleceğin doktorları, mühendisleri belki de Başbakanlarının yetişmesinde en büyük rolü oynuyor. Özellikle de annelerin bu konudaki katkıları takdire şayan. Babalar belki dışarıdaki işleri yapıyor ama anneler her zaman her şart altında çocuklarının yanında. Biz de bu haberle birlikte Bakırköy Osmaniye Mahallesi'nde bulunan İbni Sina Ortaokulu velilerinin yanına konuk olduk, onlarla birlikte bütün annelere örnek olabilecek bir okul alışveriş listesi çıkardık. Bu anneler hem okula aile birliğinde okulun eksikleri ya da gereken malzemeler için koştururken bir yandan çocuklarını geleceğe hazırlamaya çalışıyor.

Balık ve ceviz olmazsa olmaz

Deniz Temuçin:

Deniz Hanım'ın oğlu Arda 13 yaşında. Okulun uzun bir yol olduğunu söyleyen Deniz Hanım, bir çocuk için okul döneminde en önemli unsurun beslenme olduğunu söylüyor ve bize kısa bir market listesi veriyor:

Okul döneminde mutlaka sandviç ekmeği, meyve suyu, meyve, çerez, kaşar peynir, köftelik kıyma alıyorum. Beslenme listemizi doktorumuzla istişare ederek hazırlıyoruz. Benim çocuğum spor yaptığı için beslenmesine ayrıca dikkat etmek zorundayım. Dışarıdan yemek yedirmemeye, hazır ürünler, abur cubur yiyecekleri almamaya ve ona da yedirmemeye özen gösteriyorum. Beslenme çantası için yumurta, süt, meyve, ceviz mutlaka alırız. Bu süreçte balık yemesine özen gösteriyoruz. Eğer ki okulda et türü bir yiyecek yiyorsa akşamları sebze tüketmesine dikkat ediyorum. Cevizi bütün annelere öneriyorum. Gerçekten de çocukların bilişsel olarak güçlenmesini sağlıyor. Balığı da tüm annelere öneririm. İçindeki fosfor sayesinde zeka gelişimi destekleniyor, derslerde başarıya yüzde 100 etkili oluyor. Bana göre beslenme okulda başarının temel taşlarından biri.

Kış için en iyisi içlik

Düriye Özkol:

Düriye Özkol, Karadenizli bir ailenin kızı. Oğlu Enes de 13 yaşında. O da bize okul dönemine girerken ne tür kıyafetler aldıklarını anlatıyor:

Her sene okul pantolonu alıyoruz. Çok çabuk büyüdükleri için her yıl kıyafetleri değişiyor. Ayakkabı alırken ortopedik olmasına dikkat ediyorum. İyi bir ayakkabı hem sağlıklı oluyor hem de uzun süre idare edebiliyor. Kış için de içi pamuklu içliklerden her yıl alıyorum. Okul için gömlek alıyoruz sürekli olarak. Okul kıyafetlerinden de üçer takım alıyorum. Her sene okul çantamız da değişiyor. Şimdiki çocuklar her sene değişmesini istiyorlar. Maddi imkanımız doğrultusunda onun için iyi bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yün içlik tercih ediyoruz, çok soğuk olduğu için soğuktan korumak gerekiyor. Bir de okul için eşofman mutlaka alırız. Annelere yün içlik almalarını kesinlikle tavsiye ediyorum, hem terletmiyor hem de sıcak tutuyor.

Uygun fiyat, iyi kalite

Feyza Tel:

Feyza hanım, bir anne olarak alışverişin en iyisinin kalite ve uygun fiyattan geçtiğine değiniyor ve ekliyor: Emirhan ile birlikte okul haftası çarşı pazar gezeriz. Kaliteli ürünlere ve uygun fiyatlı ürünlere bakarız genelde. Ucuz ve kaliteli okul ürünlerini Eminönü'nden, büyük marketlerden ediniyorum. Sırt çantası, kalem kutusu, not defteri, hesap makinesi hayatımızı kolaylaştıran birkaç malzeme.

Çin malı ürünlere dikkat

Ayşe Özçiftçi Tennur:
Ayşe Hanımın en öncelikli konusu kırtasiye malzemeleri. Ve hemen hemen her sene aldıkları belli. Ayşe Hanım, oğlu Berke için en çok kırmızı kalem, silgi, not defteri, kalemlik,kalem kutusu, pilot kalem, resim defteri, klasör, sprialli defter aldıklarını dile getiriyor ve devam ediyor: "Kırtasiye malzemesi alırken iyi ürün olmasına bakıyorum. Kalitesiz ürünlerde kalemler hemen kırılabiliyor. Ayrıca kanserojen madde içerip içermediğine mutlaka bakıyoruz. Çin malı ürünlerden kaçınıyoruz, yerli ürünlere rağbet gösteriyoruz. Silgiler silme özelliği iyi olan ve kokusuz olanlarından tercih ediyoruz. Bunların dışında öğretmenlerimizin istediği ürünler oluyor. Onları alıyoruz."

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Özgür Suriye Ordusu yemin etti
Dünya

Özgür Suriye Ordusu yemin etti

Özgür Suriye Ordusu, Ayn Dakna'da öldürüldükten sonra cesetleri Afrin sokaklarında PYD/PKK'lı teröristlerce gezdirilen muhalifler için intikam yemini etti. ÖSO komutanı Ebu İbrahim "Onların kanı yerde kalmayacak, buna yemin ettik" dedi.
Adebayor en nefret ettiği kulübü açıkladı
Spor

Adebayor en nefret ettiği kulübü açıkladı

Başakşehir'in Togolu forveti Emmanuel Adebayor, İspanyol basınına sürpriz bir demeç verdi. Tecrübeli golcü, yaptığı açıklamalarda en nefret ettiği kulübü anlattı.
Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi
Gündem

Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Muhlis Kocasarı, cenaze törenine katıldığı kayınpederinin kendisine adil davranmadığını öne sürerek hakkını helal etmedi. Kocasarı, "Benim alacağım kaldı. Bu nedenle mezarlıkta imamın huzurunda hakkımı helal etmedim. Alıncaya kadar da helal değildir. Her şeyi Allah'a havale ediyorum" dedi.
Villarreal kasasını transferlerle doldurdu
Spor

Villarreal kasasını transferlerle doldurdu

La Liga takımlarından Villarreal son yıllarda yaptıkları oyuncu satışlarıyla gündemde. İspanya'da üst sıraları hedefleyen bir takım olan La Liga ekibi, son olarak eski Bursasporlu Cedric Bakambu'yu 40 milyon euroya Çin'e gönderdi.
NASA'nın kar uzmanından Türkiye'ye kötü haber
Gündem

NASA'nın kar uzmanından Türkiye'ye kötü haber

NASA'nın Kar Uzmanı Painter, küresel ısınmadan dolayı Türkiye'yi bekleyen kötü haberi açıkladı. Painter, "Türkiye'ye daha az kar yağacak ancak daha çok yağmur yağışı olacak. Bu da büyük bir kuraklığa neden olacak' dedi.