|

Artık İnci Burger var

Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali, artık burger ve köfte olarak da yenilebilecek.

Cihan
00:00 - 13/06/2013 Perşembe
Güncelleme: 16:38 - 13/06/2013 Perşembe
Yeni Şafak
Artık İnci Burger var
Artık İnci Burger var

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından açılan 'inci burger' tesisleri sayesinde inci kefali balığı başta olmak üzere her çeşit balığı av yasağı döneminde bile taze bir şekilde yiyebilecek.

YYÜ''nün destekleriyle Avrupa Birliği Projesi kapsamında ''Vanlı kadınlar istihdama katkı sunuyor'' projesinin devamı niteliğinde olan inci burger tesisleri, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Zeve Yerleşkesi'nde hizmete açıldı. Açılışa YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Kenan Demirel ile Prof. Dr. M. Ramazan Şekeroğlu, Genel Sekreter Prof. Dr. Murat Demirel, Özel Kalem Müdürü Doç. Dr. Yusuf Uzun ve bazı öğretim üyeleri katıldı.

Kesilen açılış kurdelesinin ardından bir açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, daha önce bu projeyi başlattıklarını; ancak yaşanan depremlerden dolayı ara verdiklerini hatırlattı. Projeye ciddi anlamda destek verdiklerini ve bu projenin devamını sağladıklarını söyleyen Rektör Battal, ''Vanlılar, balık yemek istedikleri zaman her çeşit balığı burada bulacak. Balık köftesi, balık burger de dahil olmak üzere gelip buradan rahatlıkla ailesiyle, çoluğuyla çocuğuyla yiyebilecekler.'' dedi.

Projenin YYÜ Araştırma ve Uygulama Çiftlik Müdürlüğü çatısı altında yürütüldüğünü söyleyen Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şenol Güzel ise ''Bu balıklar 15 Nisan öncesi yakalanıp deep freeze konulan balıklardır. Oradan parça parça çıkarıp vatandaşlarımıza sunacağız. Böylelikle insanları, yasak dönemde de inci kefalinden mahrum etmiyoruz.'' şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Rektör Battal ve Güzel, inci kefalinin burger ve köftesinin yapılmadan önceki aşamaları basına anlattı

11 yıl önce