GündemBankadan 3 milyon gasp eden hırsız Kendimde değildim

Bankadan 3 milyon gasp eden hırsız: Kendimde değildim

Maltepe'de kadın banka müdiresini silahla tehdit ederek hesabına 3 milyon lira havale yaptırdığı iddia edilen kişinin 61 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Duruşmada savunması alınan sanık, olay günü kendinde olmadığını savundu.

Haber MerkeziAA
Mahkeme
Mahkeme

İstanbul Maltepe'de bir banka şubesinde kadın banka müdiresini silahla tehdit ederek hesabına 3 milyon lira havale yaptırdığı iddia edilen şüphelinin, "nitelikli silahla yağma", "cebir ve tehdit kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "ruhsatsız silah taşımak" suçlarından 61 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ramazan Kenan Albayrak ile hesabına havale yapılan parayı iade etmeyen tutuksuz sanık Gül Özder ve taraf avukatları katıldı.

Kendinde olmadığını savundu

Duruşmada savunması alınan sanık Albayrak, olay günü kendinde olmadığını savunarak, şunları anlattı:

"6 aydır içinde bulunduğum sıkıntılı süreçten dolayı bunalımdaydım. Eşime ve dostuma karşı bir utancım vardı. Olay günü evde bulunan silahımı aldım, sahile gittim. Maksadım intihar etmekti ama yapamadım. Olayın ne kadar plansız ve aptalca olduğu ortada. Bankaya gittim ve müdürün odasına girdim. Hesabıma para aktarmasını söyledim. O parayla da borçlarımı kapatacaktım. Hesabıma 3 milyon lira aktardı. Ben de cep telefonumla parayı alacaklılarımın hesabına aktardım. Bu sırada silahı çıkardım masaya koydum. Daha sonra güvenlik görevlisi çeriye girdi. Kendisine 'kahramanlık yapma' dedim. Silahı ona doğrulttum. Silahını çıkarıp masaya bırakmasını söyledim. Banka müdiresinin 'bayılmak üzereyim' demesi üzerine güvenlik görevlisiyle birlikte dışarı çıkardık. Polisler kapıdaydı. Güçlük çıkarmadan teslim oldum. Silahımı hiç kullanmadım. Bankanın zararını giderdim. Pişmanım."

Tutuksuz sanık Gül Özder de "Ben daha önce bankadan 30 bin lira kredi çekerek sanığa kullanıp bana kâr payı vermesi için verdim. Bana bir buçuk yıl ödeme yaptı. Benim 22 bin lira borcum kalmıştı bankaya. Ben de sanıktan paramın aslını vermesini ve kredi borcumu kapatacağımı söyledim. Olay günü bankaya gidip hesaba baktığımda para yatmıştı. Memur hesap üzerinde bloke olduğunu söyledi. Beni müdüre yönlendirdi. O da telefonla konuşuyordu. Müdür, memura beni kastederek 'bu kızımızın böyle alengirli işlerle işi olmaz. Blokeyi kaldır parasını ver' dedi. Ben de parayı alıp kredi çektiğim bankaya götürüp borcumu kapattım." diye konuştu.

Bankanın müdiresi Bahar Halacoğlu ise şahsı adına sanıktan şikayetçi olmadığını söyleyerek, "Sanık odama girdi ve kağıt kalem istedi. Hesap numarasını yazdı ve önüme bıraktı. Silahı bana doğrultarak bu hesap numarasına 3 milyon lira yatırmamı istedi. Personelime talimat vererek havale yapmasını söyledim. Sanık cep telefonunu çıkarıp bazı şahısların hesabına havale yapmaya başladı. Ben fenalaşınca dışarı çıkmak istediğimi söyledim. Sanık da bana zarar vermeyeceğini, son işlemini tamamlayınca dışarı çıkacağımızı söyledi. Sonra birlikte dışarı çıktık." ifadelerini kullandı.

İade edilmeyen parayı sanığın eşi ödemiş

Bankanın avukatı Hilal Filiz Duman Kayakök ise sanık Albayrak'ın borcunun tamamını ödediğine dair yazıyı mahkemeye sunduğunu belirterek, "Olaydan sonra sanık Gül Özder'in avukatı ile konuştum. Müvekkilinin parasını aldığını, iade edilecek bir durum olmadığını söyledi. Parayı iade etmedi. Bankadan alınan paradan sadece sanık Özder'e havale yapılan para çekilmiş. Diğer hesaplara gönderilen paralara bloke kondu. Bankanın ilgili müdürleri gönderilen hesaplardaki paraları savcılık kararıyla geri bankaya gönderdi. Sanık Özder'in aldığı para ise sanık Ramazan Kenan Albayrak'ın eşi Merve Albayrak tarafından bankamıza iade edildi." dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Ramazan Kenan Albayrak'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Ramazan Kenan Albayrak'ın "nitelikli silahla yağma", "cebir ve tehdit kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "ruhsatsız silah taşımak" suçlarından 29 yıldan 61 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, hesabına gönderilen parayı iade etmeyen Gül Özder'in ise "suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi" suçunu işlediği gerekçesiyle 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı
Spor

Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı

Kayserispor Teknik Direktörü Marius Sumudica, Galatasaray'a 3-1 yenildikleri maçtan sonra sert açıklamalarda bulundu. Rumen teknik adam, mücadeleyi kaybettikleri için üzgün olduğunu ifade ederken sarı kırmızılıların ilk golünün 1 metre ofsayt olduğunu söyledi.
Beyaz Saray: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz
Dünya

Beyaz Saray: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz

Beyaz Saray, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Selçuk İnan ve Eren Derdiyok geri döndü
Spor

Selçuk İnan ve Eren Derdiyok geri döndü

Galatasaray, Kayserispor'la oynadığı karşılaşmanın ilk yarısını 2-0 önde kapattı. Sarı kırmızılılarda Eren Derdiyok attığı gollerle devreye damga vururken Selçuk İnan'da dikkat çeken bir performans sergiledi.
11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak
Ekonomi

11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması