Gündem Bu ekmeğe fırıncılar bile şaştı

Amasya haberleri: Bu ekmeğe fırıncılar bile şaştı

Bu ekmeğe fırıncılar bile şaştı

Amasya'nın Suluova ilçesinde yerin altından çıkan bozulmamış haldeki ekmek, görenleri şaşırttı. Yaptıkları ekmeklerden en fazla 5 gün içerisinde normal koşullarda maya kokusu yayılmaya başladığını söyleyen bir fırıncı, "Tarihi eser gibi olmuş. Hiçbir koku yok" dedi.

Haber Merkezi IHA
Toprak altından çıkan bozulmamış ekmek, fırıncıları hayrete düşürdü.
Toprak altından çıkan bozulmamış ekmek, fırıncıları hayrete düşürdü.

Suluova Sanayi Sitesinde iş yeri sahibi Mehmet Kılıç, 25 yıllık atölyesini yenilemek amacıyla zeminini kazdırırken 30 santimetre derinlikte ekmek buldu. Ekmeği alıp poşetin içine koyan Kılıç, yanına bıraktığı diğer ekmeklerin kısa sürede küflenmesine karşın bulduğu ekmekte bir bozulma görmemesi üzerine durumu çevredekiler, fırıncılar ve Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulundaki akademisyenlerle paylaştı.

  • Bazı vatandaşlar ekmeğin ilk görünüşte bir hafta ya da 20 günlük olabileceğini belirtti. İnceleyip tarttığı 200 gram ağırlığındaki ekmeği koklayan 40 yıllık fırıncı Ahmet Kaya ise, "Bunu olduğu gibi götür müzeye koy. Bu ekmek toprağın altında bozulmaz. Aynı bıraktığın gibi kalır. Eskiden hamurdan maya tutulurdu. Onun mayası bu. Direk mayadan olsaydı hem kokar yemyeşil olur, küflenirdi" dedi.

Buldukları ekmeğin bozulmadığını gören fırıncılar, yaptıkları ekmeklerden en fazla 5 günde maya kokusu yayılmaya başladığını söylediler.

Yaptıkları ekmeklerden en fazla 5 gün içerisinde normal koşullarda maya kokusu yayılmaya başladığına değinen Nurettin Eski de karşılaştığı ekmeği koklayarak, "Tarihi eser gibi olmuş. Hiçbir koku yok" diye konuştu.

"Bu ekmek ise taşların arasında kalarak nemini taşlara vermiş"

  • Dr. Öğretim Üyesi İdris Bektaş ile ekmeğin üzerinde inceleme yapan Suluova Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümünden Öğretim Görevlisi Sultan Acun ise, "Biz uzun süre saklayabilmek için kontrollü şartlarda kurutuyoruz. Nemini uzaklaştırıyoruz. Bu ekmek ise taşların arasında kalarak nemini taşlara vermiş ve doğa kendi kendine korumaya almış. Mikrobiyel olarak bozulmaz. Çünkü içinde mikroorganizmanın yaşayabileceği su yok" şeklinde konuştu.

Ekmeğin içinden yara bandı çıktı
GÜNDEM
Ekmeğin içinden yara bandı çıktı

Marketten aldığı ekmek dişini kırdı
GÜNDEM
Marketten aldığı ekmek dişini kırdı

Ekmeğin içinden çıkan şoke etti
GÜNDEM
Ekmeğin içinden çıkan şoke etti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.