Gündem Büyük gün 16 Nisan

Büyük gün 16 Nisan

Cumhurbaşkanlığı sistemi”ni içeren Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Büyük gün 16 Nisan
Referandum süreci başladı
Başbakan Binali Yıldırım, Nevşehir'de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Hayırlı, güzel günler olur inşallah. Cumhurbaşkanımız anayasa değişikliğini onayladı. Dolayısıyla halkoylaması tarihi de netleşti. İnşallah 16 Nisan tarihinde referandum yapılacak. Büyük gün 16 Nisan. Meclisimizin hallettiği, Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bu değişiklik vatandaşlarımız tarafından da nihai tasdiki yapılacak, onay verilecek. Ve böylece yürürlüğe girmiş olacak. Memleketimizin milletimizin geleceği için güzel bir adım atıldığını düşünüyoruz. Artık, söz ve karar da milletin” dedi.

Erdoğan'ın anayasa değişiklik teklifini  halkoyuna sunulmak üzere Meclis'e  göndermesiyle halkoylaması süreci başladı.
Erdoğan'ın anayasa değişiklik teklifini halkoyuna sunulmak üzere Meclis'e göndermesiyle halkoylaması süreci başladı.


'EVET' BEYAZ, 'HAYIR' KAHVERENGİ

Halkoylamasında beyaz renk üzerinde 'Evet', kahverengi üzerinde 'Hayır' ibareleri bulunan iki ayrı renkten oluşan birleşik oy pusulası kullanılacak. Oy verme kütüğü ile sandık listesinde kayıtlı olan ve oy kullanma yeterliği bulunan her vatandaş halkoylamasına katılabilecek. Yabancı ülkelerdeki vatandaşlar, halk oylamasından 20 gün öncesinden başlayarak oylarını kullanabilecek.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.