Gündem Demirtaş Hükümetten negatif bir yaklaşım görmedik

Demirtaş: Hükümetten negatif bir yaklaşım görmedik

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümetten, İmralı heyetinin genişlemesiyle ilgili negatif yaklaşım görmediklerini, bir hafta on gün içinde İmralı ziyaretinin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Demirtaş: Hükümetten negatif bir yaklaşım görmedik

Demirtaş, partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İmralı heyetine Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'ın dahil olacağı haberleriyle ilgili bir soru üzerine Demirtaş, şunları söyledi:

"Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık'ın heyete girmesi konusunda bizim de talebimiz var. Bu konuda hükümetin zorluk çıkarmayacağını düşünüyoruz. Çünkü artık bu türden basit şeyleri tartışarak, bunları gündemleştirerek, kriz, sorun haline getirerek ilerlemek mümkün olmaz. Esaslı işlere bakmak lazım. Bunlar detaylardır. Bu detayları hızlı bir şekilde aşmakta fayda var. Biz, müzakerelerin bir an önce başlayabileceği ortam için katkı sunuyoruz. Hükümetin de şu ana kadar heyetin genişlemesi, geniş heyetlerin İmralı'ya gitmesiyle ilgili yaklaşımını negatif görmedik ama tarih konusunda netlik yok."

İzleme heyetinin oluşturulmasına yönelik bir soru üzerine de Demirtaş, "Bu bir yıldır tartışılan bir konu, son haftanın tartışması değil. Fakat bizim arzuladığımız, doğrudan siyasi kimliğe sahip veya siyasi aidiyeti olan kişilerden çok biraz genel kamunun vicdanını temsil eden şahsiyetlerin, akil insanların bu heyette yer alması şeklindedir. Politik kimliğiyle angaje olmuş, belli bir partiyi temsil ettiği bilinen insanlar bu tür heyetlerde çok fazla katkı sunamazlar. Biraz daha herkesin ortak kabulü olacak insanlardan oluşması konusunda biz ısrarcıyız" dedi.

Bunların ne zaman gerçekleşeceği sorusu üzerine Demirtaş, "Tarihi biz veremeyiz. Bu kararları verecek olan hükümettir. Ne kadar hızlı hareket edilirse o kadar hızlı sonuç alınır" diye konuştu.

Gelecek hafta normal periyotta İmralı'ya gidilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, "Henüz bize hükümetten geri dönüş olmadı. Biz mümkünse bugün gitmek isteriz ama en geç bir hafta on gün içinde İmralı ziyaretinin gerçekleşmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.