Gündem Doktorların yaşamaz dedikleri SMA hastası Hatice 3 üniversite bitirdi

Doktorların 'yaşamaz' dedikleri SMA hastası Hatice 3 üniversite bitirdi

İzmir'de 10 aylıkken SMA teşhisi konulan, doktorların 2 yıl ömür biçtiği, vücudundaki istemli kasları günden güne güçsüzleşerek eriyen 36 yaşındaki Hatice Özkan, 3 üniversite bitirdi, halen 2 üniversitede öğrenim görüyor ve 2 ayrı yüksek lisans programına devam ediyor.

Haber Merkezi AA
Hatice Özkan, en büyük desteği olan anne ve baba sevgisiyle hayata kalmayı başardığını söyledi.
Hatice Özkan, en büyük desteği olan anne ve baba sevgisiyle hayata kalmayı başardığını söyledi.

İzmir'de 10 aylıkken spinal muskuler atrofi (SMA) teşhisi konulan, doktorların 2 yıl ömür biçtiği, vücudundaki istemli kasları günden güne güçsüzleşerek eriyen 36 yaşındaki Hatice Özkan, 3 üniversite bitirdi. Halen 2 üniversitede öğrenim gören Özkan ayrıca 2 yüksek lisans programına devam ediyor.

İzmir’in Narlıdere ilçesinde henüz 10 aylıkken SMA teşhisi konulan Özkan, vücudundaki kol ve bacak kaslarının her geçen gün güçsüzleşip erimesine rağmen yaşam azmiyle herkese örnek oluyor.

Manisa'da özel bir kafenin davetlisi olarak vatandaşlara yaşamına dair seminer veren ve hastalığıyla ilgili insanları aydınlatan Özkan, en büyük desteği olan anne ve baba sevgisiyle hayata kalmayı başardığını söyledi.

Hastalığı sebebiyle öğrenime ara verdiğini belirten Özkan, "İlkokul, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdim. Ardından Anadolu Üniversitesinde İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi ve Atatürk Üniversitesinde Adalet Bölümü ile Reklamcılık Bölümü okudum. Ayrıca Anadolu Üniversitesinde Halkla İlişkiler Bölümü ve İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Aynı anda Konya Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Okutmanlığı Bölümünde ve Amerika’nın Aston Üniversitesi Psikoloji Bölümünde yüksek lisans yapıyorum. 'Eğitim zordu, vaz geçtim' diyenlere; benim için de zordu, hiç kolay olmadı. Ama hayat zor ve zor diye vaz geçmiyoruz."

"Benim burada onlara anlattıklarım hikaye geliyor"

SMA hastalarının aileleriyle birlikte hastalığı yenebileceğini ifade eden Hatice Özkan:

REKLAM

"Ailemin desteğini çok gördüm. Benim kadar şanslı olmayan engelliler de var. Şimdi benim burada onlara anlattıklarım hikaye geliyor. Ama söylediğim her şeyi maalesef yaşayan biliyor. Hastalığımı anlatarak SMA hastalarının neler başarabileceğini ve neler yapabileceğini, yaşadığımı anlatarak insanlara rol modeli olma derdindeyim. İnsanları motive etmek için bu tür toplantılar yapıyorum."

Hatice'nin babası emekli asker Murat Özkan da kızına yardım etmekten onur duyduğunu belirterek şöyle konuştu:

  • "Kızım şu anda 36 yaşında. 3 üniversite bitirmiş durumda. 2 üniversiteye devam ediyor ve 2 tane de yüksek lisansı da aynı şekilde devam ediyor. Kızımın 9 aylıkken başladığı ve 36 yıldır devam eden rahatsızlığı var. Ancak kızımın yaşam mücadelesi azmi ve bizimde katkımızla bu hastalıkla mücadele delmeyi başardık. Şu an kızım sosyal alanda, sosyal medyada insanlar, gerekli iletişimi sağlayarak en azından bu tür rahatsızlığı olan insanların bizler gibi 36 yıl sonra araştırıp öğrenmek yerine ön bilgilerle hazır vaziyette aileler çocuklarına ve kendilerine hazırlansınlar diye duyarlılık sağlıyor."

Döndü Özkan ise ikinci çocukları olan Hatice'ye 10 aylıkken, vücudundaki istemli kasların günden güne kuvvetsizleşerek erimesine yol açan ve ALS hastalığının benzeri olan SMA teşhisi konulduğunu söyledi.

Hayatlarını kızının hastalığına uyarladıklarını anlatan anne Özkan, "Hayatımızı kızımızın yaşam şartlarına göre şekillendirdik. Bir yere götürürken anne ve baba olarak hep birlikte gidiyoruz. Kızımız ne isterse, nasıl rahat edebilir ve neyden hoşlanırsa ona göre gidebiliyoruz. Kızımın rahat edemediği yere gidemiyoruz. Kızım da kalabalığa girmeyi seviyor kendisini evde kapatmak istemiyor. Okumayı seviyor onun için şu an beşinci üniversitesini okuyor. Onunla birlikte sınavlara beraber giriyoruz. Yabancı dil kurslarına gidiyorduk. Bilgisayar kurslarında bir şey istedikçe ben sürekli yanındaydım. Gecemiz gündüzümüz hep birlikte, ayrı düşmüyoruz." şeklinde konuştu.

FED faiz kararını açıkladı

FED faiz kararını açıkladı

Faizde değişiklik yapılmadı, dolar düşüşe geçti.
Erbakanın karşısındaydılarİmamoğlunun arkasındalar

Erbakan'ın karşısındaydılar
İmamoğlu'nun arkasındalar

​28 Şubat'ın mimarları CHP'nin adayıyla dirsek temasında.
Ulaşımda 40 TL indirim müjdesi

Ulaşımda 40 TL
indirim müjdesi

Yıldırım, İstanbullulara yeni müjdesini açıkladı.
Ahmet Kaya için gereğini yaparız

Ahmet Kaya için gereğini yaparız

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı radyo programında açıkladı.
Mursi'yi<br>kim öldürdü?

Mursi'yi
kim öldürdü?

GZT'de yayınlanan Çok Net, tarihe geçecek bir konuyu ele aldı.
Euro 2016'yı<br>elimizden almışlar!

Euro 2016'yı
elimizden almışlar!

Avrupa Şampiyonası Türkiye'den nasıl alındı?
Tarih belli oldu

Tarih belli oldu

Yeni askerlik sisteminde yeni gelişme.
Bir acı haber daha

Bir acı haber daha

Trabzon'daki selde hayatını kaybeden sayısı 7'ye yükseldi.
PKK sığınağında bulundu

PKK sığınağında bulundu

​Milli Savunma Bakanlığı, bu fotoğraflarla duyurdu.
1453'te zulüm değil<br>gönül fethi başladı

1453'te zulüm değil
gönül fethi başladı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe'de konuştu.
Oteldeki görüşmeden<br>CHP de habersiz

Oteldeki görüşmeden
CHP de habersiz

CHP'nin adayı ile moderatörün gizli görüşmenin detayları.
Tunceli'de operasyon

Tunceli'de operasyon

Hava destekli operasyonda 3 terörist öldürüldü.
Kuvvetle destekliyoruz

Kuvvetle destekliyoruz

BM'nin Kaşıkçı raporuna Türkiye'den ilk yorum.
İstenen zam<br>oranı belli oldu

İstenen zam
oranı belli oldu

​200 bin kamu işçisini yakından ilgilendiriyor.
Yeşil sahada<br>FETÖ izleri

Yeşil sahada
FETÖ izleri

​Örgütün futbolcular ve hakemler üzerindeki etkisi sürüyor mu?

BM'nin Cemal Kaşıkçı cinayeti raporu açıklandı.
Uluslararası<br>sularda ele geçirildi

Uluslararası
sularda ele geçirildi

Narkotik ekipleri, Cezayir açıklarında operasyon düzenledi.
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.
Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde
Gündem

Gazeteci Atilla: FETÖ kötü bir sürpriz peşinde

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ardından neredeyse 3 yıl, 17-25 Aralık’ın üzerinden ise yaklaşık 6 yıl geçti. Aradan geçen bunca süreye rağmen halen güne FETÖ operasyonlarıyla uyanıyor, son derece kritik kurumlardan çıkmaya devam eden örgüt mensuplarının gözaltına alınma haberlerini izliyoruz. Yaptığı haberlerle bu sürece damga vuran gazeteci Toygun Atilla, işi bir adım daha öteye taşıdı ve 'FETÖ ile mücadelenin tarihe not düşülmüş en önemli eserlerinden birini' kaleme aldı. Atilla ile kısa sürede 4. baskısı yapılan kitabını konuştuk. FETÖ ile mücadeledeki garabetlerden örgütün yeniden 'darbe girişimi' ihtimaline, FETÖ'nün halen en güçlü olduğu kurumdan, MİT'teki FETÖ'cülerin şuan hangi görevlerde bulunduğuna kadar birbirinden farklı konuları konuştuk…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.