Gündem Erbaş Biz Müminler dünyadaki muhasebemizi ahiretteki hesaba göre yapmalıyız

Erbaş: Biz Müminler dünyadaki muhasebemizi ahiretteki hesaba göre yapmalıyız

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Biz Müminler, dünyadaki muhasebemizi ahiretteki hesaba göre yapmalıyız. Ahirette Rabbimizin bizden razı olmasını istiyoruz. Öyleyse dünyada O'nun razı olacağı ameller yapmalıyız" dedi. Yaşanılan çağın zor bir çağ olduğu değerlendirmesinde bulunan Erbaş, "Modern dönemde ulaşım, iletişim, teknoloji büyük bir hızla gelişmiş ama insan derin bir yalnızlığa mahkum olmuştur. Bugün insanlık devasa krizlerle karşı karşıyadır. Savaşlar, felaketler, musibetler insanın geleceğe dair umudunu iyice zayıflatmıştır. Şimdi anlam ve ahlak krizlerinin kuşatması altında şaşkın, yorgun, mutsuz ve umutsuz bir insanlık var yeryüzünde" diye konuştu.

Haber Merkezi DHA
Erbaş, insanların aklını ve vicdanını kullanarak kendisiyle yüzleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
Erbaş, insanların aklını ve vicdanını kullanarak kendisiyle yüzleşmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı, yatsı namazı sonrası Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde 'Geçmişten Geleceğe Muhasebe' konulu sohbet gerçekleştirdi. Erbaş, Türkiye'nin her yerinde yatsı ezanlarının okunduğunu ifade ederek, "Camilerimizde buluşamadık ama evlerimizde namazlarımızı kıldık. Yüce Rabbimiz ezan-ı muhammediyi gök kubbemizden ve minarelerimizden ebediyen eksik eylemesin" ifadelerini kullandı.

"İnsan derin bir yalnızlığa mahkum olmuştur"

Yaşanılan çağın zor bir çağ olduğu değerlendirmesinde bulunan Erbaş, "Modern dönemde ulaşım, iletişim, teknoloji büyük bir hızla gelişmiş ama insan derin bir yalnızlığa mahkum olmuştur. Bugün insanlık devasa krizlerle karşı karşıyadır. Savaşlar, felaketler, musibetler insanın geleceğe dair umudunu iyice zayıflatmıştır. Batı merkezli kurulan yeni dünya düzeninde insan, hayatın anlamını ve varoluşun gayesini kaybetmiştir. Anlamı kaybedince güzel ahlakı da kaybetmiştir. Şimdi anlam ve ahlak krizlerinin kuşatması altında şaşkın, yorgun, mutsuz ve umutsuz bir insanlık var yeryüzünde" diye konuştu.

Kapsamlı bir muhasebe gerek

Erbaş, insanların aklını ve vicdanını kullanarak kendisiyle yüzleşmeye ihtiyacı olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

"Bilhassa İslam dünyası ve Müslümanlar olarak inanıcımızı, medeniyetimizi ve sorumluluklarımızı dikkate alarak derin bir muhasebe yapmaya ihtiyacımız var. Mümin için muhasebe, bir yenilenme ve bilinçlenme eylemidir. Vahyi ve aklı, ilim ve hikmeti, güzel ahlak ve merhameti davranışlarına hâkim kılma çabasıdır muhasebe. İlmi, fikri ve ahlaki yozlaşmalara karşı istikameti muhafaza etme gayretidir muhasebe. Bu sebeple, bugün derin bir tefekkürle bireysel, toplumsal ve küresel sorumluluklarımız çerçevesinde, üzerimize düşen görevleri yerine getirip getirmediğimize dair kendimizi kapsamlı bir muhasebeye tabi tutmalıyız."
"Biliyoruz ki, dünya hayatının sonunda, Rabbimizin huzuruna vardığımızda hayatımızın her anından, Allah'ın bize lütfettiği tüm nimetlerden hesaba çekileceğiz" diyen Erbaş, şunları söyledi:

"Adaletin timsali Hz. Ömer'in, 'Hesaba çekilmezden önce kendinizi hesaba çekiniz' sözü esaslı bir hayat düsturudur. Rabbimiz Haşr Suresinde, bize çok uzakmış gibi gelen ama yarın kadar yakın olan hesap günü için şu çarpıcı uyarıyı yapar. 'Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır' Bu ayetin rehberliğiyle biz Müminler, dünyadaki muhasebemizi ahiretteki hesaba göre yapmalıyız. Ahirette Rabbimizin bizden razı olmasını istiyoruz. Öyleyse dünyada O'nun razı olacağı ameller yapmalıyız."

"Ayasofya ile büyük bir sevinç yaşadık"

Zorlukları ve güzellikleriyle bir yılın geride kaldığını ifade eden Erbaş, "Salgın, deprem, sel gibi olaylara hep beraber üzüldük ve bu olumsuzluklar karşısında milletçe kenetlenerek mücadele ettik. Ama bütün bu zorluklar ve olumsuzluklar içerisinde Rabbimizin izni ve inayetiyle, yaklaşık bir asırlık hasretin sonunda Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesi ve müminlerle buluşması vesilesiyle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm Müslümanlarla beraber büyük bir heyecan ve sevinç yaşadık" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Trabzonspor'un gözü zirvede: Bordo mavililer Konya engelini üç golle geçti
Spor

Trabzonspor'un gözü zirvede: Bordo mavililer Konya engelini üç golle geçti

Trabzonspor, Süper Lig'in 20. haftasında Konyaspor'u 3-1 mağlup etti. Bordo mavililere galibiyeti getiren golleri Nwakaeme, Flavio ve Djanny attı. Konyaspor'un tek golü Shengelia'dan geldi. Trabzonspor bu sonuçla birlikte yenilmeme serisini 4 maça çıkardı.
Türkiye'den Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'ın ifadelerine tepki: Türkiye'yi eleştirmesi trajikomik
Gündem

Türkiye'den Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'ın ifadelerine tepki: Türkiye'yi eleştirmesi trajikomik

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Batı Trakya Türk azınlığına uyguladığı asimilasyon ve baskı politikası sonucunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından hakkında 3 kez ihlal kararı verilen Yunanistan'ın Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın azınlıklar konusunda Türkiye'yi eleştirmesinin trajikomik olduğunu bildirdi.
Trump'ın görev süresinin bitmesine 24 saat kala yeni Çin adımı: Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eylemler soykırımdır
Dünya

Trump'ın görev süresinin bitmesine 24 saat kala yeni Çin adımı: Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eylemler soykırımdır

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" işlediği sonucuna vardıklarını açıkladı. Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, son 4 yıldır Çin'in Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirtti ve "Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017'den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincan'daki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.