Gündem Erdoğan talimat verdi Tepki çeken isimler kampanyada olmayacak

Erdoğan talimat verdi: Tepki çeken isimler kampanyada olmayacak

31 Mart 2019 yerel seçimi siyaset gündemini yavaş yavaş ısıtıyor. Tüm partilerde her geçen gün artan bir hareketlilik var. İttifak yapılıp yapılmayacağı, yapılırsa nasıl formüle edileceği, belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceği ve kimler olacağı, vaatler, kampanya mesajları önümüzdeki altı ayın gündemini oluşturacak.

Diğer
Başkan Erdoğan, 2019 yerel seçimleri öncesinde AK Parti'nin gerekli dönüşümleri tamamlayacağını açıklamıştı.
Başkan Erdoğan, 2019 yerel seçimleri öncesinde AK Parti'nin gerekli dönüşümleri tamamlayacağını açıklamıştı.

AK Parti yerel seçimler için hazırlığa her seçimde olduğu gibi strateji ekibini oluşturarak başlattı.

İlk toplantısını çarşamba günü yapan strateji ekibinde Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Grup Başkanı Naci Bostancı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya, Mali ve İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz, Çevre, Şehir ve Kültür Başkanı Çiğdem Karaaslan, Genel Sekreter Fatih Şahin'in yanı sıra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun bulunuyor.

Çalışmalar iki aşamada yürütülecek

Milliyet'in haberine göre, ekibin sürecin başında haftada bir toplanması kararlaştırıldı. Seçim yaklaştıkça bunun sıklığı artacak. Çünkü seçim yaklaştıkça deyim yerindeyse anlık takip aşamasına geçilecek.

Kampanyanın gidişatı, özel çalışma yapılması gereken alanlar, verilmesi gereken mesajlar daha sık aralıkla değerlendirilecek.

Seçime dönük çalışmalar iki aşamada yürütülecek. İlk aşamayı seçim takviminin resmen başlayacağı süreye kadar yapılacak çalışmalar, hazırlıklar oluşturacak. İkinci aşamayı da bundan sonrası.

Seçim anketleri belirleyici olmayacak

Parti 31 Mart'a hazırlanırken, önündeki en kritik veri 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oy ile partiye verilen oy arasında oluşan fark. Çaba o farkın kapatılması.

  • Farkın oluşmasına neden olan etkenlerden birinin aday listeleri, diğerinin kampanya, üçüncüsünün de kampanya sürecinde verilen bazı mesajlar olduğu tespiti var. Strateji ekibinin doğal olarak üzerinde yoğunlaşacağı alanlar da bunlar. Parti yönetimi belediye başkan adaylarının belirlenmesinin en önemli nokta olduğunda hemfikir. Bir de ne sadece anketlerin, eğilim yoklamalarının ya da mülakatların tek başına belirleyici olmayacağından.

MHP ile ittifak

Henüz iller bazında isimler konuşulmaya başlanmış değil. Kulislerde dolaşan bazı isimler için ise 'olur mu olur' ya da 'tahmin' yorumu yapılıyor.

REKLAM
İstanbul ve Ankara hem en kritik hem de doğru aday belirlenmesi ve MHP'nin desteği halinde riske girmeyecek yerler olarak değerlendiriliyor.

İş birliğinin İzmir'de ise eldeki ilçe belediye sayısını artıracağı düşünülüyor.

Bu arada AK Parti'de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin verdiği ittifak mesajının hemen ardından Etimesgut, Adana, Mersin ve son olarak Polatlı Belediye Başkan adaylarını açıklaması da konuşuluyor. Yönetimden bazı isimlere göre Bahçeli, AK Parti'ye de ittifak çerçevesinde MHP'nin destek bekleyeceği yerleri işaret ediyor.

Tepki çeken isimler kampanyada olmayacak

  • AK Parti kampanyalarının itici gücü her zaman Recep Tayyip Erdoğan oldu. Kampanyanın Türkiye genelinde yine Erdoğan'ın ön planda olduğu bölümü olacak. Ancak hem adayların ve projelerin tanıtılması hem de yerine göre farklılaşacak mesajları ulaştırmak için yerel ve bölgesel yayın yapan medya kuruluşlarına ağırlık verilecek.

Ayrıca genel seçimde seçmen nezdinde tepki çektiği tespit edilen bakanların, parti yöneticilerinin kalabalık korumalar, araç konvoylarıyla kampanya yürütmesine engel olunacak. Yüz yüze iletişime ağırlık verilecek.

Erdoğan: İttifak imkanı olur mu bakacağız
GÜNDEM
Erdoğan: İttifak imkanı olur mu bakacağız

/**/
RTÜK'ten Çukur ve Avlu'ya 'şiddet' cezası
Hayat

RTÜK'ten Çukur ve Avlu'ya 'şiddet' cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu haftalık toplantısında vatandaşlardan gelen şikayetleri ele aldı. Üst Kurul, "Bizim Hikaye" isimli dizide 18 yaşından küçük bir kızı canlandıran "Kiraz" karakterinin "aşırı makyaj, dans gibi unsurlarla kadınlaştırıldığını" ve bu görüntülerin "çocuk istismarı" niteliğinde olduğunu, "Çukur", "Avlu", "Sen Anlat Karadeniz" ve "Muhteşem İkili" dizilerinde de şiddet sahneleri yer aldığını değerlendirerek bu dizileri yayımlayan televizyon kanallarına idari para cezaları verilmesini kararlaştırdı.
N'Golo Kante gönülleri fethetmeye devam ediyor
Spor

N'Golo Kante gönülleri fethetmeye devam ediyor

Dünya futbolunu derinden sarsan Football Leaks belgeleri arasında Müslüman futbolcu N'Golo Kante ile ilgili çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Buna göre Kante, Leicester City'den Chelsea'ye transfer olduktan sonra kulübünün kendisi için 'şirket kur' teklifini reddediyor. Chelsea'nin bunun teklif etmesinin sebebi vergiden kurtulmak. Ancak Kante, bunun doğru olmayacağını ifade ederek Chelsea yetkililerini geri çeviriyor.
Bayburt'ta kar yağışı nedeniyle okullar tatil
Gündem

Bayburt'ta kar yağışı nedeniyle okullar tatil

Bayburt'ta etkili olan kar yağışı dolayısıyla il genelinde okullar tatil edildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle binlerce kişi 'Bayburt'ta yarın okulların tatil edilip edilmeyeceğini merak ediyordu. Valilikten yapılan açıklamada, kamu kurumlarında çalışan hamileler ve engelliler de aynı gün idari izinli sayılacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.