Gündem Fidan kararı Başbakanın

Fidan kararı Başbakan'ın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın seçimlerde aday olup olmayacağına karar verecek mercinin Başbakan olduğunu söyledi. Erdoğan, “Başbakan bu konudaki kanaatimi bana sorduğunda verdiğim cevap kendisinde gizlidir. Açıklamam bana ve Başbakan’a saygısızlık olur” dedi.

Haber Merkezi Diğer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın seçimlerde aday olup olmayacağına ilişkin sorular üzerine, “Birinci derecede karar merci bu konuda sayın başbakandır” dedi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için Ankara’da bulunan Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ile ortak basın toplantısı düzenledi. 
MALİ'DEN PARALEL YAPI TEMİNATI
Konuşmasında paralel yapıyla ilgili konuda meslektaşı Keita’ya teşekkür eden Erdoğan, şöyle konuştu: “Değerli kardeşime teşekkür ediyorum. Mali, uzun yıllara sari olarak bu örgütün en çok yerleştiği ülkelerden bir tanesi. Bu konuda ‘Türkiye hükümetine, Türk devletine aykırı düşenlere karşı biz ülkemizde fırsat tanımayız’ dediler. Mali ile gerek eğitimde gerek ticari alanda aklınıza ne gelirse bütün alanlarda işbirliğimizi yürüteceğiz. Görüşmelerimizi yaptık, bu adımları atacağız.”
YETKİ BAŞBAKAN’IN
Genel seçimlerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın milletvekili adayı olacağı yönündeki iddialar sorular üzerine de Erdoğan, şunları söyledi: “Bu dedikodularla fazla meşgul olmayalım. Birinci derecede karar merci bu konuda sayın başbakandır. Başbakan bu konudaki kanaatimi bana sorduğunda verdiğim cevap kendisinde gizlidir. Bu konuyla ilgili aramızda görüştüğümü deşifre etmem kendime de saygısızlık olur başbakana da saygısızlık olur.”
DURMUŞ BEY İŞİNE BAKSIN
Erdoğan, Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz’ın faiz konusundaki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine de şunları ifade etti: “Durmuş Bey kendi işine baksın. Onu muhatap alıp da bir şey söyleyecek halim yok. Başarı grafiğini gayet iyi bilen birisiyim. Onların dönemi bizim faizle mücadelemizde çok farklı bir mücadeleyi sürdürdüğümüz dönem olmuştur. Kendi maharetleri değildir, bizim özel gayretlerimizdir."

Türkiye bugün Afrika için umudun timsali

Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Ebubekir Kitta, ortak basın toplantısınd ayaptığı açıklamada, ziyaretinin Mali'den devlet başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olduğunu anımsatarak, Mali'nin Müslüman ve kardeş ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istediğini belirtti. Bu noktada ilk sırada Türkiye'nin yer aldığını ifade eden Kitta, "Büyük bir adım atarak artık bu işbirliğini yeniden canlandırmaya karar verdik. Bugün Türkiye, kalkınma yolundaki Afrika ulusları için umudu temsil ediyor" dedi.  Türkiye'nin uluslararası alandaki konumuna ve katettiği mesafeye de değinen Kitta, şu değerlendirmede bulundu:  "Bugün dimdik, rüzgara karşı duran, onurla gururla modernliğe kendini inkar etmeden ilerleyen, bir Türkiye'yi görüyoruz. Derinlemesine kendi Osmanlılığına kök salmış bir Türkiye. Ne kadar akıllı bir geleceği inşa etme çabası var. Böyle bir Türkiye'yi bulmaktan çok mutlu olduk. Bu bizi hayran bıraktı ama şaşırmadık. Bu, tarihin gidişatına uygun bir Türkiye. Türkiye açık, cömert, başka halklara elini uzatan bir ülke kurduğunuz için size çok borçlu olacak."

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek
Gündem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Telafi eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Akçakale'de yaptığı konuşmada "Harekat nedeniyle eğitime ara verilen okullardaki öğrencilere telafi eğitimi verilecek" dedi.
Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi
Gündem

Sarar soygunu sanıklarına 47’şer yıl hapis istemi

Eskişehir'de Sarar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar (75) ve eşi Zehra Sarar (65) çiftini bağladıktan sonra dövüp, evdeki kasayı soyan Moldova uyruklu eski hizmetçileri Lulia Dragusan (34) ve sevgilisi Alexandr Aricov (33) ile firari 4 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheliler hakkında 'nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve mala zarar verme’ suçlarından 47’şer yıl hapis cezası istendi. İddianamede Sarar çiftinin kasalarından çalınan para ve ziynet eşyalarının 10 milyon TL değerinde olduğunu bildirdiği de yer aldı.
KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim
Gündem

KYK burs başvuruları başladı: Son gün 21 Ekim

2019-2020 eğitim öğretim yılında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile halen bir yükseköğretim programına devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, özel yetenek, ek kontenjan, yüksek lisans ve doktora) öğrencileri ve yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşlarının burs/kredi başvuruları başladı. 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam edecek olan başvurular, e-Devlet üzerinden alınacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.