Gündem GAPın dev çılgın projesinde geri sayım Terörün yıllardır engellemeye çalıştığı Silvan Barajının müjdesi verildi

GAP'ın dev çılgın projesinde geri sayım: Terörün yıllardır engellemeye çalıştığı Silvan Barajı'nın müjdesi verildi

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, yıllardır terör örgütü PKK tarafından projenin tamamlanmaması için saldırılara maruz kalan ve GAP’ın dev çılgın projesi olan Silvan Barajında 2022 yılında su tutacağını müjdeledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
GAPın dev çılgın projesinde geri sayım: Terörün yıllardır engellemeye çalıştığı Silvan Barajının müjdesi verildi
Silvan Barajı

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çiloğlu, AK Parti İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, DSİ 10. Bölge Müdürü Mahir Arslan, Silvan Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.

Vali Karaloğlu, terör örgütü PKK tarafından yıllardır tahrip edilerek yapımı engellemesi için saldırılarda bulunduğu ve birçok şehidin verildiği ’çılgın proje’ olarak adlandırılan ve 3 yıl sonra bitirilmesi öngörülen barajın, tamamlanmasıyla 305 bin kişiye istihdam olanağı sağlayacağını ve bunun da ekonomiye önemli katkı sunacağını açıklayarak dev projede ilk su tutumunun 2022’de başlayacağını da müjdeledi.

İHA

20 milyar TL yatırım ile Avrupa ve Türkiye’nin en yüksek barajı

İncelemelerden sonra açıklama yapan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Silvan Baraj projesinin 2022 yılında su tutulacağını ve 20 milyon TL yatırım ile Avrupa ve Türkiye’nin en yüksek barajı olduğunu kaydetti.

İHA

Vali Karaloğlu, “Silvan Barajı ve Sulama Projesi ana barajla ve Silvan Barajı ile beraber alt 7 barajdan oluşan yani toplam 8 barajın olduğu ve sulama tesisleriyle beraber aslında 31 ayrı işin olduğu, bugünkü 2021 yılı fiyatları ile sadece inşaat kısmı 20 milyar TL’lik büyükçe bir iş büyükçe, bir kamu yatırımıdır. Şu ana kadar projenin alt barajlarından Kuruçay Barajında su tuttuk, Pamukçay Barajında su tuttuk, Başlar Barajında su tuttuk, Ambar Barajında inşallah 2021’in sonunda su tutmaya başlayacağız. Kıbrıs Barajında şu anda inşaat devam ediyor. Bulaklıdere Barajının ihalesi inşallah 2021’in sonunda yapılacak ve son alt baraj olan Karacalar Barajının ihalesi de inşallah 2022’de yapılmış olacak.


İHA

Silvan Projesinin şu anda üzerinde bulunduğumuz en önemli yatırımı ana baraj. Bu ana baraj gövdesi kaya dolgu ve ön yüzeyi beton kaplama Avrupa’nın ve Türkiye’nin en yüksek barajı 175,5 metre yüksekliği ile bu özelliğiyle yani kaya dolgu ve ön yüzeyi beton, 7.3 milyar metreküp rezervuar hacmi var barajımızın. İnşallah 2022 yılı içerisinde ön yüzeyin betonlama çalışmaları tamamlanacak ve 2022’nin sonunda hedefimiz, Silvan Barajında su tutmayı planlıyor arkadaşlar. İnşallah bir aksilik çıkmazsa, su tuttuğumuz alanların kamulaştırılmasını tamamlayabilirsek 2022 sonunda inşallah su tutmuş olacağız” dedi.

İHA

“2 milyon 350 bin hektar sulanacak 305 bin kişi istihdam edecek”

Diyarbakır Valisi Karaloğlu, barajın tamamlanması ile 2 milyon 350 bin hektar alanın sulanacağını ve 305 bin kişiye de yeni istihdam olanağı sağlayacağını vurguladı. Vali Karaloğlu, “Baraj tabii esas amacı tarımsal sulama. Ana baraj ve alttaki 7 barajla beraber 2 milyon 350 bin dekarlık alan sulanacak. Bu çok büyük bir alan ve tamamlandığında Silvan Barajı Diyarbakır’da 305 bin insana yeni istihdam olanağı sağlayacak ve yıllık bugünkü rakamlarla 3,5 milyarlık bir tarımsal gayri safi milli hasıla oluşturacak. Biz Silvan’da Diyarbakır’da halkın yaşamını kolaylaştırmak için halkın gelirini artırmak için Türkiye’nin en büyük kamu yatırımını yapıyoruz. Ama burada çalışan bölgenin çocukları, Kürt çocuklarını gelip bir ahlaksız örgüt öldürmesin diye de koca bir güvenlik teşkilatı kurmak zorunda kalmışız. Bu da bizim üzüntümüz ama biz her koşulda inşallah bu projeyi tamamlayacağız ve halkın hizmetine sunacağız” diye konuştu.

Ekonomiye senelik 2 milyar katkı sağlayacak: Devasa proje tamamlanıyor
FOTOĞRAF 5
Title
Silvan Projesi kapsamında yapılan Silvan Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın video konferans yöntemi ile katılıp açılışını yapacağı bölgede havadan ve karadan incelemelerde bulundu. Projeyle Diyarbakır’ın çehresinin değişeceğini kaydeden Bakan Pakdemirli, Silvan Barajı’nın ülke ekonomisine yılda 2 milyar lira katkı sağlayacağını ve 305 bin kişinin istihdam edileceğini vurguladı.
Title
Projenin tamamlanmasıyla Diyarbakır’a tersine göçün yaşanacağını aktaran Bakan Pakdemirli, Silvan Projesi’nin Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük sulama barajı projesi olduğunu dile getirdi. Bakan Pakdemirli, “Toplamda 850 bin hektar alanı kapsıyor. Senelik 2 milyar lira katkı sağlayacak ve 305 bin kişiye iş imkanı sunacak. Diyarbakır’ın çehresini değiştirecek bir projedir. Yarın barajın tamamlanan gövde dolumu nedeniyle merasimini yapacağız. Baraj yapımı yüzde 75 seviyesine geldi. Önümüzdeki ağustos ayında barajda su tutmaya başlayacağız. Yarın Cumhurbaşkanımız ile yapacağımız programda sadece bu barajla ilgili bir merasim değil, Başlar Barajı, Ergani Barajı’nın açılışı ve aynı zamanda da Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılışını yapacağız. Silvan Projesi, içerisinde 8 baraj ve sulama kanalı oluşturan 18 milyarlık devasa bir projedir. Bu devasa projeyi 2023 yılına varmadan tamamlamayıp, bölgeyi sulamaya kavuşturacağız. Kuru tarımdan sulu tarıma geçtiğiniz zaman 1 hektarda 10 bin lira fazla gelir demektir. Özellikle sulamaya açılan alanlarla sulamaya açılmayan alanlar arasında göç oranlarına baktığımız zaman Diyarbakır’a tersine bir göç yaşanacak. İnsanlar topraklarına doğru koşacak. İnşallah bu ovada tarımsal üretim çok daha artacak” dedi.
Title
Türkiye’de kuraklığın bu yıl hissedilmediğini anlatan Bakan Pakdemirli, “18 yılda Devlet Su İşlerinin yaptığı yatırımlarla bugün kuraklığı hissetmiyoruz. Geçen yıl kuraklık vardı ama cumhuriyet tarihinin bitkisel üretimini gerçekleştirdik. Geçen yıl bitkisel üretimimiz önceki yıla oranla yüzde 6 arttı. Meteorolojik kuraklık, tarımsal kuraklığa dönüşmedi. Bunun sebebi depolama kapasitemizdir. Bu ve bunun gibi projelerle ilerleyen yıllarda yağış azalsa bile ülkemizde üretim devam edecektir” diye konuştu.
Title
Title
Ekonomiye senelik 2 milyar katkı sağlayacak: Devasa proje tamamlanıyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Silvan Barajı'nın gövde dolgusu alanında incelemelerde bulundu. Bakan Pakdemirli, projenin Diyarbakır'ın çehresini değiştireceğini belirterek, ülke ekonomisine 2 milyar lira katkı ve 305 bin kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.

Silvan Barajı Diyarbakır’ın bereketli ovaları suyla buluşturacak
FOTOĞRAF 14
Title
GAP'ta Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyacak Silvan Barajı'nın yapımı, terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen devam ediyor.
Title
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve DSİ Genel Müdürü Murat Acu, beraberlerinde DSİ Genel Müdür Yardımcısı Ergün Üzücek, DSİ Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan ve DSİ 10. Bölge Müdürü Murat Dağdeviren ile Silvan Projesi'nin kilit tesisi olan Silvan Barajı şantiyesinde incelemede bulundu.
Title
Vali Aksoy Silvan Projesi'nin, tamamlandığında 305 bin kişiye istihdam sağlayacağını, 2 milyon 351 bin dekar alanın sulanacağını belirtti.
Title
Terör örgütü PKK'nın barajın yapımını önlemek için silahlı saldırılar gerçekleştirdiğine dikkati çeken Aksoy, güvenlik güçlerinin bunu önlemek için önemli operasyonlar düzenlediğini söyledi.
Title
Aksoy, maliyeti 6,5 milyar lira olan Silvan Projesi'nin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yıllık 1,1 milyar lira katkı sağlayacağını aktardı.
Title
DSİ Genel Müdürü Acu ise barajdan alınacak suyun Babakaya ve Silvan tünelleri aracılığıyla 97,6 kilometre uzunluğundaki cazibe ana kanalına aktarılacağını belirterek, bu sayede 2 milyon 351 bin 230 dekar alanın sulanacağını söyledi.
Title
Projenin 305 bin kişiye iş imkanı sağlanacağını anımsatan Acu, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, yapım çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getirdi.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Silvan Barajı Diyarbakır’ın bereketli ovaları suyla buluşturacak
GAP'ta Atatürk Barajı'ndan sonra en büyük sulama barajı olma özelliği taşıyacak Silvan Barajı'nın yapımı, terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen devam ediyor.


Silvan Barajı'na roketatarlı saldırı
OYNAT 01:43
Silvan Barajı'na roketatarlı saldırı
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapımı devam eden,Silvan Barajı şantiyesine bir grup PKK'lı tarafından roketli saldırı düzenlendi. Askerle teröristler arasındaki çatışma amatör kameralar tarafından görüntülendi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.