Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Halk başkanlık istiyor

Halk başkanlık istiyor

MAK Danışmanlık şirketinin yaptığı son araştırmaya göre toplumun yüzde 54.5’i Başkanlık sistemini savunuyor. Araştırmaya göre halkın yüzde 65.1’i de yeni anayasaya onay verdi. Ankete göre "Bugün seçim olsa oyunuzu hangi siyasi partiye verirsiniz?" sorusuna seçmenin yüzde 47.6'sı AK Parti, yüzde 24.8'i CHP, yüzde 14.3'ü MHP ve yüzde 8'i de HDP cevabını verdi.

Haber Merkezi Diğer
Halk başkanlık istiyor

MAK Danışmanlık Şirketi’nin Şubat ayı anketine göre, ankete katılanların yüzde 54.5’i başkanlık sistemine geçilmesi yönünde görüş belirtirken, mevcut yönetim sistemiyle devam edilmeli diyenlerin oranı yüzde 30.5’da kaldı. Yeni anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtenlerin oranı yüzde ise 65.1.

MAK Danışmanlık Şirketi, 3-8 Şubat 2015’te, 30 büyük şehir 14 il ve 120 ilçede, 5 bin 454 kişi ile genel seçimler ve başkanlık sistemiyle ilgili vatandaşla anket yaptı.

Meclis dışındakiler daha çok istiyor

Ankete katılan seçmenin yüzde 54.5’i başkanlık sistemine geçilmesi yönünde görüş belirtirken, mevcut yönetim sistemiyle devam edilmeli diyenlerin oranı yüzde 30.5, kararsız ve görüş bildirmeyenlerin oranı yüzde 15 oldu.  AK Parti’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 75.5’i başkanlık sistemine geçilmesini isterken, yüzde 6.5’i mevcut sistemle devam edilmesi yönünde görüş belirtti. Yüzde 18’i ise kararsız kaldı ya da görüş bildirmedi. Star'da yer alan habere göre CHP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 15.5’i başkanlık sistemine geçilmeli derken, mevcut sistemle devam edilmesi yönünde görüş belirtenlerin oranı yüzde 68.5 oldu. Yüzde 8’lik kesim ise kararsız ya da görüş bildirmedi. MHP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 25.5’i ‘başkanlık sistemine geçilmeli’ derken, yüzde 65.5’i mevcut yönetim sistemiyle devam edilmeli dedi. Yüzde 9 kararsız kaldı ya da görüş belirtmedi. HDP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 85.5’i başkanlık sisteminden yana tercih belirtirken, mevcut sistemle devam edilmesini isteyenlerin oranı yüzde 6.5, kararsız veya görüş belirtmeyenlerin oranı yüzde 8 oldu.

Ankete göre, şu an için TBMM dışındaki partilerden birine oy vereceğini söyleyen seçmenden ankete katıların yüzde 70.5’i ‘başkanlık sistemine geçmeli’ derken, mevcut yönetim biçimiyle devam edilmesini isteyenlerin oranı yüzde 14.5, kararsız ya da görüş bildirmeyenleri oranı ise yüzde 20 oldu.

Yeni anayasa büyük ihtiyaç

Ankete katılanlara yeni anayasa da soruldu. ‘Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz’ sorusuna yüzde 65.1 ‘evet’ yanıtını verirken, ‘hayır diyenlerin oranı yüzde 19.9’da kaldı. Kararsız ya da görüş bildirmeyenlerin oranı yüzde 15 oldu. Türkiye’nin en önemli gündem konusu nedir sorusuna verilen yanıtlara göre ilk sırayı paralelle mücadele ve Bank Asya konusu alırken, ikinci sırada işsizlik ve hayat pahalılığı, üçüncü sırada partilerin aday belirleme süreci ve seçim konusu aldı.  

 

MAK Danışmanlık Şirketi’nin anket sonuçları. İZZET KAYA   2015-02-12T10:14:25.0748036+02:00   MAK Danışmanlık Şirketi’nin anket sonuçları.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.