|

Hırsızlar eşdeğer sınavda döküldü!

ÖSYM’nin mercek altına aldığı son 10 yıldaki sınavların “FETÖ'cü dahilerinin” foyası, “eşdeğer sınavla” ortaya çıktı. FETÖ’nün verdiği sorularla sınavlarda yüksek puan alan “çakma dahiler” ÖSYM’nin yaptığı eşdeğer sınavda döküldü. Foyaları ortaya çıkan adaylar, “Trafik kazası yaptım, hafızamı kaybettim” yalanlarına sığındı.

Yeni Şafak ve
04:00 - 8/11/2017 Çarşamba
Güncelleme: 02:47 - 8/11/2017 Çarşamba
Yeni Şafak
FETÖ elemanlarının foyaları “eşdeğer sınav”la ortaya çıktı.
FETÖ elemanlarının foyaları “eşdeğer sınav”la ortaya çıktı.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda soruları çalarak yıllardır devletin tüm kurumlarını ele geçiren FETÖ elemanlarının foyaları “eşdeğer sınav”la ortaya çıktı. FETÖ’nün, 2010 yılındaki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruları çaldığı belirlenince Ankara Başsavcılığı 2004-2014 yılları arasında yapılan tüm sınavları mercek altına aldı. Soruşturmalarla FETÖ’nün sadece KPSS’nin sorularını çalmadığı, başta hakim ve savcılık, polislik sınavları olmak üzere üniversiteye ve liseye giriş sınavlarının sorularını da ele geçirdiği belirlendi.

ÖSYM İNCELEME BAŞLATTI

Savcılığın yürüttüğü soruşturmalarda elde edilen bilgiler doğrultusunda ÖSYM de harekete geçerek soru hırsızlarını bulmak için çalışma başlattı. ÖSYM, 2004-2014 yılları arasında yapılan sınavlardan yüksek puan alarak devlet kurumlarına yerleşen ve hala çalışmaya devam eden kişileri incelemeye aldı. Bu kişilerin devlet kurumlarına yerleşmeden önce girdikleri sınavlarda aldıkları puanlar da araştırıldı. ÖSYM, önceki sınavlarda düşük alıp son girdiği sınavda yüksek puan alan adayları tespit etti.

10 PUAN BİRDEN 80’E ÇIKTI

Bu kapsamda yabancı dil sınavını da inceleyen ÖSYM, bir adayın, peş peşe girdiği iki sınavda 10’ar puan aldığını, ancak üçüncü sınavda 80 puana çıktığını belirledi. Puanlar arasında bir yılda bu kadar farkın olmayacağını değerlendiren ÖSYM, bu şekilde sınavı şaibeli olduğu belirlenen kişileri görüşmeye çağırdı. ÖSYM, bu kişileri yüksek puan aldığı sınava eşdeğer bir sınava soktu.

HAFIZASINI KAYBETMİŞ

Adayların eşdeğer sınavlarda döküldüğü belirtilirken ÖSYM, bu yolla soru hırsızlarını ortaya çıkarıyor. Eşdeğer sınavda başarısız olanlarla ilgili işlem başlatan ÖSYM, bunu adayın çalıştığı kurum ile savcılığa bildiriyor. Eşdeğer sınavda başarısız olan “FETÖ dahilerinin”, ÖSYM yetkililerine, “Trafik kazası yaptım, hafızamı kaybettim” gibi yalanlar söylediği kaydedildi. 

  • Sisteme sızmışlar
  • Soruşturmalar kapsamına FETÖ’cülerin soruları nasıl çaldığı da ortaya çıktı. ÖSYM’de sorular hazırlandıktan sonra sisteme yükleyen iki kişinin FETÖ’cü olduğu belirlendi. FETÖ’nün okulu Samanyolu Koleji mezunu olan iki FETÖ elemanının, soruları sisteme yükledikleri bilgisayara gizli dosya açtıkları ve soruları bu dosyalara aktardıkları belirlendi. İki FETÖ’cünün daha sonra kendi odalarındaki bilgisayardan, sistemin bulunduğu bilgisayarı yöneterek gizli dosyadan soruları çaldıkları tespit edildi. FETÖ’cülerin çaldıkları soruları CD’ye kopyalayarak örgüt elemanlarına dağıttıkları veya sattıkları saptandı.
#FETÖ
#Sınav
#Hırsızlık
6 yıl önce