Gündemİbretlik tablo

İbretlik tablo

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Alman istihbarat şefi Kahl'ın skandal sözlerini 'ibretlik' diye niteledi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın
“FETÖ'ye kimlerin arka çıktığını göstermesi açısından çok ibretlik bir tablo bu. Siz en son BND başkanının ne zaman açıklama yaptığını duydunuz? Çok nadirdir, Alman istihbarat başkanının böyle spesifik bir konuda çıkıp, hani genel bir güvenlik değerlendirmesi de yapmıyor, çok özel bir konudan bahsediyoruz, 15 Temmuz-FETÖ ilişkisinden bahsediyoruz. Bu konuda BND başkanının çıkıp açıklama yapması, bu çok yönlü okunması gereken bir şeydir. Bu Avrupa'da FETÖ'yü aklama operasyonudur. Bizim Avrupa'ya, ABD'ye FETÖ konusunda yaptığımız bildirimleri, baskıyı boşa çıkartmaya dönük bir hamledir” diyen Kalın, Kahl'ın bu çıkışının, PKK destekçisi Almanya'nın önümüzdeki günlerde FETÖ'ye arka çıkacağının işareti olduğunu dile getirdi.

Kalın, “Demek ki Türkiye'ye karşı kullanacakları elverişli enstrümanlar bunlar. Türkiye'ye karşı kullanabileceklerini düşünüyorlar” açıklaması yaptı. CNN Türk'te konuşan Kalın, “Bu, Almanya'nın nasıl dolaylı yollardan PKK'ya arka çıkıyorsa aynı şekilde FETÖ'ye de arka çıkacağının işaretidir. Zaten şu anda bir sürü FETÖ kaçkını firari suçlu Almanya'da. Bunları niye koruyup kolluyorlar? Demek ki Türkiye'ye karşı kullanacakları elverişli enstrümanlar bunlar. Bİze karşı kullanabileceklerini düşünüyorlar.”

Erdoğan onlar için saplantı

Alman basınının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sık sık yer verdiğinin hatırlatılması üzerine Kalın, şu açıklamayı yaptı: “Almanya'nın bir ötekine ihtiyacı var, kendi sorunlarını öteleyebilmek için. Bunu da Erdoğan figürü üzerinden yapıyor. Son 1-2 yılda Alman basınında bir Erdoğan obsesyonu (saplantı-takıntı) var. Oturup kalkıp, Erdoğan hakkında yazıp duruyorlar. Avrupa'da bir arayış var. Geleceği nereye doğru gidecek? Bir tarafta da Cumhurbaşkanımız, Batı'nın günahlarına, kusurlarına ayna tutuyor. Batılılar, özellikle Avrupalılar o aynadaki resimden rahatsızlar. Çünkü kendi kusurlarını görüyorlar. Kendilerini düzeltmek yerine aynayı tutan kişiye saldırmayı tercih ediyorlar.”

İade ilişkileri düzeltir

Türkiye-ABD ilişkilerinde Trump yönetiminin FETÖ konusunda adım atması halinde normalleşme olacağını belirten İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı'nın 30 Mart'ta Türkiye'ye geleceğini anımsatarak şöyle dedi: “Obama yönetimiyle temel iki ihtilaflı konumuz vardı: PKK/YPG'ye verilen destek ve FETÖ meselesi. Obama maalesef parmağını bile kıpırdatmadı FETÖ konusunda. Biz o kadar çağrı yaptık, iade, tutuklama-gözaltı olabilir dedik, bunların hiçbirisini yapmadı. Şimdi Trump bu mirası devraldı. Beklentimiz FETÖ'ün iadesidir. Oradaki illegal faaliyetlerine son verilmesidir. Bu konuda bir adım atması Türk-Amerikan ilişkilerinde Trump yönetimi döneminde çok kuvvetli bir ivme kazandırır. Temaslarımız sürüyor. ABD Dışişleri Bakanı geliyor. Bunları konuşacağız. Bizim gördüğümüz Trump yönetimi Türkiye'nin bu hassasiyetlerini dikkate alacak bir çalışma içerisinde. Ama henüz vermiş oldukları bir karar yok.”

Hollanda-İngiltere maçında dikkat çeken detay
Spor

Hollanda-İngiltere maçında dikkat çeken detay

Hollanda'nın İngiltere'ye 1-0 mağlup olduğu hazırlık maçının 68. dakikasında oyuna giren golcü futbolcu Jamie Vardy maçı topa dokunamadan tamamladı.
İnşaat kazısında bulundu: Çuvalla götürdüler
Gündem

İnşaat kazısında bulundu: Çuvalla götürdüler

İzmit'te, bir inşaatın temel kazısı sırasında tarihi mezar bulundu. Müze Müdürlüğü yetkilileri incelemelerde bulunurken, inşaat çalışması durdu.
Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu
Ekonomi

Çiftlik Bank'tan aldığı para başına dert oldu

'Çiftlik Bank'tan aldığım 200 bin lirayı devlete iade etmek istiyorum' diyen iş adamı Fatih Yalçınkaya parayı iade etti, ancak başı dertten kurtulmadı. Bu sefer de Çiftlik Bank alacaklısı olduğunu iddia eden bir avukat makineye haciz koydurdu. Yaşananlar üzerine Yalçınkaya ise makineyi satması halinde tüm parasını Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını açıkladı.
'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum
Hayat

'Mehmed Bir Cihan Fatihi' başrolünden reytinge ilk yorum

'Mehmed: Bir Cihan Fatihi' dizisinin ilk bölümde reytinglerde üçüncü sırada yer almasını yorumlayan başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu, "Önümüzdeki bölümlere bakacağız" dedi.
Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi 2019'da denize inecek
Ekonomi

Türkiye'nin ilk milli uçak gemisi 2019'da denize inecek

Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen, Türkiye'nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi " Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu"nun Tuzla Sedef Tersanesi'ndeki inşasında çalışmalar hızla devam ediyor. Geminin 2019 yılı başlarında yüzdürülmesi planlanıyor.