Gündemİçişleri Bakanlığı Son bir haftada 24 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı: Son bir haftada 24 terörist etkisiz hale getirildi

İçişleri Bakanlığı, JÖH ve PÖH tarafından gerçekleştirilen 230 operasyonda terör örgütlerine yardım ve yataklık iddiası ile 990 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Haber MerkeziYeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv
Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando Birlikleri, Polis Özel Harekat (PÖH) ayrıca iç güvenlik operasyonları çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Hava ve Kara unsurlarınca 230 operasyon gerçekleştirilmiş, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 990 kişi gözaltına alınmıştır.

Yabancı teröristlerle mücadele kapsamında, DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 70 kişi gözaltına alındı. FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında, FETÖ/ PDY ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 28 kişi gözaltına alındı. Sol terör örgütleriyle mücadele kapsamında, sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 28 kişi gözaltına alındı.

Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda; 13'ü ölü, 11'i teslim olan olmak üzere toplam 24 terörist etkisiz hale getirildi.

Çok sayıda sahte paraya el konuldu

İstanbul ili Başakşehir ve Zeytinburnu semtlerinde iki ayrı şahsa ait matbaalarda yapılan aramalarda; 4.800.000 ABD Doları değerinde 100 ABD Doları banknot, 2.250.000 TL değerinde 100 TL banknot, 7.560.000 TL değerinde 200 TL banknot basmak için sahte para basım kâğıdı, 1.500 rulo halinde basımı yapılmış sahte 100 ABD Doları, 25.200 Vize Belgeleri, 26.400 Çeşitli Tekel ürünlerine ait TAPDK bandrolleri, 375.000 Adet 10 TL değerindeki posta pulu, 1.600 Türkiye Cumhuriyetine ait sahte vize kartı belgesi, 10.000 değişik ülkelere ait sahte kimlik, pasaport ve vize belgelerine ait hologramlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ait 42.400 adet sahte egzoz emisyon pulu hologramı, 46.000 Adet sahte takograf kalibrasyon pulu hologramı, 92 Adet Sahte Türkiye Cumhuriyeti boş kimlik kartları. 20.000 civarında sahte 200 TL banknotlara ait ön sağ kısımda bulunan güvenlik şeridi, 1.149 Adet Yunanistan ülkesine ait sahte bos pasaport yaprağı, 12.900 adet muhtelif ülkelere ait sahte resmi kimlik belgeleri hologramları bulunan şeffaf yapışkanlı etiket, 175 adet basımı tamamlanmış ve piyasaya sürmek üzere hazır vaziyette 100 ABD Banknotları, 9 adet basımı tamamlanmış ve piyasaya sürülmek üzere hazır vaziyette bulunan 100 Euro Banknotları, 3 adet basımı tamamlanmış ve piyasaya sürülmek üzere hazır vaziyette bulunan 200 TL Banknot , 36 Adet 100 ABD Doları basım kalıbı , 4 Adet 100 Euro metal basım kalıbı, 40 Adet muhtelit TL metal basım filmi kalıbı, 17 Adet muhtelif TL şeffaf plastik basım filmi kalıbı, 60 Adet 100 ABD Doları şeffaf plastik basım filmi kalıbı, 10 Adet çeşitli ülkelere ait pasaport basım kalıbı, 7 Adet Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı basımında kullanılan film kalıbı, 25 Adet TAPDK Bandrolü basım kalıbı ele geçirildi.

Uyuşturucu operasyonları tüm hızıyla sürüyor

10-13 Mart 2017 tarihleri arasında Edirne ilinde Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti suçunu örgütlü olarak işleyen şüphelilere yönelik yapılan operasyonda 21 şüpheli yakalanmıştır. Suç örgütüne yönelik soruşturmanın başladığı tarihten bu güne kadar 249 gr. Eroin, 1.1 kg Kokain, 15 kg. Esrar, 750 adet extacy hap, 5 tabanca, ve muhtelif fişek ele geçirildi.

14-16 Mart 2017 tarihlerinde Diyarbakır ili Lice İlçesi mülki mülki sınırları içerisinde Şehit J.Asb.Kd.Çvş. Tolga TOPÇUOĞLU Bayrak-41 Operasyonu esnasında araziye gizlenmiş (yaklaşık piyasa değeri 2.040.000TL) 428 kilogram toz esrar, 252 kilogram kubar esrar ele geçirildi.

11-17 Mart tarihleri arasında Elazığ ve Diyarbakır illerinde Silah ve Mühimmat Kaçakçılığı suçunu örgütlü olarak işleyen şüphelilere yönelik yapılan operasyonlarda 29 şüpheli yakalanmıştır. Suç örgütlerine yönelik soruşturmanın başladığı tarihten bu güne kadar 12 adet tabanca, 1 tüfek ve bir miktar mühimmat ele geçirildi.


Son bir haftada gerçekleştirilen operasyonlar
FOTOĞRAF10
Title
13 Mart 2017 günü Van-Saray ilçesinde alınan ihbar üzerine arazide 2 Kalaşnikov ve silahlara ait mühimmat ele geçirilmiştir.
Title
13 Mart 2017 günü Bitlis-Hizan ilçesinde araziye tuzaklanmış 1 EYP tespit edilmiştir.
Title
13 Mart 2017 günü Bitlis-Merkez ilçesinde yapılan yol aramasında, BTÖ mensuplarınca yol kenarına yerleştirilmiş 1 EYP (6 mutfak tüpü ve 500 kg amonyum nitrat ve mazot karışımından oluşan) EYP tespit edilerek imha edilmiştir.
Title
14 Mart 2017 günü Hakkari-Çukurca ilçesi kırsalında yapılan operasyon esnasında, BTÖ mensuplarınca düzenlenen EYP’li saldırı sonucu, 1 güvenlik görevlisi hafif şekilde yaralanmıştır. Saldırı sonrası devam eden aramalarda arazide; 1 SA-7 füze mühimmatı ve muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.
Title
15 Mart 2017 günü Mardin-Mazıdağı ilçesinde (Diyarbakır-Mardin karayolu) , yapılan MayınEYP araması esnasında, BTÖ mensuplarınca düzenlenen EYP’li (500 kg uzaktan komutalı patlayıcı madde) saldırı sonucu, 2 güvenlik görevlisi şehit olmuş, 2 Güvenlik Korucusu hafif şekilde yaralanmıştır.
Title
16 Mart 2017 günü Batman-Merkez ilçesi mülki sınırları içerisinde, alınan ihbar üzerine, BTÖ mensupları tarafından, demir yolu raylarının altına tuzaklanmış, 1 EYP bulunarak etkisiz hale getirilmiştir.
Title
17 Mart 2017 günü Batman ilinde elde edilen istihbari bilgiler doğrultusunda yapılan arazi aramasında toprağa gömülü vaziyette, 1 Kalaşnikov ile bir miktar mühimmat ele geçirilmiştir.
Title
17 Mart 2017 günü Tunceli-Ovacık ilçesi kırsalında yapılan operasyonda; 2 Kalaşnikov, 1 büyük telsiz, 1 polis kıyafeti, 1 kamerası ele geçirilmiştir.
Title
14 Mart 2017 günü İzmir Kemalpaşa yol kontrol noktasında Mardin ilinden gelen gelen bir yolcu otobüsünün yolcu koltuğunun altında bulunan bir çantada; 1 adet Uzi marka silah, 1 adet Baretta marka tabanca, 2 adet glock marka tabanca, bu silahlara ait 5 adet şarjör ve 480 adet kaleşnikof silaha ait fişek ele geçirilmiş ve olayla ilgili 3 şahıs gözaltına alınmıştır.
Title
19.12.2016 tarihinde AlmanyaBerlin’de Noel pazarında gerçekleştirilen saldırının faili ile irtibatlı olduğu iletilen 3 şahıs şahıs Atatürk havaalında yakalanmıştır.
Son bir haftada gerçekleştirilen operasyonlar
İçişleri Bakanlığı, JÖH ve PÖH tarafından gerçekleştirilen 230 operasyonda terör örgütlerine yardım ve yataklık iddiası ile 990 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.Vagner Love: Flamengo'ya dönmek istiyordum
Spor

Vagner Love: Flamengo'ya dönmek istiyordum

Beşiktaş'ın Aytemiz Alanyaspor'dan kadrosuna kattığı Brezilyalı futbolcu Vagner Love, ülkesinin basınına verdiği röportajda ilginç ifadeler kullandı.
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım
Spor

Bayern Münih maçı sonrasında Alex de Souza'dan olay paylaşım

Fenerbahçe tarihinin efsane isimleri arasında bulunan Alex de Souza, Beşiktaş'ın Bayern Münih'e 5-0 mağlup olduğu maçın ardından sosyal medyada ses getiren bir paylaşımda bulundu. Alex de Souza'nın 7 yıl önce oynanan ve hat-trick yaptığı maçı, bu müsabakadan sonra paylaşması manidar bulundu.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.
Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi
Hayat

Çukur dizisinden tepki çeken sahneye özür geldi

Çukur son bölümünde yayınlanan trafik polisi sahnesi, sosyal medyanın gündemine oturmuştu. Trafikte makas atarak ilerleyen Emrah Komiser'in kendisini durduran polis memuruna 'Haritadan yer seç' ifadesinde bulunması, izleyicilerin tepkisini çekti. Ay Yapım tepkiler sonrasında, Emrah Amir'in trafik polisinden özür dileme sahnesini yayınladı. İşte Emrah Komiser'in trafik polisinden özür dileme sahnesi...