Gündemİstanbul, İGDAŞla nefes alıyor

İstanbul, İGDAŞ’la nefes alıyor

Gerek ülkemizde gerekse bölgemizde doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından örnek alınan İGDAŞ’ın sektöre kazandırdığı yeni uygulamalar yakından takip ediliyor. İGDAŞ, 6 milyonun üzerindeki abonesine güvenli, verimli, kesintisiz ve sürekli hizmet sunabilmek için akıllı şebeke uygulamaları kullanıyor. Akıllı şebeke uygulamaları, hızlı, ekonomik, çevreyi koruyan ve kaliteli hizmetin anahtarı olma özelliği taşıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
İstanbul, İGDAŞ’la nefes alıyor
İstanbul, İGDAŞ’la nefes alıyor

stanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan İGDAŞ, 1986 yılında İstanbul’un havasını temizlemek amacıyla kuruldu. İstanbul’un en büyük çevre projesi oldu. Hızla gerçekleştirilen yatırımlarla ve İstanbulluların da doğalgazı sahiplenmesi sayesinde, hava kirliliği ortadan kalktı. 1990’lı yılların başında havadaki kükürtdioksit seviyesi ölüm tehlikesi sınırlarını aşan İstanbul, bugün 5 mikrogram/m kükürtdioksit oranıyla dünyanın havası en temiz metropollerinden birisi. İstanbul, doğalgazla ve İGDAŞ’la nefes alıyor.

Mükemmellik Ödülünü Özel Sektör alanında Türkiye'de 5 yıldır hiçbir kuruluş alamadı

İstanbul’un en büyük çevre projesi İGDAŞ, aynı zamanda Türkiye’de doğalgaz dağıtım sektörünün okulu oldu. Sektörün güvenlik, kalite standartlarının oluşmasında ve gelişmesinde önemli rol oynadı. İGDAŞ’ın, örnek alınan, hizmet kalitesinde mükemmellik yolculuğu 2000’li yıllarla başladı. Kalite odaklı atılan her adım, İGDAŞ Entegre Yönetim Sistemi çatısı altında toplandı. İGDAŞ’ın, 2003 yılından itibaren aldığı kalite belgeleri, bu çatı altında bütünsel bir yaklaşımla yönetildi. Bu yolda önemli mesafe kat eden İGDAŞ için aldığı ödüller önemli dönüm noktaları oldu. 2011 yılında da özel sektörün alanlarında iddialı çok sayıda önemli kurum ve kuruluşunu geride bırakan İGDAŞ, KalDer Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü aldı. Büyük Ölçekli Özel İşletmeler kategorisinde alınan bu ödülü bugüne kadar sözkonusu kategoride başka hiçbir kurum ve kuruluş alamadı. KalDer Ulusal Kalite Büyük Ödülü, İGDAŞ’ın kalite standartlarını yükseltme azmini daha da artırdı. İGDAŞ 2015 yılında ‘KalDer Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’ alarak kalite yolculuğundaki başarı ve kararlılığını tescil ettirdi.

İGDAŞ’ın akıllı uygulamaları

Gerek ülkemizde gerekse bölgemizde doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından örnek alınan İGDAŞ’ın sektöre kazandırdığı yeni uygulamalar yakından takip ediliyor. İGDAŞ, 6 milyonun üzerindeki abonesine güvenli, verimli, kesintisiz ve sürekli hizmet sunabilmek için akıllı şebeke uygulamaları kullanıyor. Akıllı şebeke uygulamaları, hızlı, ekonomik, çevreyi koruyan ve kaliteli hizmetin anahtarı olma özelliği taşıyor.

İstanbullular doğalgazın konforunu yaşıyor

İGDAŞ’ın 30 yılı aşkın süredir, özenle ve gayretle yürüttüğü çalışmalarla İstanbulluların yaşam kalitesi arttı. Tertemiz bir gökyüzünün altında, nefes alınabilir bir İstanbul'da yaşayanlar hem bu metropolün hızlı temposunda doğalgazın sağladığı kolaylıklardan yararlanıyor hem de bu güzel şehrin keyfine varıyor. Doğalgazın ısıtma, pişirme, sıcak su gibi zahmetsiz bir şekilde sunduğu imkânlarla evlerde ve iş yerlerinde zamandan kazanılıyor. İstanbullular artık, sobanın bulunduğu odaya bağlı kalmadan, yakıt bitti derdi yaşamadan kullanımı temiz ve rahat bir enerji kaynağı kullanıyor.

Hedef, bayrağı daha yukarı taşımak

İstanbul’a, İstanbullulara her gün daha iyi hizmet sunmak için çalışan İGDAŞ, dev altyapı ağıyla, uluslararası kalite belgeleriyle, ödülleriyle, ses getiren sosyal sorumluluk projeleriyle ve daha birçok özelliğiyle doğalgaz sektörünün uluslararası markasıdır. Bütün bunların yanı sıra doğalgazda dünyanın enerji merkezi haline gelen uluslararası platformlarda Türkiye bayrağını gururla taşıyor, daha yükseğe çıkarmak için çalışıyor. İGDAŞ, Balkanlardan Kafkaslara, Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya geniş bir coğrafyada birikimi, tecrübesi ve sektöre getirdiği hizmet standartlarıyla örnek alınıyor. Enerji sektöründeki hızlı gelişmeleri yakından izleyen İGDAŞ, yatırımlarına devam ediyor ve gelecekteki yerini şimdiden hazırlıyor.

İstanbul doğalgazla hayat buluyor, doğalgaz olmasaydı:

* İstanbul’da tüketilen yıllık 5,7 milyar metreküp doğalgaz tüketiminin karşılığı 14,25 milyon ton kömürdür. Doğalgaz olmasaydı İstanbul’un havasına her yıl 142 bin ton zehirli atık (kükürtdioksit) karışıyor olacaktı.

* Doğalgaz olmasaydı kentimizde yaşayan herkes, her gün zehir soluyacak, adeta yüzlerce sigara içiyormuş gibi sağlıksız yaşayacaktı.

* Doğalgaz olmasaydı kömürün ve ortaya çıkan külün taşınması için her yıl yaklaşık 1 milyon kamyon trafiğe çıkacaktı. Bu da şehrin sokaklarında trafiğin içinden çıkılamaz bir hale gelmesine neden olacaktı.

* Doğalgaz olmasaydı kendimize vakit ayıramayacak, soba yakma, kömür taşıma, kül dökme, banyoda tüpün bitmesi ve sobanın temizliği işleriyle uğraşıp, dinlenemeyecektik.

* Doğalgaz olmasaydı, 7 gün 24 saat evimizin her noktasında ısınabilmek, mutfak ve banyoda anında sıcak suya ulaşabilmek gibi avantajlar olmayacaktı.

* Doğalgaz, doğru kullanıldığında çok güvenli yakıt türüdür. Doğalgaz olmasaydı zehirlenme ya da yangın korkusu olmadan güven içinde ısınamayacaktık.

* Doğalgaz olmasaydı, kirli havanın tarihi eserler üzerinde yıpratıcı ve zarar verici etkisi olacaktı. İstanbul’un tarihi dokusu, İstanbul’un temiz havası ile korunuyor.

* Doğalgaz olmasaydı, tükettiğimiz tüm tarımsal ürünler, kirli havaya maruz kaldığından dolayı sağlıksız olacaktı. Şimdi ise meyveleri dalından, sebzeleri toprağından yiyebiliyoruz.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.