Gündem İşte Çamlıca Camiinin açılış tarihi

İşte Çamlıca Camii'nin açılış tarihi

İstanbul'da yapımına 17 ay önce başlanan Çamlıca camii inşaatında kaba inşaat bölümünün yüzde 70i tamamlandı. Havadan görüntülenen camiinin 2016 yılının kadir gecesinde ibatede açılacağı yinelendi.

Haber Merkezi DHA

Çamlıca camiinde inşaatın 24 saat aralıksız devam ettiğini söyleyen İstanbul camii ve kültür hizmet birimleri yaptırma ve yaşatma derneği başkanı Ergin Külünk, Şu an inşaat planlandığı gibi sürüyor. Planlandığı gibi camiimizi 2016 yılının kadir gecesinde ibadete açacağız dedi.
Çamlıcada temeli 6 Ağustos 2013 yılında atılan Çamlıca Camii inşaatı hızla sürüyor. Bittiğinde Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacak. Cami, 50 bin kişinin aynı anda ibadet edebilecek şekilde planlandı. 6 minareli olarak planlanan caminin sosyal alanlarıyla bir kompleks olarak tasarlandığı belirtildi. Camii kompleksinin içinde 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi olacak. Camii kompleksinin içinde ayrıca sanat galerileri ve kütüphaneler bulunacak.

İşte Çamlıca camiinin kuşbakışı görünümü
OYNAT
İşte Çamlıca camiinin kuşbakışı görünümü

İstanbul'da yapımına 17 ay önce başlanan Çamlıca camii inşaatında kaba inşaat bölümünün yüzde 70i tamamlandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük camiisi olacak olan Çamlıca camii, kuşbakışı görüntülendi.

KAPLAMA TAŞLARI DÖŞENMEYE BAŞLADI

Camii inşaatında şu anda dış kaplama taşlarının döşenme işlemine başlandı. Onlarca çeşit taş incelemesi sonucu camiinin Ünye taşıyla kaplanmasına karar verildi. Rengini koruması, suya dayanıklılık gibi kriterler göz önüne alınarak seçilen taşların ilk örnekleri iç avlu dış ve iç duvarlarının bir bölümüne döşendi. Öte yandan iç avlu içinde bulunan 28 adet sütun başlığının takılma işlemlerine de başlandı. Her biri 2,5 ton ağırlığında olan sütun başlarının takılmasının oldukça hassas bir işlem olduğu bir sütun için 2 günlük bir çalışma gerektiği öğrenildi.

MİNARELER 30 METREYİ AŞTI

Kaba inşaatı yaklaşık 125 bin metrekare alanda devam eden cami inşaatının havadan yapılan çekimlerinde çalışmaların hızla sürdüğü görülüyor. Kompleksin otopark olarak planlanan alt kat ile iç avlu kaba inşaatlarının tamamlandığı minarelerin ise yükselmeye başlandığı görüldü. Camii inşaatında 1 numaralı minare olarak adlandırılan kuzey bölümünde bulunan minarenin boyunun 30 metreyi geçtiği belirtildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.