|

Japonlardan 16 milyar $''lık teklif

Japon enerji şirketi Taisei''nin CEO''su, Sinop''taki nükleer santral projesine ortak olmak istediklerini iletti. Bakan Taner Yıldız, bu teklifin iki nükleer santralde 16 milyar dolarlık yatırım fırsatı oluşturacağını söyledi.

Cahit Saraçoğlu
00:00 - 7/01/2014 Salı
Güncelleme: 22:15 - 6/01/2014 Pazartesi
Yeni Şafak
Japonlardan 16 milyar $''lık teklif
Japonlardan 16 milyar $''lık teklif

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''la gittiği Tokyo''da Japon enerji şirketleriyle görüşmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Taisei şirketinin Başkan ve CEO''su Takashi Yamauchi ve şirket yetkilileriyle bir araya geldi. Marmaray''ı yapan ve aynı zamanda Sinop''ta yapılacak nükleer santralin inşası için de teklif veren Taisei Şirketi yetkilileri, Yıldız ile görüşmelerinde Sinop nükleer santral projesindeki inşaat işlerinde Türk şirketlerle ortaklaşa yer almak istediklerini ifade ettiler. Yıldız, Taisei şirketinin Türk ortaklarla görüşmesini oldukça olumlu bulduklarını, sadece nükleer santralin hisse oranında değil, inşası ve ekipman tedarikinde de Türk firmaları için çok önemli fırsatlar olduğunu söyledi. Yıldız, ''515 bin parçadan oluşan ve 22 milyar dolara mal olacak bir nükleer santralin yapımında 8 milyar dolara kadar olan kısmını Türk sanayi şirketleri yapabilecek. Bu, iki nükleer santralde 16 milyar dolarlık bir yatırım fırsatı demek'' dedi.

TANITIM YAPILDI

Bakan Yıldız, Taisei yetkililerinden dünya üzerinde depremde dayanıklı geliştirdikleri teknolojiler hakkında bilgi aldı. Şirket, Türk heyetine yaptığı sunumda, yastıklama sistemi, yağ damperli sistem gibi sistemleri anlattı. Görüşme sırasında Sinop santralinin inşaat işlerinde Türk ortaklarla ortak yer almak istediklerini bu çerçevede bazı şirketlerle de görüşmelerde bulunduklarını Yıldız''a iletti.

Yüksek standartlarda güvenlik tedbiri

Toplantı hakkında bilgi veren Yıldız da, Akkuyu''da olduğu gibi Sinop''ta da nükleer santralin en yüksek standartlar gözetilerek güvenlik tedbirlerinin alınacağını, Taisei şirketinin bu anlamda dünyadaki tecrübelerini burada bir kez daha gördüklerini söyledi. Yıldız, ''Fukuşima kazasından sonra dünyada nükleer santral yapılırken güvenlik tedbirleri çok daha titiz bir şekilde alınıyor. Biz hem Akkuyu hem de Sinop''a yapılacak santrallerde gerek depreme dayanıklılığı gerekse diğer güvenlik kriterlerinde ince eleyip sık dokuyoruz'' diye konuştu.


10 yıl önce