|

KADEK ateşkesi sona erdirdi

Yeni Şafak
00:00 - 3/09/2003 Çarşamba
Güncelleme: 11:14 - 23/05/2017 Salı
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv
---------------------------------- manset -------------------------------------------
---------------------- manset ---------------------

----------------------- spot ------------------------- ----------------------- spot -------------------------

1 Eylül 1998 yılında tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiğini açıklayan PKK/KADEK örgütü son bir ay içinde dört ayrı polis noktasına yaptığı saldırılarla yeniden çatışmalar başlattı. Nusaybin, Silopi, Mardin ve Silvan'da polis noktalarına saldırılarla yeniden çatışmalarına başlatan PKK/KADEK Başkanlık Konseyi üyesi Mustafa Karasu önceki gün Medya TV'ye yaptığı açıklamada 1 Eylül günü itibariyle ateşkesi sona erdirdiklerini açıkladı. Karasu, 1 Aralık tarihine kadar ateşkesi çift taraflı hale getirmek için çalışacaklarını, saldırıların sürmesi halinde ise sert cevaplar vereceklerini söyledi.

Karasu, 1 Eylül'de ateşkesin sona ermesinin savaş anlamına gelmediğini, ancak imha amaçlı operasyonlara daha sert yanıt verileceğini söyledi. Karasu, AK Parti Hükümeti'nin barış çabalarına karşılık vermediğini savunarak "Ateşkesin kabul edilmemesi yeni bir mücadele anlamına geliyor" dedi.

Geçtiğimiz ay içinde Mardin şehir merkezi başka olmak üzere Nusaybin, Silopi ve Silvan ilçe merkezlerindeki polis noktalarına yapılan saldırılarda 3 polis memuru şehit olmuş 9 polis de yaralanmıştı.


----------------- imza------------------

----------------- imza------------------#Arşiv
#Yeni Şafak Arşiv
21 yıl önce