Gündem Kalından APye tepki Ortak gayretleri baltalama teşebbüsürdür

Kalın'dan AP'ye tepki: Ortak gayretleri baltalama teşebbüsürdür

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Avrupa Parlamentosu'un aldığı Türkiye kararına ilişkin "Avrupa Parlamentosu'nun 2018 Türkiye raporunun içeriği, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırma konusundaki ortak gayretlerin arttığı bir süreci baltalama teşebbüsüdür" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda kabul edilen tavsiye kararı niteliğindeki 2018 Türkiye Raporuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın, Avrupa Parlamentosu'nun 2018 Türkiye raporunun içeriğinin Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırma konusundaki ortak gayretlerinin arttığı bir süreci baltalama teşebbüsü olarak nitelendirdi.

Kalın'ın açıklaması şu şekilde:

  • Avrupa Parlamentosu'nun 2018 Türkiye raporunun içeriği, Türkiye-AB ilişkilerine yeni bir ivme kazandırma konusundaki ortak gayretlerin arttığı bir süreci baltalama teşebbüsüdür. Raporda gerçekleri yansıtmayan mesnetsiz iddialara başvurulması, Avrupa'daki aşırı siyasi akımların Türkiye'ye karşı sergiledikleri önyargılı tutumu açığa çıkarmaktadır.
  • Seçimler öncesinde katılım müzakerelerinin askıya alınmasına yönelik tavsiye kararı, Avrupalı bazı siyasetçilerin ülkemize karşı olan samimiyetsiz popülist ve vizyonsuz tutumunun bir göstergesidir. Bu, Avrupa siyasetinde yaşanan vizyon daralmasının endişe verici tezahürlerinden biridir.
  • Öte yandan 370 evet oyu ile kabul edilen bu tavsiye kararı 751 AP üyesinin ortak iradesini temsil etmemektedir.
  • Avrupa Parlamentosu tarafından oylanan, hiçbir bağlayıcılığı olmayan tek taraflı ve objektiflikten uzak bu karar bizim açımızdan yok hükmündedir.

Dışişleri Bakanlığı'ndan AP'ye tepki
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığı'ndan AP'ye tepki

Türkiye'den AP'ye tepki: Karar bizim açımızdan hükümsüzdür
DÜNYA
Türkiye'den AP'ye tepki: Karar bizim açımızdan hükümsüzdür

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.