|

Katili not defterinde

Türkiye''deki Çeçen mültecilerin hamisi, işadamı Medet Ünlü''nün cinayetten hemen önce katiliyle telefonda konuştuğu ortaya çıktı. Çeçen uyruklu Ruslan Kemal, Ünlü''ye ''Emanetini vermeye geliyorum'' dedi. Ünlü görüşmeyi masasının üzerindeki deftere not etti.

Tahir Alperen
00:00 - 25/05/2013 Cumartesi
Güncelleme: 23:47 - 24/05/2013 Cuma
Yeni Şafak
Katili not defterinde
Katili not defterinde

Çeçen direnişine yardım çalışmalarıyla tanınan, Çeçenistan İçkeriya Cumhuriyeti Türkiye Fahri Konsolosu Medet Ünlü'nün cinayetten hemen önce katille telefonda konuştuğu ortaya çıktı. Ünlü'yü öldürdüğü iddia edilen Ruslan Kemal isimli Çeçen uyruklu vatandaşın Ünlü'yü cinayetten hemen önce aradığı ve 'Emanetini vermeye geliyorum' dediği öğrenildi. Polisin söz konusu detaya Ünlü'nün masasının üzerindeki defterden ulaştı.

TELEFONLA ARADI SONRA VURDU

İki kişinin işlediğinin tespiti neredeyse kesinleşen cinayet Ünlü'nün Ankara Balgat'ta bulunan çalışma ofisinde meydana gelmişti. Ünlü'yü kafa, karın ve kol bölgesinde üç kurşunla vuran şahsın Ruslan Kemal isimli Çeçen uyruklu bir kişi olduğu belirtilmişti. Terör ekiplerinin incelemelerinin ardından ilginç detaylara rastlandı. Ünlü ve katil zanlısı olduğu düşünülen Çeçen uyruklu Ruslan Kemal'in cinayetten hemen önce telefonda görüştükleri öğrenildi.

'EMANETİNİ VERMEYE GELİYORUM'

Ünlü'nün uğradığı silahlı saldırı sonrası çalışmalarını genişleten Terörle Mücadele ve İstihbarat ekipleri ilginç bir ayrıntıya rastladı. Ünlü'nün yakın arkadaşlarının ifadesine başvuran polis, Ünlü'nün Ruslan Kemal'le görüştüğünü tespit etti. Polisin bilgisine başvurduğu Ünlü'nün arkadaşları, fahri konsolosun ölmeden önce kendilerini aradığını ve kendisini görmeye bir diğer Çeçen arkadaşının geleceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile irtibata geçen uzmanlar Ünlü'nün ölmeden önceki telefon görüşmelerini mercek altına aldı. Böylece Ünlü'nün Ruslan Kemal'le kısa bir görüşme yaptığı tespit edildi.

RUSLAN KEMAL ÜÇ EL ATEŞ ETTİ

Telefon görüşmesinin kısa sürdüğü ve ardından Ünlü'nün bulunduğu büroya gelen Ruslan Kemal'in kapıyı çaldıktan sonra Ünlü'yü 3 el ateş etmek suretiyle öldürdüğü öğrenildi.

Defterde görüşme notları bulundu

Ünlü'nün öldürüldüğü ofiste arama yapan ekipleri bir not defterine rastladı. Bunun üzerine Ünlü'nün Ruslan Kemal'le görüştüğüne ilişkin izlere rastladı. Ünlü'yü öldürdüğü düşünülen Ruslan Kemal ve beraberindeki diğer şahsın henüz izine rastlanmadığı ifade edilirken, şahısların cinayet aracı olarak kullandıkları aracın kiralık olduğu da gelen bilgiler arasında yer aldı. 15 gün önce İstanbul'dan Ankara'ya geldikleri tespit edilen şahısların cinayette kullandıkları silahlara ait mermilerin balistik incelemesinin de tamamlanarak rapor halinde getirildikten sonra cinayete ilişkin sağlıklı verilere ulaşılabileceği belirtildi.


11 yıl önce