GündemKelebekler Anadolu yolunda

Kelebekler Anadolu yolunda

Dünyanın değişik bölgelerinde görüp hayran olacağınız binlerce kelebek Konya’ya geldi. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nde 25 kelebek türünü tanırken binlerce kelebeği görme fırsatı yakalıyorsunuz.

Haber MerkeziYeni Şafak
Binlerce kelebek Anadolu'ya  göçtü
Binlerce kelebek Anadolu'ya göçtü

Dünyanın neresine gidersem gideyim parklar ve bahçelere en az birer gün vakit ayırıyorum. Gittiğim, gezdiğim bölgeye has bitki örtüsü ve hayvanları görmek beni hep heyecanlandırıyor. Bu heyecandan sonra da ister istemez, yakınımızda da olsa böyle parklar, bahçeler tekrar tekrar gidip görsek diyorum... İşte tam da böyle tekrar tekrar gezmek isteyeceğiniz bir bahçe var Konya’da. Konya Tropikal Kelebek Bahçesi...

KELEBEKLERİN ARASINDA ÖZGÜRCE DOLAŞ

Bahçeden içeriye adımınızı attığınızda yüzde 80 nem ve 28 derece sıcaklığa merhaba diyorsunuz. Kelebeklerin doğal ortamına hoş geldiniz... Kelebeklerin hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli hava koşulları sağlanmış öncelikle. Böylece kelebekleri pupa döneminden, ömürlerinin sonuna kadar görmeniz mümkün bahçede. Biyolog rehberler eşliğinde, bahçeye ve kelebeklere dair bilgileri dinlerken, çiçekler üzerine konan, yaprakların altına saklanmaya çalışan, meyvelerin etrafında beslenen kelebekleri görebilirsiniz. Hemen gözünüzün önünde uçanları ve üzerinize konmaya çalışanları da. Rehber eşliğinde gezerken sorduğunuz sorulara cevaplar alabilir, mola zamanlarında fotoğraf çekebilir, hatta rehberler ve kelebeklerle birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz. 25 kelebek türünü tanırken, binlerce kelebeği görebilir, dolapların içinde yer alan pupa ve kozalardan güve ve kelebeklerin çıkma anına dahi şahit olabilirsiniz...

NE KADARDA BÜYÜKMÜŞ BÖYLE

Parkı gezerken ne kadar büyük olduğunu fark ediyorsunuz zaten. 3 bin500 metre karelik gezi alanı ile 7 bin 600 metre karelik kullanım alanına sahip, Avrupa’daki en geniş uçuş alanlı kelebek bahçesi. Mimari olarak da kelebek şeklinde planlanan parkta bulunan kelebekler de Kenya, Kosta Rica ve Filipinlerden geliyorlar. Bahçe içerisinde kelebekler kadar etkileyici bir diğer şey de çiçekler ve bitki örtüsü. 98 türe ait 20.000 civarında bitki var parkta. Ayrıca kelebeklere zarar vermeyen 2 de Macaw papağını var ki, seslerinden kendilerini hemen fark edeceksiniz zaten.

MÜZELER DE VARMIŞ BURADA

Bahçeden çıktıktan sonra, müze alanına geçiyorsunuz. Kelebek ve böceklerin yaşamlarına dair sunumların, belgesellerin olduğu mini sinema salonunda biraz film seyrettikten sonra, kelebeklerin sınıflandırıldığı panoları, hayat döngülerini, kamuflaj, korunma, beslenme ve güneşlenme gibi davranışlarını inceleyebilirsiniz. Böcek köyünde de, farklı türlere ait şaşırtıcı ve gizemli böcekleri görebilir, zar kanatlılar, kın kanatlılar, yusufçuk, dal ve yaprak böcekleri ile de tanışabilirsiniz. Ayrıca randevu alarak çocuklarınızın biyolog rehberler tarafından verilen doğa eğitim programlarına katılmalarını sağlayabilirsiniz.

Yarım gününüzü ayırın

En az yarım gün geçirilebilecek bu güzel bahçeyi defalarca gezme imkanım oldu. Her defasında aynı mutluluk ve heyecanı yaşadım. Parktaki diğer misafirlerde de aynı mutluluğu şahit oldum hep. Pusette bebekleriyle gelenler, çoluk çocuk gezenler, yerli turistler, yabancı turistler herkes memnun, herkes mutlu... Selçuklu Belediyesi’nin sadece Konya halkına değil tüm Türkiye’ye armağanı bu bahçe... İşin arkasında o kadar büyük bir emek var ki, dünyanın dört bir tarafından gelen kelebekler Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nde buluşuyor. Ve parkın sloganında dendiği gibi “Hayat Mucizelerle Dolu” bize sadece onu keşfetmek kalıyor.

SEVDE SEVAN USAK
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.