Gündem Kuryeliği bırakıp bu işe girdi şimdi Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyor Katardan telefon gelince inanamadık

Kuryeliği bırakıp bu işe girdi şimdi Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyor: Katar'dan telefon gelince inanamadık

Gaziantep’te bir kişi, 9 yıllık kuryelik mesleğinin ardından başladığı sedef-kakma üreticiliğinde Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere birçok Arap ülkesine ihracat yapıyor. Korhan’ın yeni hedefi ise çokça tanınmayan sedef-kakma sanatını tüm dünyaya tanıtmak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kuryeliği bırakıp bu işe girdi şimdi Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyor: Katardan telefon gelince inanamadık
Kuryeliği bırakıp bu işe girdi şimdi Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyor.

Gaziantep’te bir kişi, 9 yıllık kuryelik mesleğinin ardından başladığı sedef-kakma üreticiliğinde Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere birçok Arap ülkesine ihracat yapıyor.
Korhan’ın yeni hedefi ise çokça tanınmayan sedef-kakma sanatını tüm dünyaya tanıtmak.


İhracata başlama hikayesinin ilginç bir şekilde başladığını belirten Korhan, “ Bir gün yabancı bir ülkeye ait numaradan beni aradılar, bende dikkate almadım. Israrla aramasının ardından konuştuğum kişi Katar’a yüklü miktarda sedef-kakma sanatıyla yapılmış kılıç ve kama göndermemi istedi. Bende şahsa inanmadım ancak parayı bana göndermesinin ardından ihracat serüvenim başladı” dedi.

“Çok zorluk yaşadım ama şuanda ürün aldığım insanlara ürün satmaya başladım”


Sedef-kakma sanatına başlamasının ardından çok zorluk yaşadığını dile getiren sedef-kakma üreticisi Faruk Korhan, zamanla işlerinin çok iyi bir şekilde gittiğini söyleyerek, “9 yıl boyunca kuryelik yaptım. Ağabeyim antikalarla uğraşıyordu, bana kuryelik işinin tehlikeli olduğu için yapmamı söyledi. Ağabeyim, sedef-kakma sanatıyla uğraşmamı istedi ve bende böylelikle mesleğe başladım. Mesleğe başladıktan kısa süre sonra sorunlar yaşamaya başladım. Çok zorluklar yaşadım. Kimse benden ürün almıyordu bu nedenle yarım gün kuryelik yapıyor, diğer kalan saatlerde sedef-kakma sanatıyla uğraşıyordum. Bir gün kampanya düzenledim ve çok cüzi bir karla ürünler satmaya başladım. Kampanya sayesinde normal zamanlarda 1 yıl içerisinde satılacak olan ürünleri, 1 gün içerisinde sattım. Böyle olunca bir anda işlerim artmaya başladı. İşler artınca da ciddi müşteri potansiyelimiz oluştu. Çok şükür işlerimiz çok iyi gitmeye başladı ve ürün aldığım insanlara ürün satmaya başladım” dedi.
“Yabancı bir ülkeye ait bir numaradan beni aradılar ancak biz ciddiye almadık”


İhracata başlama hikayesini anlatan Korhan, “Bir gün yabancı bir ülkeye ait bir numaradan beni aradılar. Arayan kişi bizi Katar’dan aradığını ve ürün almak istediğini söyledi ancak biz ciddiye almadık. Bizi nereden buldu? Bizi dolandırmaya mı çalışıyor diye düşünüyorduk. Sonra arayan kişinin ısrarı nedeniyle baktık ki gerçekten bizden ürün almak istiyor. Biz de maliyeti söyledik, hesap numaramızı verdik ama hala ciddiye almıyorduk bu kadar parayı gönderebileceğini de düşünmüyorduk. Kısa bir süre sonra paranın hesabımıza yattığını gördük ve hemen ürünlerini yolladık. Bu olayın ardından başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Arap ülkelerine ihracat serüvenimiz başladı. Şu anda bu ülkelere sedef-kakma sanatıyla üretilmiş olan kılıç, kama, baston ve bıçaklı baston gibi ürünleri ihraç ediyoruz. Hedefimiz sedef-kakma sanatımızı bütün dünyaya tanıtmak. Fiyatlarımız 175 TL’den başlayıp 5 bin TL’ye kadar çıkıyor. Üründeki fiyatı işlemesi ve el emeği belirliyor bu nedenle de ürünler arasında fiyat farkları oluşuyor” diye konuştu.

Devlet desteğiyle hayvan sahibi olan eski hükümlü çocuklarını geleceğe hazırlıyor
FOTOĞRAF 7
Title
Bulanık ilçesinin Yemişen köyünde yaşayan Seyithan Yıldırım, devlet desteğiyle büyükbaş hayvan sahibi oldu. Hayvanlardan elde ettiği sütten peynir, yoğurt, tereyağı üreten Yıldırım, geçimini bu işle sağlamaya başladı. Hayvanları doğum yapan Yıldırım’ın 6 olan büyükbaş hayvan sayısı 10’a yükseldi.
Title
Cezaevinde 3 yıl geçiren Yıldırım, tahliyesinin ardından bir süre iş aradığını ancak bulamadığını ve tam umudunu kaybettiği sırada devletin kendisine yardım elini uzattığını anlattı.
Title
2020 yılında İŞKUR’un ‘Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi’ne başvuruda bulunduğunu ifade eden Yıldırım, “İneklerimi aldım. Allah devletimize zeval vermesin. Çok mutluyum. Devletten aldığım hibe desteğiyle büyükbaş hayvancılık yaparak yeniden hayata bağlandım. Şu anda tüm hayvanlarım doğum yaptı. Buzağılarla birlikte hayvan sayımımız 10 yükseldi. Bunları besleyerek peynirini, sütünü, yağını satarak geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. 5 öğrencim var. Hayvancılıktan kazandığımız parayı eğitim masraflarına ayırıyoruz. Başka bir gelirimiz yok devletimize teşekkür ederiz” dedi.
Title
Seyithan Yıldırım’ın eşi Songül Yıldırım ise eşinin ceza evinden çıktından sonra projeye başvurduklarını anımsatarak, “Devlet bize 5 inek, bir de damızlık büyükbaş hayvan verdi. Bu sene İneklerimiz doğum yaptı ve hayvan sayımız 10’a yükseldi. Allah devletten razı olsun. Artık geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Daha önce maddi durumumuz iyi olmadığı için hayvan alamadık. Devletimiz bize bu imkanı verdikten sonra köyde hayvan sahibi olduk. Eşim ceza evinde iken çok sıkıntı yaşadık. Hayvanlarımızı çok seviyoruz. Sabah saat 5 kalkıp hayvanların bakımı ve sağımı yaptıktan sonra meraya gönderiyoruz.” diye konuştu.
Title
İŞKUR Muş İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 2014 yılından bu yana 19 eski hükümlüye büyükbaş hayvancılık projeleri desteği olarak 76 büyükbaş hayvan teslim edildiği ve toplamda 396 bin 470 lira ödeme yapıldığı kaydedildi.
Title
Devlet desteğiyle hayvan sahibi olan eski hükümlü çocuklarını geleceğe hazırlıyor
Title
Devlet desteğiyle hayvan sahibi olan eski hükümlü çocuklarını geleceğe hazırlıyor
Devlet desteğiyle hayvan sahibi olan eski hükümlü çocuklarını geleceğe hazırlıyor
Muş'ta işlediği suçtan dolayı 3 yıl cezaevinde yattıktan sonra tahliye olan 5 çocuk babası Seyithan Yıldırım, Adalet Bakanlığının uygulamaya koyduğu 'Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi' kapsamında kendisine hibe edilen 6 büyükbaş hayvan ile besiciliğe başlayarak, çocuklarının eğitim masraflarını karşılamaya çalışıyor.

51 yıldır market ve manava gitmiyor: Hiçbir şeye para vermiyoruz
FOTOĞRAF 5
Title
Seyitgazi’de bulunan evinin bahçesinde yeterli alan olmadığı için sebze yetiştirmekte zorluk yaşayan 85 yaşındaki Servet Çelebi, farklı bir fikre imza atarak sebze tohumlarını toprakla buluşturmaya başladı. Civardan getirdiği toprakları tenekelere dolduran Çelebi, 51 yıldır evinin ihtiyacı olan ürünleri yetiştiriyor. İlk başlarda birkaç tenekeyle deneme yapan Çelebi, bugünlerde 85 adet tenekesiyle domates, salatalık, fasulye ve biber gibi sebzeleri üretiyor.
Title
Tenekeler sayesinde manav veya markete gitmeye ihtiyaç duymadığını söyleyen 85 yaşındaki Çelebi, eşi Fethiye Çelebi ile birlikte neredeyse her gün mahsul topladığını belirtiyor. Komşularının da onu örnek alarak ürün yetiştirmeye başladığını ifade eden Servet Çelebi, bahçe konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşlara teneke kullanmalarını tavsiye ediyor.
Title
İhtiyacı olan her ürünü tenekede yetiştirebildiğini söyleyen Servet Çelebi, “Çevreden getirdiğim toprakları tenekelere dolduruyorum. Onlarla zaman geçiriyorum. Fasulye, salatalık, domates ve acı biber gibi sebzeler yetiştiriyorum. 85 tane tenekem var. Kendi ihtiyacım için yapıyorum. Fazlasını çocuklara ve komşulara veriyorum. Her gün yağmur yağmadığı için sulamak zorunda kalıyoruz. Sulayıp ilgileniyoruz. Sadece burada bulunan tenekelerden yetiştirdiğimiz domatesleri yiyoruz. Sebze almak için markete falan gitmem. Burada hepsini yetiştiriyorum. Komşulara da örnek oldum. Benden sonra hepsi tenekede ürün yetiştirmeye başladı. Hiçbir şeye para vermiyoruz. İhtiyacımız olan her şeyi kendimiz yetiştiriyoruz” şeklinde konuştu.
Title
Marketten ürün almadan sebzeleri sadece evde yetiştirdiklerinin altını çizen Fethiye Çelebi, “Tohumdan ekiyoruz. Kurutup baharat yapıyorum. Salatalık, domates ve biber gibi ürünler ekiyoruz. İlk başta birkaç tane tenekeye ektik ve olduğunu gördük. Ondan sonra daha fazla üretmeye başladık. Komşularımız bizden görünce yapmaya başladı. Marketten almıyoruz, kendimiz evde yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Title
51 yıldır market ve manava gitmiyor: Hiçbir şeye para vermiyoruz
Eskişehir'in Seyitgazi ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Servet Çelebi, 51 yıldır tenekelerin içine toprak doldurarak evinin önünde farklı türden sebzeler yetiştiriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.