GündemLozan restleşmesi

Lozan restleşmesi

65 yıl sonra Yunanistan’a giden ilk cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın ziyaretinde Lozan restleşmesi yaşandı. Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Erdoğan’ın bir gün önce söylediği “Lozan güncellenebilir” sözüne canlı yayında atıfta bulunup “Lozan’ın tartışılacak tarafı yok” deyince tarihi bir cevap aldı.

Haber MerkeziYeni Şafak
65 yıl sonra Yunanistan’a giden ilk cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın ziyaretinde, Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, “Lozan güncellenebilir” sözüne canlı yayında atıfta bulunup “Lozan’ın tartışılacak tarafı yok” deyince tarihi cevap aldı.
65 yıl sonra Yunanistan’a giden ilk cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın ziyaretinde, Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, “Lozan güncellenebilir” sözüne canlı yayında atıfta bulunup “Lozan’ın tartışılacak tarafı yok” deyince tarihi cevap aldı.

Yunanistan’a 65 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunan Parlamentosu önündeki Meçhul Asker Anıtı’na çelenk bıraktı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan ile Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos arasındaki görüşmesi öncesinde basın toplantısı düzenlendi.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki sınırı çizen Lozan anlaşmasının tartışılacak bir sözleşme olmadığını söyleyen Pavlopulos, “Yeniden gözden geçirmeye gerek yok. Reform edilecek bir sözleşme olduğuna inanmıyoruz. Bu anlaşma gereğince iki ülkede de yaşayan azınlıklar belirgin bir şekilde dile getirilmiştir. Azınlıklar Yunanistan açısından dini azınlık olarak tanınmıştır. Yunanistan bu azınlığı hukuk devleti olarak tüm haklarını öngörüldüğü şekilde korumaktadır” diye konuştu.

94 YILDA DÜNYA DEĞİŞTİ

Erdoğan ise sözlerine “Bugün ülkelerimiz adına önemli bir gün. 65 yıl aradan sonra ilk defa böyle bir resmi ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bu anlamlı ziyaretin iki ülke arasında yeni bir dönemin başlangıcına zemin olmasını diliyorum” diyerek başladı. “Bazı gerçekleri ben de açık ve net ortaya koyacağım” diyerek Pavlopulos’un Lozan ile ilgili sözlerine karşılık veren Erdoğan, “Lozan konusunda sanıyorum hala anlaşılmayan bazı incelikler var. 94 yıl önce yapılan bir anlaşma. 94 yıl içerisinde dünya yeniden inşa ediliyor. Türkiye ile Yunanistan arasında bu arada bir çok şey değişti” ifadelerini kullandı.

MÜFTÜYÜ BİLE SEÇEMİYORLAR

Batı Trakya’daki Müslümanların durumuna tepki gösteren Erdoğan, “Lozan’da buradaki Türklerle ilgili Müslüman azınlık ifadesinin geçtiğinden bahsediyorsunuz, doğru ama AİHM’de Türk ifadesi orada geçmektedir. Bu kararlarıyla da orada vardır. Türkiye’de patrik atanan bir patrik değildir. Patrik seçilmiş bir patriktir. Ama biz Batı Trakya’da hala baş müftüyü oradaki imamlar seçememiştir. Nasıl oluyor da Lozan Anlaşması’nın yürürlükte olduğunu söylüyoruz. Demek ki Lozan uygulamada değil. Lozan’ın uygulanabilirliğini ortaya koymamız lazım. Batı Trakya’da Türk kelimesinin yazılmasını dahi hazmetmek mümkün değil. Bence bizim bunları aşmamız lazım. Güncellenmesi gerekir dediğim konu bunlardır” dedi.

BİZ ENGEL OLSAK NATO’YA GİREMEZDİNİZ

Erdoğan şöyle devam etti:

“Askeri konularda sıkıntı yaşanıyor. Siz NATO’dan çıktınız, tekrar girdiniz. Eğer biz engel olsaydık siz NATO’ya giremezdiniz. Ama biz öyle bakmadık. Biz komşu diye baktık. Bugün de öyle bakıyoruz. Hedefimiz Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözüm bulalım. Aynı şeyi Ege’de bulalım. Lozan’da şöyle olmuş böyle olmuş... Olması gerekenleri bir an önce yapalım. Kolay değil 94 yıl geçti. 94 yılda çok şey değişti.”

Artık ileriye bakmalıyız

Batı Trakya’ya yapacağı ziyaretin birileri tarafından provoke edildiğini vurgulayan Erdoğan, “Bu ziyaretimizin ben istiyorum ki çok farklı, zengin, barışa yönelik yürümesi tarafların gayreti doğrultusunda önem arzediyor. Aramızdaki siyasi, askeri, kültürel ilişkileri süratle yoğunlaştırmamız lazım. Turizmdeki gelişmelere bakıldığında turistler hatırı sayılır oranda yükseliyor. Çünkü bizde bir kara parçasından diğer tarafa bağırıldığında duyulur. Öyleyse bunu zenginleştirmemiz lazım. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak arzum şudur. Biz bardağın boş tarafıyla uğraşmayalım, bardağın dolu tarafına bakalım ve münasebetlerimizi güçlendirelim. Bu ziyaretimizin de inanıyorum ki 65 yılı bir kenara koyup artık ileriye bakacak bir ziyaret olması temennisindeyim” dedi.

  • Papa ve Putin’le Kudüs’ü konuştu
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam , Kudüs’teki son gelişmelere ilişkin, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ve Rusya lideri Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Erdoğan Papa Franciscus ile yaptığı görüşmede vicdan sahibi olan herkesin bu husustaki hassasiyetini hep birlikte ortaya koyması gerektiğine değinerek Kudüs’te mevcut durumun korunması yönündeki çağrısından dolayı takdirlerini iletti. Kudüs’ün Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olduğunu vurgulayan Erdoğan ve Papa Franciscus, bu kentin statüsünü değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüsten uzak durulması gerektiğini ifade etti. Erdoğan ve Papa Franciscus, ABD yönetiminin attığı adımın yanlış olduğunu farklı platformlarda dile getireceklerini de belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya lideri Vladimir Putin ile görüşmesinde de İsrail’in 1980’de aldığı Kudüs’ü ilhak kararının, uluslararası toplum ve BM tarafından reddedilmiş olduğuna dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD yönetiminin attığı son adımın bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyeceğini vurguladı. Putin de aynı görüşleri paylaştığını ifade ederek BMGK nezdinde bu hususların takipçisi olacaklarını belirtti.

Güncelleriz yeter ki mutabık kalalalım

Pavlopulos’un, Lozan Anlaşmasına ilişkin, “Varolan sözleşmeye yeni bir metin ekleyebiliriz. Yeni anlam ekleyen bir metin ekleyebiliriiz. Ama anlaşmayı reform etme gibi bir kavramı genellikle kullanmıyoruz” sözleri üzerine Erdoğan, “Bunun cevabını vermem lazım” diyerek Lozan Anlaşması’na yönelik sözlerine şöyle devam etti: “Ben tabii hukuk profesörü değilim ama siyaset hukukunu iyi bilirim. Siyaset hukukunda özelikle anlaşmaların güncellenmesi diye bir şart vardır ve biz bunu yaparız. Yeter ki ülkeler bu konuda mutabık kalsınlar. Bunun dünyada bir çok örneği var.

Pepe'den Fikret Orman'a: Masaya yumruğunu vur
Spor

Pepe'den Fikret Orman'a: Masaya yumruğunu vur

Yorumculuk yapan Beşiktaşlı eski yönetici Erol Kaynar, siyah-beyazlı takımın içerisinde huzursuzluk olduğunu iddia ederken, Pepe ile Fikret Orman arasında dikkat çeken bir diyalog yaşandığını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
İstanbul Cuma namazı saati
Gündem

İstanbul Cuma namazı saati

İstanbul Cuma saati, Cuma namazını kaçırmak istemeyen ve tam vaktinde camide bulunmak isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, İstanbul’da 23 Şubat Cuma saati kaçta? İşte İstanbul Cuma saati ve namaz vakti detayları.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...