|

McDonald''s ve KFC''de skandal!

Fast-food devleri McDonald''s ve KFC''nin adı son kullanma tarihi geçmiş etlerden üretilen ürünler yüzünden yeni bir skandala karıştı.

İha
00:00 - 23/07/2014 Çarşamba
Güncelleme: 13:05 - 23/07/2014 Çarşamba
Yeni Şafak
McDonald''s ve KFC''de skandal!
McDonald''s ve KFC''de skandal!

Çin''deki gıda güvenliğine dikkat çekmek amacıyla Şanghaylı bir televizyon programında Husi isimli tedarikçi bir firmanın tarihi geçmiş etleri yeniden paketleyerek satmasının yayınlanmasıyla ortaya çıkan skandalla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

McDonald''s, KFC ve Çin''in üçüncü büyük restoran zinciri olan Dicos, haberler üzerine Husi''den et almayı bıraktıklarını açıkladı. Ülke çapında büyük yankı uyandıran skandalla ilgili olarak Amerikan OSI Grup''un sahibi olduğu tedarikçi firma Husi''nin Şanghay başta olmak üzere ülke genelindeki 5 tesisinde kapsamlı teftiş başlatıldı. Çin Gıda İlaç Kurumu, Husi''nin Şanghay''daki tesisinin mühürlendiğini bildirerek, müşterilere şüpheli ürünlerden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Yayınlanan televizyon programında Husi''nin tarihi geçmiş biftek ve tavukların etiket üzerindeki son kullanma tarihlerini değiştirerek yeniden piyasaya sürüldüğü ortaya konuldu. Bu ürünlerin ise McDonald''s, KFC ve Pizza Hut restoranlarına satıldığı da programda vurgulandı. Husi yaptığı açıklamada ise çıkan haberler karşısında ''dehşete kapıldıklarını'' ifade ederek soruşturmayla tam işbirliği halinde olacaklarını belirttiler. Sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağının söylendiği Husi''nin açıklamasında, ''Şirket yönetimimiz bunun ferdi bir olay olduğuna inanıyor ancak konuyla ilgili tüm sorumluluğu üstleniyoruz. Hızlı ve kapsamlı bir şekilde gereken adımlar atılacaktır'' denildi.


10 yıl önce