GündemÖnce gömülecek 1,5 yıl sonra çıkartılıp sergilenecek

Önce gömülecek 1,5 yıl sonra çıkartılıp sergilenecek

Antalya'da vatandaşlar tarafından kıyıda ölü bulunan yaklaşık 5 metre uzunluğundaki balina otopsinin ardından Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesine gömülecek. Üç gün önce öldüğü tespit edilen balinanın 1,5 yıl sonra gömüldüğü yerden çıkartılarak iskeletinin müzede sergileneceği belirtildi.

Haber MerkeziAA
Antalya Kemer'de dün 5 metrelik ölü balina kıyıya vurmuştu.
Antalya Kemer'de dün 5 metrelik ölü balina kıyıya vurmuştu.

Antalya'nın Kemer ilçesinde kıyıya vuran 5 metre uzunluğundaki balina, gömüleceği yerden 1,5 yıl sonra çıkartılarak Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesindeki Deniz Biyolojisi Müzesi'nde sergilenecek.

Çamyuva Mahallesi sahiline vuran 5 metre uzunluğundaki balina Kemer Belediyesi ekiplerince vinç yardımıyla kamyonete konulup fakülteye getirildi.

Yerleşke içerisindeki boş bir araziye balina için 7 metre uzunluğunda çukur kazıldı. Balina, kamyonetten vinç yardımıyla indirilip çukurun yanına bırakıldı. Burada Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval ve Türk Araştırmaları Vakfında görevli veteriner tarafından otopsi yapıldı.

Otopside balinadan incelenmek üzere parçalar alındı. Açılan çukura gömülecek balinanın 1,5 yıl sonra çukurdan çıkartılarak kemiklerinin fakültedeki deniz biyolojisi müzesinde sergileneceği belirtildi.

REKLAM

Hortumun ardından kıyıya vurdu
GÜNDEM
Hortumun ardından kıyıya vurdu

"Bu balinalar normalde kıyılara gelmezler"

Prof. Dr. Deval, incelemede balinanın ender görülen gagalı balina türünden olduğunun belirlendiğini söyledi. Kıyıya vuran balinanın dişi olduğunu dile getiren Deval, bu balinaların normalde kıyılara gelmediğini, 200 metre derinlikten daha sığ sulara gelmeyen bir tür olduğunu bildirdi.

Balinanın, 200 metreyle bin metre arasında yaşayan bir tür olduğuna değinen Deval, dişilerinin 7 metre, erkeklerinin de 7 metre 50 santimetre uzunluğuna sahip olabildiğini belirtti.

Deval şunları kaydetti:

"Bu tür balinalar Türk sularında nadir görülüyor. Akdeniz'de son 10 yılda bu şekilde 30 balina bildirimi yapıldı. Bu balığın yaşamını olumsuz etkileyen en büyük neden denizlerdeki askeri faaliyetler. Balinalarda bazen de beslenme ve balıkçılık faaliyetlerinden kaynaklı ölümler olabiliyor. Otopside balinanın üç gün önce öldüğünü tespit ettik. Normalde bir balina 10 günde kıyıya vurur. Ancak kötü hava koşulları nedeniyle bu süreç üç güne düşmüş " diye konuştu.

REKLAM

Deval, balina iskeletini vatandaşların ziyaretine açacaklarını, öğrencilerin de eğitimlerinde kullanacaklarını söyledi.

"Doğu Akdeniz ekosisteminde açlıktan güçsüz kalıp ölebiliyor"

Fakülte öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu ise balina iskeletinin görsel olarak çok güzel bir görünüme sahip olduğunu, üniversite öğrencilerinin eğitiminde kullanılabileceğini söyledi.

Atlas Okyanusu'ndan Akdeniz'e bu tür balinaların girdiğini anlatan Gökoğlu, şunları kaydetti:

"Balinalar Batı ve Orta Akdeniz'de sıkça görülüyor. Özellikle İspanya ve Fransa kıyılarında görülüyor. Zaman zaman da Doğu Akdeniz ekosistemine geçiyorlar. Genellikle beşli, altılı gruplar halinde dolaşıyorlar. Bu gruptan kopmalar yaşanıyor. Kopan balinalar yön kaybedip besin bulmakta güçlük çekiyor. Bu balıklar mürekkep balıkları, kalamar ve ahtapotlarla besleniyor. Kalamar sürülerini takip ediyorlar. Doğu Akdeniz ekosisteminde açlıktan güçsüz kalıp ölebiliyor."

REKLAM

Antalya’da 3 ilçede aynı anda hortum çıktı
GÜNDEM
Antalya’da 3 ilçede aynı anda hortum çıktı

Antalya'daki hortum felaketinin boyutu
OYNAT01:13
Antalya'daki hortum felaketinin boyutu
Antalya'nın 3 ilçesini aynı saatte hortum vurdu. Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde çıkan hortumda toplam yaralının 31 olduğu öğrenilirken, yüzlerce sera yerle bir oldu, bazı ev ve camiler zarar gördü.

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…