|

Paranın kaçacak yeri kalmadı!

Kayıtdışı paranın ülke dışına kaçış yolları kapatılıyor. Maliye'nin yürüttüğü çalışma ile İsviçre ve Lüksemburg'tan sonra zulacı Türklerin Virgin, Cayman ve Bahamalar gibi merkezlere gizli para transferinin önüne geçilecek

Aa
00:00 - 14/01/2010 Perşembe
Güncelleme: 22:19 - 13/01/2010 Çarşamba
Yeni Şafak
Paranın kaçacak yeri kalmadı!
Paranın kaçacak yeri kalmadı!

G-8 toplantıları ve OECD kararlarının ardından başta İsviçre, çeşitli ülkelerin bankalarındaki gizli hesaplarla ilgili bilgi değişimini kabul etmeleri Maliye Bakanlığını da harekete geçirdi. Bu konuda kapsamlı bir çalışma başlatan Maliye, önce Lüksemburg'a mevcut Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının en geniş tanımıyla 'bilgi değişimini' de içerecek şekilde revize edilmesi önerisinde bulundu. İsviçre'ye de bilgi değişimi için TBMM'den geri çekilen Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının yeniden düzenlenmesi teklifi yapıldı.

İSVİÇRE MARTTA TAMAM

Anlaşmanın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile İsviçre Maliye Bakanı Hans Rudolf Merz tarafından Şubat ya da Mart ayında Ankara'da imzalanacağı öğrenildi. Maliye Bakanlığı, Lüksemburg'la olduğu gibi Avusturya ve Belçika ile de, mevcut Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasına bilgi değişimini içeren ek protokol eklenmesi için görüşmelere başladı.

SIRA DİĞER MERKEZLERDE

Maliye Bakanlığı, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Jersey, Bermuda ve İsle Of Man (Man Adası) olarak bilinen 6 ada ülkesinin ardından vergi cenneti olarak nitelenen diğer ülkelerle de Bilgi Değişimi Anlaşması yapmak için harekete geçecek. Bunların içinde Afrika ülkeleri de yer alacak. Bu şekilde kayıt dışı paranın yurt dışına çıkış yolları biraz daha kapatılacak. Bilgi Değişim Anlaşmaları, bankalardaki gizli hesap dönemini de sona erdirecek.

ÖNCE BİLGİ TALEP EDİLECEK

Anlaşmaların yürürlüğe girmesinin ardından Maliye Bakanlığı, İsviçre, Lüksemburg, Avusturya ve Belçika ile Bahamalar, Virgin ve Cayman Adalarından, Jersey ve diğer ülkelerden, o ülkelerdeki Türklere ait hesaplarla ilgili bilgi talebinde bulunacak.


Hangi vergi cennetini tercih ediyorlar?

Avrupa'da daha önce bilgi değişimini kabul etmemiş ülkelerle art arda yeni anlaşmalar yapan Maliye Bakanlığı, Türklerin en fazla para aktardığı çeşitli merkezler için de ayrı bir çalışma başlattı. Bu çalışmada, öncelikle Tüklerin vergi cennetleri olarak nitelenen 35 dolayındaki ülkeden hangilerine daha fazla para transfer ettiği araştırıldı. Araştırmada, 6 bağımsız veya özerk ada ülkesinin ismi ön plana çıktı. Bunlar da Bahamalar, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Jersey, Bermuda ve İsle Of Man (Man Adası) olarak belirlendi. Bu tespitin ardından Maliye Bakanlığı, 6 ada ülkesine, 'Bilgi Değişimi Anlaşması' ya da 'Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması' yapmayı teklif etti ve görüşmelere başlandı. Bahamalar ile yapılan Bilgi Değişim Anlaşması müzakerelerinin sonuçlanma aşamasına geldiği ve bu ülke ile kısa bir süre sonra Bilgi Değişimi Anlaşmasının parafe edilebileceği belirtildi. Görüşmeleri yürüten Bakanlık yetkilileri, vergi cenneti olarak nitelenen ve bu nedenle OECD nezdinde baskı gören bu ada ülkelerin de, Bilgi Değişimi Anlaşması imzalamaya istekli olduğunu ve bu çerçevede söz konusu ülkelerle en geniş tanımıyla bilgi aktarımını öngören anlaşmalara imza konulacağını söyledi. Bu arada Avrupa Birliğinin, Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkelere bilgi değişimi konusunda teknik destek sağlayacağı ifade ediliyor. AB'nin bu konuda yeni bir prosedür oluşturma çalışması yaptığı, bu çalışmanın da ülkeler arasında elektronik ortamda bilgi değişimi yapılmasını öngördüğü belirtiliyor.


Zulacılar! İşte bu ülkelerden kaçın

Avusturya, Norveç, Güney Kore, Ürdün, Suudi Arabistan, Tunus, Romanya, Hollanda, Pakistan, İngiltere, Finlandiya, KKTC, Fransa, Almanya, İsveç, Belçika, Danimarka, İtalya, Japonya, Birleşik Arap Emiklikleri, Macaristan, Kazakistan, Makedonya, Arnavutluk, Cezayir, Moğolistan, Hindistan, Malezya, Mısır, Çin Halk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Özbekistan, ABD, Beyaz Rusya, Ukrayna, İsrail, Slovakya, Kuveyt, Rusya, Endonezya, Litvanya, Hırvatistan, Moldova, Singapur, Kırgızistan, Tacikistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Bangladeş, Letonya, Slovenya, Yunanistan, Suriye, Tayland, Sudan, Estonya, İran, Fas, Lübnan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Portekiz, Sırbistan, Etiyopya, Bahreyn, Katar, Bosna-Hersek.


'Çember daralıyor' demişti ve daraldı

Göreve geldiği ilk günden beri gizli hesap dönemini kapatacağını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek dediğini de yaptı. Daha önceki açıklamalrında "Çember daralıyor" diyen Şimşek önce Lüksemburg ile imzalanan yeni vergileme anlaşmasıyla bu ülkede Türkler için gizli hesap döneminin sona erdiğini bildirerek, 'Paralarını Lüksemburg'da tutan bütün vatandaşlarımızın bilgilerine artık ulaşabiliriz. Bu anlaşmaları öbür ülkelerle de yapacağız. Buna İsviçre de, Avusturya da dahil' dedi. Hemen ardından da vergi cenneti İsviçre ile anlaşma imzalandı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'İsviçre ile gizli hesap dönemi kapandı' derken, vergi cenneti diye bilinen diğer ülkelerle de benzer bir çalışma yapmayı planladıklarını açıkladı. Şimşek, Maliye Bakanlığının vergi cenneti olarak ifade edilen ülkelerle de bilgi değişimine olanak sağlamak amacıyla, “Bilgi Değişimi ve Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması” yapılmasını öncelikli bir politika olarak benimsediğine dikkati çekti.


14 yıl önce